Banky.cz Články Hypotéka Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020 Hypotéka

Jaké jsou podmínky čerpání hypotéky? Kolik na něj mám času? A jak je to s nedočerpáním půjčky? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které souvisí s vyplácením peněz z hypotečního úvěru. Odpovědi na ně obvykle závisí na účelu půjčky a dalších okolnostech. Podívejte se tedy, jak probíhá čerpání hypotéky v konkrétních případech.

Obecně se dá čerpání hypotéky rozdělit na:

 • jednorázové
 • a postupné.

První z nich se týká zejména nákupu nemovitosti, refinancování hypotéky nebo vypořádání majetkových poměrů, zatímco druhá varianta je typická pro výstavbu či rekonstrukci.

V obou případech je důležitý konkrétní účel úvěru. Podle něj se pak liší přesné podmínky čerpání hypotéky.

Bez ohledu na účel hypotéky jsou ale některé podmínky čerpání úvěru vždy stejné.

Základní podmínky pro čerpání hypotéky

Pokud splníte podmínky pro získání hypotéky a banka vaši žádost schválí, neznamená to, že můžete rovnou čerpat. Aby vám poskytovatel peníze vyplatil, může od vás vyžadovat:

 • kupní smlouvu,
 • pojištění nemovitosti a vinkulaci pojištění ve prospěch banky,
 • návrh na vklad zástavního práva společně se zástavní smlouvou podaný na katastru nemovitostí,
 • doklad o uhrazení části ceny z vlastních prostředků
 • a často také zřízení běžného účtu u poskytovatele hypotéky.

U půjčky na výstavbu musíte doložit také stavební povolení.

Pamatujte přitom, že čerpání hypotéky je vždy bezhotovostní. Peníze tedy poskytovatel posílá rovnou na zadaný účet.

Jak probíhá čerpání hypotéky na nákup nemovitosti

Jak už jsme zmínili, u hypotéky na koupi domu či bytu je čerpání jednorázové. Banka vám tedy domluvenou částku pošle najednou. Peníze můžou jít:

Jak probíhá čerpání hypotéky: nový byt.
 • na účet prodejce uvedený v kupní smlouvě,
 • do advokátní či notářské úschovy
 • nebo do bankovní úschovy.

Záleží na podmínkách stanovených v kupní a v úvěrové smlouvě.

Na čerpání hypotéky pak máte zpravidla 12 měsíců od podepsání smlouvy.

Při nákupu nového bytu musíte hypotéku obvykle vyčerpat do 1 roku od podpisu smlouvy.

Další případy jednorázového čerpání hypotéky

Prakticky stejné podmínky platí také pro:

Oproti půjčce na nákup domu či bytu se ale čerpání těchto úvěrů v některých ohledech liší.

Nejlepší hypotéka online

U hypotéky na vypořádání majetkových poměrů putuje vypůjčená částka na účet příbuzných, které chcete z nemovitosti vyplatit. Tedy například na konta sourozenců nebo bývalého manžela či manželky.

V případě refinancování si banky převedou peníze mezi sebou. Nový poskytovatel tak prakticky doplatí původní půjčku a dá vám novou. Vyplatí se proto refinancování směřovat ke konci fixace hypotéky. V tu dobu je totiž doplacení úvěru zdarma, zatímco jindy musíte počítat s poplatky za předčasné splacení půjčky.

Americká hypotéka se od ostatních liší tím, že neprokazujete využití peněz. Pro banku není podstatné, co s nimi chcete udělat. Nepotřebujete proto předkládat například kupní smlouvu.

Zato dostanete o něco vyšší úrok než u klasické hypotéky a poskytovatelé vám obvykle půjčí maximálně 70 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Peníze pak dostanete rovnou na svůj účet.

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu domu

Oproti tomu čerpání hypotéky na výstavbu domu probíhá postupně. Banka vám tedy peníze posílá po etapách a putují buď na účet stavební firmy, nebo na vaše konto. Záleží na tom, jaký způsob výstavby jste zvolili.

Na průběh stavby přitom dohlíží odhadce, který vše průběžně kontroluje a zhotovuje protokoly o stavu stavby. Banka díky nim ví, že peníze používáte opravdu tak, jak máte. A má přehled o aktuální ceně nemovitosti.

Počítejte však s tím, že za zhotovení protokolu o stavu stavby dáte přibližně 1 500 korun. Obvykle ho přitom musíte doložit před každým čerpáním hypotéky. Čím víc čerpání tedy potřebujete, tím víc zaplatíte.

Jak probíhá čerpání hypotéky: výstavba domu.

Při čerpání hypotéky na výstavbu musíte pravidelně dokládat postup stavby.

U půjčky na stavbu domu se zajímejte také o to, kolik čerpání máte u dané banky zdarma. Může vám to ušetřit i tisíce korun, zejména pokud víte, že budete čerpat několikrát.

Neznamená to ale, že je vždy výhodné vybírat banku podle toho, kolik bezplatných čerpání nabízí. Záleží i na úrokové sazbě a dalších podmínkách. Už při hledání poskytovatele proto raději požádejte o pomoc hypotečního poradce a společně zvolte nejvhodnější variantu.

Na postupné čerpání hypotéky na výstavbu máte zpravidla 24 měsíců. Někteří poskytovatelé vám ale výjimečně umožní čerpání prodloužit ještě o 12 měsíců. Celkem tak máte na stavbu až 36 měsíců – tedy 3 roky.

Platí ale, že dokud hypotéku nevyčerpáte nebo její splácení předčasně neukončíte, splácíte pouze úroky. Celkovou splátku hypotéky tak hradíte až po dočerpání hypotečního úvěru.

Další případy postupného čerpání hypotéky

Stejné podmínky čerpání hypotéky platí také u úvěru na rekonstrukci. Stejně jako u půjčky na výstavbu dostáváte peníze postupně a prokazujete, jak opravy postupují.

Podobná situace je také u developerských projektů, které jsou teprve ve výstavbě. Přesto je v jejich případě jeden důležitý rozdíl. S čerpáním hypotéky můžete začít až po prohlášení vlastníka – tedy v době, kdy jsou v domě vytyčené jednotlivé byty. Zpravidla je to po dokončení hrubé stavby.

Teprve pak může banka získat zástavní právo k bytu, které je jednou z podmínek pro čerpání hypotečního úvěru. Do té doby si musíte vystačit s vlastními prostředky. Případně se s developerem domluvit na úpravě splátkového kalendáře.

Nedočerpání a prodloužení čerpání hypotéky

S postupným čerpáním hypotéky souvisí také další 2 důležité pojmy:

Nejlepší hypotéka online

S nedočerpáním se setkáte, když se vám podaří dům postavit nebo zrekonstruovat levněji, než jste čekali. A nevyčerpáte tak celou dohodnutou hypotéku.

Většinou to není problém. Banky obvykle umožňují bez jakýchkoliv sankcí nedočerpat až 20 % ze sjednané částky. Už při sjednání hypotéky tak můžete „preventivně” požádat o vyšší částku. Vytvoříte si tak rezervu na nečekané výdaje.

Když jsou pak práce hotové a celá půjčka není vyčerpaná, jednoduše bance oznámíte, že ukončujete čerpání úvěru a že zbylé peníze nevyužijete. Následně splácíte pouze opravdu vyčerpanou částku.

Jak probíhá čerpání hypotéky: rekonstrukce - rozbité obklady.

Díky možnosti nedočerpat část hypotéky máte vždy po ruce rezervu, která vám pomůže s placením případných víceprací.

Ovšem pozor, jakmile čerpání ukončíte, musíte stavbu včas zkolaudovat. Banka proto ve smlouvě buď:

 • určí závazné datum kolaudace,
 • nebo vám na kolaudaci poskytne limit 6 měsíců od dočerpání hypotéky.

Když to nestihnete, hrozí vám poměrně vysoké poplatky. Někdy můžou dosáhnout až hodnoty ⅓ úvěru.

Pokud tedy plánujete zbylé práce na rozestavěném domě platit ze svých úspor, dobře si spočítejte, že vše stihnete. Zvlášť, pokud stavíte svépomocí.

Může se také stát, že se práce prodraží a původní půjčka vám nestačí. V takovém případě můžete požádat o navýšení hypotéky. Obvykle je to ale možné až po vyčerpání hypotečního úvěru.

Zároveň počítejte s tím, že podmínky navýšení se u jednotlivých poskytovatelů liší. Raději si je proto ověřte ještě před podpisem úvěrové smlouvy.

A jak probíhá čerpání hypotéky v případě, že se blíží původní termín vyčerpání hypotéky a stavba nebo rekonstrukce není ještě hotová? A vy potřebujete půjčku dál čerpat?

V takovou chvíli můžete banku požádat o prodloužení čerpání hypotéky. Pokud vaši žádost schválí, získáte čas navíc.

Obvykle vám poskytovatel může přidat až půl roku. Počítejte ale s tím, že za prodloužení zaplatíte několikatisícový poplatek.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Stihli jste načerpat hypotéku v řádném termínu?

Počet odpovědí: 131

KOMENTÁŘE k článku Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vytvořit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce

4.12.2023 Hypotéka

Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a potřebujete hypotéku? V tom případě se pravděpodobně neobejdete bez položkového rozpočtu. Banka díky němu zjistí, kolik peněz potřebujete, na co je chcete využít a jestli vaše plány odpovídají realitě. Přečtěte si proto, jak položkový rozpočet vypadá a jak ho získáte.

ČNB deaktivovala DTI, už druhé z původních tří omezení pro hypotéky

30.11.2023 Hypotéka

Koncem listopadu bankovní rada ČNB ponechala závazný limit LTV na 80 %, deaktivovala omezení horní hranice DTI a ponechala deaktivované omezení horní hranice DSTI, bez nějž je hypoteční trh již od června 2023. Provedený zátěžový test ukázal odolnost finančního sektoru vůči zhoršenému vývoji.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena