Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #4665, Pojištění nemovitosti proti záplavám

Pojištění nemovitosti proti záplavám, Pojištění

Životní pojištění od expertů
10.5.2018 Pojištění

Při hypotéce ručím nemovitostí. Je nutné pojištění na povodně a záplavy? Pokud ano, jsou nemovitosti ve 4 povodňovém pásu vyloučeny z možnosti získat hypotéku? Která banka neřeší povodně, či jak jinak mohu nemovitost financovat? Děkuji

Dobrý den,

nachází-li se nemovitost (kterou budete ručit) ve třetí nebo čtvrté povodňové zóně, budou po Vás banky požadovat pojištění nemovitosti kryjící škody z povodní. Pojišťovny jsou obvykle ochotny ještě pojistit třetí zónu (za zvýšené pojistné), ale čtvrtou zónu téměř nikdy. Povodně se ve čtvrté zóně vyskytují velmi často (teoreticky každých 20 let) a již se tím pádem nejedná o nahodilé riziko.

Koupi nemovitosti ve čtvrté zóně nedoporučuji. Dříve či později se záplavám pravděpodobně nevyhnete a má to i mnohá další omezení (územní plány obcí obvykle zakazují veškerou výstavbu v záplavových zónách, nepostavíte si ani garáž). Pokud byste přesto na koupi této nemovitosti trval, budete muset bance ručit jinou nemovitostí (byt, trvale obyvatelná chata, atd.).