Při prodeji
nemovitosti vzniká příjem, který obecně podléhá dani z příjmů. Samozřejmě nikdo
nechce platit daně, zvlášť pokud se jedná o prodej nemovitosti, kdy se obvykle
jedná o relativně vysokou finanční částku. Proto se může vyplatit splnit
podmínky pro osvobození od daně a tím se legálně vyhnout placení daně z příjmů.
Na úvod je nutno uvést, že je nezbytné rozlišovat:
Daň z nemovitých věcí platí pravidelně každý rok její majitel z důvodu jejího vlastnictví. Zatímco daň z příjmů se v této souvislosti platí v případě, že majitel nemovitost prodá a má z takového prodeje příjem.
Pokud majitel vlastní nemovitost alespoň 5 let, daň z příjmů z prodeje takové nemovitosti je osvobozená od daně. Majitel tak na dani nic neodvede a nemusí v této souvislosti daně nadále řešit.
Pokud však majitel vlastní nemovitost kratší dobu než 5 let, lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit za předpokladu, že v prodávané nemovitosti měl bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Pozor – pojem bydliště zde neznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je v této souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel. Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat.
Příklad: Nemovitost byla zakoupena v roce 2016 a celou dobu byla někomu pronajímána (tedy majitel zde nebydlel). V případě, že by se majitel rozhodl v roce 2019 tuto nemovitost prodat, prodej by bylo nutno zdanit. Pokud by majitel chtěl dosáhnout osvobození, je nutné s prodejem počkat až do roku 2021.
Pokud nejsou splněny výše uvedené podmínky, lze dosáhnout osvobození ještě následujícím způsobem. Pokud jsou získané peníze z prodeje nemovitosti použity na následné uspokojení vlastní bytové potřeby - tedy koupi nemovitosti, ve které bude majitel bydlet - je příjem z prodané nemovitosti osvobozen od daně. Přijetí peněz za prodej nemovitosti je nutné oznámit vašemu finančnímu úřadu.
V případě převodu členských práv družstva nepodléhá tento příjem dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví a to za podmínky, že členská práva družstva byla držena alespoň 5 let.
Pokud není splněna žádná z výše uvedených podmínek pro osvobození, je nutné příjem z prodeje zdanit. Takový příjem je nutné uvést mezi tzv. ostatní příjmy v daňovém přiznání a podat jej nejpozději do 1. dubna následujícího roku.
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.
Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.
Sektorová daň je v podstatě daní z příjmů z právnických osob, ale stanovenou jen pro určité sektory ekonomiky. V dosavadní praxi jiných zemí světa jimi byly banky a energetické podniky. Ty totiž dokáží nejrychleji vydělat na skokových změnách v ekonomice.
Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že pro něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto musíme se zisky z Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako se ziskem ze zboží a služeb. Na první pohled to vypadá, že kryptoměny se danit nemusí, když se jim žádný zákon nevěnuje, ale opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné! Daň z příjmů musejí odvádět zaměstnanci,
kteří s kryptoměnami jen obchodují i OSVČ nebo firmy, které je těží, či za
ně prodávají své zboží a služby.
KOMENTÁŘE k článku Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.