Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8829, Jak zdanit příjem z pronájmu?

Jak zdanit příjem z pronájmu?, Daně

4.2.2020 Daně

Dobrý den, jak prosím odvedu daň za podnájem družstevního bytu? Modelový příklad: Nájemníci mi platí celkem 8 000 Kč, já zaplatím družstvu 4 000 Kč za nájem bytu, vodné, stočné, teplo, společné osvětlení chodby, úklid chodby atd. Budu tedy danit těch 8 000 Kč * 12 měsíců = 96 000 Kč (-30% výdajový paušál) nebo pouze 4 000 Kč * 12 = 48 000 Kč (-30% výdajový paušál)? Protože z 8 000 Kč okamžitě přeposílám právě ty 4000 Kč družstvu. Skutečný příjem mám tedy 48 000 Kč ročně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zdanění pronájmu (podnájmu) stejně jako u jiné podnikatelské aktivity máte na výběr ze dvou možností:

1) jako náklady uplatňujete výdajový paušál (30-80% dle typu podnikatelské činnosti, pro nájem platí sazba 30%) a neuplatňujete skutečné náklady

2) jako náklady uplatňujete skutečné náklady

Platby za nájemné je třeba rozdělit na samotné nájemné a zálohy na služby. Zálohy na služby nejsou vaším příjmem (jedná se pouze o zálohy na služby a energie, které později zúčtujete nájemníkům). Váš příjem je pouze nájemné. Co lze vést jako zálohy na služby a co nikoliv upravuje zákon (např. zálohy na služby, vodné, stočné, energie, plyn, teplo ano, fond oprav ne).

Příklad: Byt pronajímáte za 8 000 Kč, z čehož nájemné činí 4 000 Kč a zálohy na služby a energie 4 000 Kč. Váš roční příjem je 48 000 Kč a vy můžete uplatnit buď paušál 30% nebo skutečné náklady (např. fond oprav, výdaje za jiné opravy v bytě, atd.). Pokud byste uplatnil 30% paušál, zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku 33 600 Kč.