Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #7896, Rozdělení bytového domu na byty

Rozdělení bytového domu na byty, Reality

Š

Pokračování dotazu č. 7894: Dobrý den, omlouvám se, ale chtěla bych ještě jednou otevřít můj dotaz. Váš návrh na zřízení SVJ a založení běžného účtu pro účely spoření na opravy jsme již několikrát řešili, bohužel však nikdy nedořešili, neboť ne každý ze sousedů souhlasí s přepisem bytu do osobního vlastnictví a zřízení SVJ. Existuje v tomto případě, tedy přepisu bytů do osobního vlastnictví, možnost "přehlasování" v případě většiny, která s přepisem souhlasí? A dále se chci proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, zda je postup ze strany notáře správný a byla mi tato část dědictví připsána po právu? Pokud ano, pak můj předpoklad je, že stejný "problém" by nastal v případě úmrtí druhého vkladatele, tedy že by celá částka, vedená na vkladní knížce, byla předmětem dědického řízení dětí sousedky. Je pak možné, že by si tyto mohly tuto část dědického řízení ponechat a nevyplatit ji zpět na vkladní knížku či účet, přestože to nejsou peníze vkladatele, ale společné peníze obyvatel domu? Je pak nějaká možnost vymahatelnosti? Ještě jednou Vám děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

máte-li byty v podílovém vlastnictví (6 majitelů vlastní dohromady 6 bytů, resp. podíl na bytovém domě), pak se jedná pravděpodobně o osobní vlastnictví a byty není třeba převádět do OV - stačí pouze vymezit bytové jednotky a nechat vše zapsat na katastru (doposud měl každý 1/6 podíl na bytovém domě, nově bude každý 100% vlastníkem svého bytu). S tímto by měl souhlasit každý aspoň trochu rozumný soused, protože tím zhodnotí svůj majetek a hlavně získá větší jistotu vlastního bytu. 

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat v podílovém vlastnictví nemovitosti. Pokud by s vypořádáním bytů někdo nesouhlasil (potřebujete souhlas všech spoluvlastníků, nestačí např. prostá většina), můžete požádat o vypořádání podílového spoluvlastnictví soud, který to nařídí. Jakmile budou byty vymezeny a zapsány na katastru, máte zákonnou povinnost zřídit SVJ (tomu se sousedi nemohou bránit). 

Postup notáře byl správný, peníze vedené na Vaší vkladní knížce jsou na první pohled ve Vašem majetku. Vy samozřejmě víte, že se nejde o Vaše peníze ale o společné peníze z fondu oprav, ale pokud byste se zachovala nečestně a peníze si ponechala, měli by ostatní s vymáháním peněz od Vás poměrně dost komplikací (museli by na Vás podat žalobu pro bezdůvodné obohacení se a vše prokázat - což by nebylo vůbec snadné, když jste peníze oficiálně zdědila a vše bylo stvrzeno notářem - a další komplikací by byly hotovostní vklady na knížku, u nichž by se na rozdíl od bezhotovostních převodů nedokázalo, že peníze vkládané Vaší matkou patřily ve skutečnosti někomu jinému). 

Samotnou kapitolou je vkladní knížka psaná na 2 majitele, což přináší mnoho právních komplikací (těžko se určuje, kdo vlastní jakou část peněz - dnes se takové knížky vůbec nezakládají). 

V případě úmrtí druhého spolumajitele vkladní knížky si vše zopakujete ještě jednou a navíc riskujete, že se dědic může zachovat nečestně a peníze si ponechat. I proto je zcela nezbytné společné peníze z fondu oprav nemít na vkladní knížce psané na fyzickou osobu.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LK

#12572, Exekuce a hypotéka, Hypoteční poradna, 22.1.2021

Pokračování dotazu č. 12570: Dobry den, děkuji za odpověď. Mluvila jsem s bankou a ta zatím o exekuci nemá zprávu. Na katastru je ale exekuce od 17.1. 2021. Do jaké doby musí dat exekutor bance vědět? Děkuji

Dobrý den, je otázkou, zdali bude exekutor banku vůbec kontaktovat. Zástavní právo na nemovitost je zapsané ve prospěch banky, tedy exekutor Vám nemůže nemovitost zpeněžit. Pravděpodobně Vám tak obstaví příjmy a úspory na účtech a Vy nebudete mít na splácení hypotéky. Proto je žádoucí se s bankou domluvit na dalším postupu (pokud nebudete mít na splácení, zda by bylo možné snížit či odložit splátky, prodloužit splatnost úvěru, atd.).

PU

#12571, Komerční banka účtuje vysoké poplatky za splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 22.1.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s poplatky při refinancování. Jsme u KB, podepsanou smlouvu máme od r. 2018 na 2,5 mil. Kč. Když chci udělat vyčíslení zůstatku, tak mi to jejich kalkulačka ukazuje kolem 80 tis Kč za předčasné splacení HÚ za účelně vynaložené náklady (toto přeci nejsou administrativní náklady). Několik Vašich odpovědí zde bylo, že banky můžou účtovat pouze max. 1% a nejvíce 50 tis. Kč. Toto se ale podle zákoníku týká jen při prodeji, nikoliv pře refinancování HÚ k jiné bance. KB absolutně nerespektuje vyjádření ČNB a stojí si za svým tvrzením. Dostal jsem taky informaci, že údajně mají jít s ČNB do soudního sporu ohledně účelně vynaložených nákladů (ostatní banky prý čekají, jak tento spor dopadne, aby si nastavily podle toho své poplatky). Nicméně ČNB vydala prohlášení, že tyto vysoké poplatky bude hlídat a může uložit pokutu bance. Zatím nás tedy odkázali na finančního arbitra. Má se cenu pouštět do nějakého sporu, když banka (KB) jedná proti zákonu vydanému ČNB? Mám nějakou šanci na snížení poplatku?

Dobrý den, současná situace je přesně taková, jak jste ji popsal. Zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje max. výši pokuty na 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky (od podpisu úvěrové smlouvy musí uplynout min. 24 měsíců). ČNB dále svým dovysvětlením omezila účelně vynaložené náklady na administrativu a vyloučila úrokové náklady, ušlý zisk, atd.  Komerční banka toto neakceptovala a několik klientů se s ní soudí. Osobně bych bral soud jako poslední možné řešení, vždy je lepší hledat smírnou cestu. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

LK

#12570, Hypotéka a exekuce, Hypoteční poradna, 22.1.2021

Pokračování dotazu č. 12564: Dobrý den, děkuji za odpověď. Stačí bance poslat mail nebo dopis? Co by měl dopis obsahovat? Exekuce na byt, na který je hypotéka? Děkuji

Dobrý den, pád do exekuce při sjednané hypotéce je velmi závažnou záležitostí. Doporučil bych spíše osobní návštěvu pobočky, kde se s bankou domluvíte na dalším postupu.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR