Banky.cz Články Hypotéka ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019 Hypotéka

Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.

REKLAMA

Z informací zveřejněných Českou národní bankou vyplývá, že za posledních 10 let vyrostly ceny nemovitostí o 35 %. A v současnosti jsou nadhodnocené o 15-20%.

Právě to je podle centrálních bankéřů největší problém. Proto jsou připravení současná hypoteční pravidla znovu zpřísnit, pokud nadhodnocení ještě vzroste.

Případná změna se dotkne hodnoty LTV (loan to value). Tedy poměru výše půjčky vůči hodnotě zastavené nemovitosti.

LTV až 90%? Dál bude jen výjimečně

Podle současných pokynů České národní banky smí poskytovatelé klientům ve většině případů nabízet hypotéky do 80% ceny nemovitosti. Pouze 15% z celkového počtu úvěrů může mít 81-90% LTV.

Vyšší hypoteční úvěry nemají banky poskytovat vůbec.

LTV je přitom pouze jeden z limitů omezujících výši hypotéky. Kromě něj mají poskytovatelé hlídat také:

  • DSTI (debt service to income) – definuje poměr výše měsíčních splátek všech dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu; v současnosti je 45%.
  • DTI (debt to income) – určuje celkové zadlužení žadatele v poměru k jeho čistým ročním příjmům; v současnosti smí být nejvýše devítinásobek příjmů.

Maximální LTV poskytovatelé porušují

Centrální banka upozornila, že ne vždy poskytovatelé její pokyny dodržují. Problém bývá hlavně s hodnotou LTV. Podle informací, které zveřejnila bankovní rada, banky v prvním letošním pololetí poskytovaly i úvěry s vyšším než 90% LTV.

Zároveň rostl počet hypoték s LTV mezi 80 a 90%. V červnu dokonce překročil povolenou 15% hranici.

Znamená to, že někteří poskytovatelé pokyny České národní banky nedodrželi. V současnosti totiž mají pouze charakter doporučení. Centrální banka tak nemůže jejich dodržování nijak vymáhat.

Nejlepší hypotéka online

Tato situace se má příští rok změnit. Sněmovna v těchto dnech projednává novelu zákona, která pravomoci České národní banky rozšiřuje. Už brzy by tak mohla závazně určovat pravidla hypoték. A pokutovat poskytovatele za jejich nedodržení.

Přísnější podmínky pro investiční hypotéky

Přestože jsou zatím pokyny centrální banky nezávazné, poskytovatelé je obvykle dodržují. Týká se to i nižší hladiny LTV pro některé zájemce, kteří chtějí hypotéku využít k nákupu investiční nemovitosti. Tedy takové, kterou plánují pronajímat.

V určitých případech jim banky smějí půjčit maximálně 60% z hodnoty nemovitosti. Platí to pro žadatele, kteří:

  • mají další hypoteční úvěr či úvěry a nemají do svých čistých příjmů zahrnuté příjmy z pronájmu nemovitosti
  • a zároveň nesplňují podmínky DSTI či DTI.

Podle Bankovní rady České národní banky přitom hypotéky na pronájem tvoří až třetinu všech hypotečních úvěrů. A to i přesto, že oficiálně to klienti přiznávají jen u 5 % žádostí o hypotéky.

Zpřísnění má předejít problémům

Centrální banka se těmito podmínkami snaží snížit riziko, že si žadatelé se splácením hypotéky neporadí.

Podobné případy hrozí zejména v době ekonomické recese. A ta může podle některých odborníků nastat už v nejbližších letech. Právě přísnější podmínky pro získání hypotéky mají zaručit, že půjčku dostanou jen lidé, kteří si s jejím splácením poradí i v období recese.

Jedním z výsledků těchto opatření je, že zájem o hypotéky padá už od loňského listopadu. Právě tehdy začala nová pravidla platit. Za prvních deset měsíců letošního roku si tak lidé na bydlení půjčili pouze 145 miliard korun. Tedy téměř o 40 miliard méně než loni ve stejném období.

Říjen přinesl oživení hypotečního trhu

Nejlepší hypotéka online

Říjnová čísla přinesla mírné zlepšení, když se počet nových hypoték letos teprve podruhé vyhoupl přes 7 000. A jejich objem se poprvé přiblížil k 17 miliardám korun.

Žádný zásadní růst se ale čekat nedá. Spíš je pravděpodobné, že hypoteční trh našel rozmezí, ve kterém se bude nadále pohybovat. Letošní čísla ukazují, že by to mohlo být zhruba mezi 6 300 a 7 000 úvěry měsíčně.

Záleží ale na faktorech, jak jsou:

  • zdražování nemovitostí
  • úprava podmínek pro poskytování hypoték
  • nebo změna úrokové sazby

Zdražování nemovitostí i hrozící zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték může hypoteční trh opět zpomalit. Povede totiž k tomu, že na půjčku na bydlení dosáhne ještě méně lidí než dosud.

Naopak snižování úrokové sazby se výrazně podepsalo právě pod říjnovým růstem poptávky. Pokud tedy banky sáhnou po dalším zlevňování je možné, že zájem ještě mírně vzroste.

Rozdíly i víc než 10 000 korun ročně

Vyplatí se tedy situaci sledovat a před podáním žádosti o hypotéku si prostudovat aktuální nabídky. Zejména v posledních měsících se totiž podmínky rychle a výrazně měnily. Správný výběr hypotečního úvěru tak dokázal žadatelům ušetřit i přes 10 000 korun ročně.

Pokud tedy o půjčce na bydlení uvažujete, nezapomeňte nejdřív vyzkoušet hypoteční kalkulačku. Získáte aktuální informace o všech nabídkách na trhu a lehce vyberete tu nejvýhodnější.

REKLAMA

ANKETA k článku ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

Máte hypotéku na pronájem?

Počet odpovědí: 128

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Konsolidace: Ušetřete sloučením hypotéky a dalších půjček

12.4.2024 Hypotéka

Potřebujete si udělat pořádek v rodinném rozpočtu a současně snížit celkové výdaje za splátky úvěrů? Vhodným řešením je konsolidace. Sloučením více půjček do jedné ušetříte nemalou částku na poplatcích. A nejen to. Přečtěte si, co obnáší konsolidace úvěrů, jaké půjčky je možné sloučit a jaké výhody konsolidace přináší.

[AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %

3.4.2024 Hypotéka

Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.

Alternativní financování bydlení: 4 způsoby, jak financovat bydlení bez banky

3.4.2024 Hypotéka

Úroky u hypoték blížící se k 6 % a stále dražší nemovitosti. Kombinace, která řadě lidí zkomplikovala plány na pořízení vlastního domu či bytu. A přiměla je k pátrání po alternativním financování bydlení. Možností je přitom několik a každá má své plusy i minusy.

Co byste měli vědět, pokud chcete o hypotéku žádat jako samoživitelka?

2.4.2024 Hypotéka

Hypotéka je závazek na dlouho dopředu, ukrajuje každý měsíc velkou část rozpočtu, Když přijde na rozpočet samoživitelů, který je i bez ní dost napjatý, může nastat problém. I přesto se najde řada samoživitelů, kteří mají příjem slušný a o hypotéku žádají. Kdy na ni mají šanci dosáhnout?

Znáte nejčastější důvody pro zamítnutí hypotéky?

27.3.2024 Hypotéka

Rozhodnutí financovat pořízení vlastního bydlení pomocí hypotečního úvěru předchází pečlivé počítání, vybírání nemovitosti, hledání jiných možných řešení. Když na něj ale dojde, pak každý doufá, že mu banka žádost schválí. Není tomu tak ale vždy, banka prověřuje celou řadu informací, pokud žadatel její podmínky nesplní, pak žádost zamítne. Víte, z jakých důvodů k tomu dochází nejčastěji?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena