Babička mi spořila, dědictví, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, babička celí život říkala, že mi spoří, a když zemřela, tak ani zmínka od mé rodiny, že by mi babička spořila. Dá se někde zjistit, zda mi opravdu spořila a jestli nedej Bůh mi to má rodina nevybrala? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

jsou dvě možnosti: 1) Babička založila vkladní knížku (spořící účet) na Vaše jméno a spořila Vám zde. Toto Vám nikdo vybrat nemůže, ale protože to také není součástí dědického řízení, nezjistíte, u které banky Vám takto bylo spořeno. Nezbude Vám než se dotázat u všech bank, zda-li u nich nemáte veden spořící produkt na své jméno. 2) Babička Vám spořila na svém účtu. V tomto případě jdou peníze (stejně jako všechen ostatní majetek) do dědického řízení. Notář zjistí, u které banky jsou peníze uloženy, ale musí je rozdělit mezi dědice přesně dle závěti. Pakliže závěť sepsána nebyla, postupuje se dle zákona (polovinu majetku získá dědeček a druhá polovina se dělí rovným dílem mezi dědečka a děti - pokud už dědeček nežije, pak se majetek dělí jen mezi děti).