Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #12163, Dispoziční právo a dědictví

Dispoziční právo a dědictví, Běžný účet

19.12.2020 Běžný účet

Dobrý den, mám u různých bank BÚ, SÚ,TV a ráda bych věděla, zda v případě mého úmrtí je možné bez sepsání závěti, aby všechny mé úspory měl ten, kdo by měl tzv. dispoziční právo s mými účty. Nebo musím udělat závěť, kde si určím komu co bude patřit? Ve veřejných sdělovacích prostředcích jsem zachytila tuto informaci: Aby nešli mé peníze do dědického řízení, mohl by údajně ten, kdo má tzv. dispoziční právo k mým účtům, peníze převést na svůj účet, mé účty nerušit, příp. na nich nechat malé částky a banka by zřejmě sama účty zrušila, když by na nich delší dobu nebyly žádné finance. Tohle bych chápala je-li tomu tak, ale nevím, zda chápu tuto informaci dobře a to sice, že platí pouze v případě, že ten, kdo má dispozič. právo k mým účtům by musel tohle udělat těsně ještě v době, kdy budu sice žít, ale budu mít tzv. na kahánku. V OPAČNÉM PŘÍPADĚ JDE VŠE DO DĚDICKÉHO ŘÍZENÍ? Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek na účtu k datu úmrtí zůstavitele. Disponent není majitelem peněz a nemá oprávnění peníze po úmrtí majitele účtu převádět (dispoziční právo zaniká momentem úmrtí majitele účtu). I převod peněz těsně před úmrtím by mohl působit podezřele. Nechcete-li majetek rozdělit mezi dědice dle zákona (děti, manžel), sepište závěť. I pokud by disponent převedl peníze v čase "po úmrtí a před vyrozuměním banky o úmrtí/před zablokováním účtu", oprávnění dědicové by mohli po disponentovi vymáhat navrácení peněz soudní cestou.