Zástava nemovitosti rodičů, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, syn chce stavět na mé zahradě dům, ke kterému vede přístup (cesta) přes dvůr mého pozemku, ve kterém stojí můj dům, a přes druhý můj pozemek, ke kterému patří druhý můj dům,(vejměnek) povede sítě. Na oba pozemky jsme nechali udělat geometrický plán na služebnost stezky, cesty a vedení inž. sítí ne přímo pro syna, ale pro pozemek budoucího domu a podle smlouvy pro každého budoucího majitele na dobu neurčitou. Při vyřizování hypotéky přišel odhadce ohodnotil a odešel. Pak šel syn sepisovat úvěr a přišel, že mám podepsat zástavní právo na mé pozemky i s domy kvůli cestě a sítím. Ptám se proč mám zastavovat celé své pozemky, tedy i domy, když mám udělaný geo. plán mimo ně. Navíc jako zástava má sloužit i jeho dům. Beru to jako velký nepoměr, zástava - dluh. Bojím se, že kdyby se něco stalo, přijdeme všichni o střechu nad hlavou.

Dobrý den,

banka může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty zastavované nemovitosti (při lepším úroku jen 80%). Zbylých 10-20% musí Váš syn financovat z vlastních úspor nebo dát do zástavy ještě jinou nemovitost (např. Váš dům). Jak píšete, dávat bance do zástavy všechny rodinné nemovitosti může být riskantní - v případě problémů se splácením můžete přijít o střechu nad hlavou všichni. Proto bych spíše doporučil Vašemu synovi snížit své požadavky na výši úvěru (půjčit si méně) nebo ještě pár měsíců spořit a použít více vlastních zdrojů.