Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #4003, Pojištění nemovitosti a hypotéka

Pojištění nemovitosti a hypotéka, Pojištění

Životní pojištění od expertů
8.11.2017 Pojištění

Dobrý den, chtěla bych se u Vás poradit ohledně vinkulace pojistného plnění u hypotéky. Banka nám vystavila vinkulaci na 1 mil. Kč a ve smlouvě uvádí, že finance z pojistného plnění budou vypláceny při znehodnocení nemovitosti buď oproti fakturám nebo po opravě nemovitosti svépomocí. Řeším problém, že kdyby se něco stalo, vše opravuje manžel svépomocí, tudíž nebudeme mít na opravu žádné prostředky vzhledem k tomu, že je bude mít banka. Zajímá mě, zda má na to banka právo. Pojistku si platím, abych při nějaké pojistné události mohla uvést nemovitost za pojistné plnění do původního stavu a ne aby mi na nich seděla banka. Přece si nepůjdu vzít půjčku (pokud by mi ji vůbec schválili), opravím nemovitost, doložím bance, vyplatí mi pojistné a já doplatím půjčku i s dalšími náklady? A ještě prosím o odpověď na dotaz, zda má banka právo vzít moje pojistné placené pojišťovně na nemovitost a hradit si s ním moje dluhy vůči bance (to má banka ve smlouvě, kde je uvedeno profinancování zadrženého pojistného plnění)? Na to přece slouží zástavní právo v katastru nemovitostí. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

jestli má banka právo si stanovit tyto podmínky či nikoliv je stejná otázka jako jestli může supermarket prodávat rohlíky za 10 Kč. Může. A je na zákazníkovi, bude-li tyto podmínky (cenu) akceptovat, nebo se poohlédne u konkurence.

Zatímco u nápravy škody pomocí řemeslníků pravidlo výplaty peněz po doložení faktur nepředstavuje žádný problém, u oprav svépomocí (proplacení nákladů až po dokončení oprav) to může být komplikací, neboť materiál na opravu potřebujete nakoupit před započetím oprav. Na druhou stranu banka nemůže vyplatit peníze na opravu dříve než po dokončených opravách, neboť byste si teoreticky mohli tyto peníze ponechat a bance by zůstala nemovitost v původním poškozeném stavu.