Banky.cz Články Daně Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Pronajímám nemovitost jako občan

Pokud pronajímáte nemovitosti jako fyzická osoba (nepodnikatel) budou příjmy uvedeny v daňovém přiznání v dílčím základu daně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů.

Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje je možné uplatnit buď ve skutečné výši, nebo lze uplatnit paušální výdaje, tedy procentem z příjmů z pronájmu. Paušální výdaje se uplatňují ve výši 30 % z příjmů z pronájmu nemovitosti, nejvýše však do částky 300.000 korun. Musíte sami zvážit, co je pro vás výhodnější.

Výhodou je, že pokud pronajímáte nemovitost jako občan, neodvádí se z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění

Příklad:

Pan Novák obdržel za rok 2018 příjmy z pronájmu bytu ve výši 200.000 Kč. Jelikož v průběhu roku provedl v pronajímaném bytě drobné opravy, jeho výdaje činily 15.000 Kč. Pro pana Nováka je výhodnější využít paušální výdaje, které v daném případě činí 60.000 Kč (30 % z 200.000). Dílčí základ daně z příjmů z pronájmů bude činit 140.000 Kč (200.000 – 60.000).

Pronajímám nemovitost jako podnikatel

Pokud je nemovitost součástí obchodního majetku a je tak pronajímána podnikatelem, příjmy z pronájmu budete uvádět v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů.

Také v tomto případě se můžete rozhodnout, zda uplatníte skutečné výdaje nebo paušální. Paušální výdaje v tomto případě činí 60 % z příjmů z pronájmu. Nevýhodou však je, že je nutné v tomto případě platit sociální a zdravotní z těchto příjmů.

Pokud však pronajímáte dlouhodobě nemovitost přes portál Airbnb, musíte danit příjmy jako podnikatel. Podle Finanční správy se v tomto případě jedná o výdělečnou činnost provozovanou za účelem podnikání. V tomto případě by se Vás netýkala pouze povinnost podat klasické daňové přiznání k dani z příjmů, ale vznikly by také povinnosti související s DPH. Pokud máte v úmyslu nabízet nemovitost k pronájmu přes Airbnb, lze doporučit k pročtení informace vydané finanční správou.

ANKETA k článku Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti"

Pronajímám nemovitost?
Počet odpovědí: 186

KOMENTÁŘE k článku Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019 16:00:34

Pronájem, Komentoval(a): Ladislav Strnad

Koupili jsme byt v sousedství, s nájemníky jako investici. Z úhrad od nájemníka jde cca 80% na služby spojené s užíváním bytu (energie, daň za R+TV, služby správci nemovitosti), 20% na úhradu úvěru na nákup bytu a zbývá cca 300 Kč měsíčně. Musím v této fázi (než bude splacen úvěr k bytu) těch zhruba 3500-4000 za rok danit?
3.12.2019 10:15:50

Danit ?, Komentoval(a): Marek Herrera

se musí v každém případě....:)
18.3.2020 13:55:51

Pronájem nemovitosti občanem nepodnikatelem , Komentoval(a): Lenka

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen zaměstnanec a k tomu pronajímám nemovitost právnické osobě plátci DPH a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá?
Děkuji
7.4.2021 16:49:42

pronájem nemovitosti, Komentoval(a): Kamil

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen důchodce a k tomu pronajímám nemovitost fyzickým osobám (neplátci DPH) a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá v případě, že nepodnikám? Děkuji
24.10.2021 20:59:18

Odpisy, Komentoval(a): IF

Postrádám u obou případů možnost uplatnění odpisů. Dost důležitá položka pro snížení daní. Nebo snad ne?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat