Banky.cz Články Aktuálně BREXIT: Británie vystoupí z EU

BREXIT: Británie vystoupí z EU

24.6.2016 Aktuálně

Včerejší britské referendum o setrvání v EU skončilo těsným vítězstvím zastánců odchodu (52:48). Přestože toto lidové hlasování není právně závazné pro vládu ani parlament, těžko bude v konzervativní demokracii následovat jiný scénář než podvolení se vůli občanů. Jaká budoucnost čeká EU bez Spojeného království?

Británie vystoupí z EU

Vystoupení Británie z EU nikdo upřímně nečekal, přestože dlouhodobé průzkumy indikovaly vyrovnaný výsledek 50:50. Mýlili se trhy, sázkové kanceláře a dokonce i Nigel Farage (předseda UKIP a hlavní zastánce odchodu Británie z EU), který se před hlasováním nechal slyšet, že ve své vítězství nevěří. Jak se bude Británii dařit po odchodu z EU a co naopak čeká oslabenou unii po odtržení Spojeného království?

Vítězové a poražení

První ranní zprávy hovoří o padajících evropských trzích a slavící Moskvě. Premiér Cameron oznamuje rezignaci. Komentáře s nadsázkou přirovnávají EU k „all-star teamu“, ze kterého odchází silné články (Británie), které unie nutně potřebuje, a naopak zůstávají slabé kusy (Řecko), které měly být už dávno vyloučeny pro dlouhodobé neplnění všech myslitelných pravidel. Vše korunuje snaha Německa dostat do EU Turecko, které má bohužel k západní demokracii stále daleko.

Z krátkodobého hlediska přinese odchod Británie jak EU tak spojenému království určitá negativa. Oběma aktérům poklesne měna (libra/euro) a propadnou se trhy. EU navíc ztratí něco ze své prestiže a důležitosti, neboť ji opouští elitní člen světového společenství (bolí to více, než kdyby odešlo např. Bulharsko). Navíc to bude pro EU precedens potvrzující možnost výstupu z unie (doposud tabu), což může povzbudit separatistické nálady v mnoha dalších zemích. Situace ve většině členských států unie totiž není zdaleka optimální. V ČR je veřejné mínění vysoko nad 50% proti EU, rakouské prezidentské volby vyhrál sice euro-federalista oproti separatistovi, ale jen těsně (51:49), Polsko je v EU na černé listině za údajné nedemokratické postupy (řeklo jasné ne migraci), Maďarsko sdílí tuto listinu s Polskem za stavbu plotu, Řecku může začít vadit drahá společná měna brzdící jeho ekonomický rozvoj a v Itálii, Španělsku, Francii a Německu jsou na politické scéně stále úspěšnější tzv. alternativní strany, kterým se direktivní přístup Bruselu nelíbí.

Prozatím tedy na geopolitické scéně prohrává Evropa a její partneři (USA/vyspělé západní demokracie) a slaví Rusko, Čína a obecně nedemokratické asijsko-africké státy.

Nutná reforma EU

nutná reforma EU

Z dlouhodobého hlediska může akt britského referenda přinést všem zúčastněným pozitiva, pakliže unijní elity zpytují svědomí a umožní hluboké reformy EU. Británie se dostane výstupem z EU do stavu zhruba před patnácti lety, kdy byla členem EHS, NATO a Schengenu. Bude mít s EU volný pohyb osob, celní unii na zboží (možná i služby) a díky NATO společnou obranu. Tedy přesně ta pozitiva, kvůli kterým je dobré být členem EU a NATO. Naopak se zbaví mnohdy nesmyslných nařízení z Bruselu.

To je cesta, kterou by se měly reformy EU ubírat – opustit sen o federaci po vzoru USA (kde to funguje díky společnému jazyku, společné krátké historii a krvavé občanské válce, která státy sjednotila – Evropa nemá ani jedno) a udělat krok zpět do stavu kolem roku 2000. Tedy zachovat volný pohyb osob, majetku, zboží a služeb, společnou výměnu informací, koordinaci na všech možných úrovních, ale upustit od nesmyslných bruselských nařízení (migrační kvóty, předpisy na zakřivenost banánů, atd.) a povinné solidarity (pracující sever dotující více odpočívající jih).

Většina Evropanů si dnes přeje právě takovouto reformu. Vyslyší-li Německo s Francií volání po změně, pak může po bolestivých reformách (trvajících i 5-10 let) Evropa vyjít ze současného marasmu posílená a jako absolutní vítěz. Pokud však evropští byrokraté neprocitnou do reality a naopak se lidově řečeno zabejčí a budou členským států o to více diktovat další nesmyslné požadavky (tzv. omlouvání chyb nedostatečnou solidaritou a federalizací), pak to bohužel povede k hořkému konci mocnosti, která by své místo na šachovnici světa určitě měla.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku BREXIT: Británie vystoupí z EU

Potřebuje EU hluboké reformy?

Počet odpovědí: 322

KOMENTÁŘE k článku BREXIT: Británie vystoupí z EU

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena