Jak složit jistinu na koupi nemovitosti v zahraničí a jaké jsou podmínky pro její vyplacení?

Sjednejte si hypotéku online
16.2.2016 Reality

Prosim o radu. Jedná se o složení jistiny na koupi nemovitosti v zahraničí. Za jakych podmínek se dá složit a za jakých podmínek bude vyplacena a jaký poplatek se musî zaplatit. Jedná se o částku 3.500 000 Kč. U kterého bankovního ústavu se dá jistina složit? Děkuji Rouček.

Dobrý den,

doporučuji prostudovat náš článek Prodej nemovitosti 2, kde podrobně popisujeme jednotlivé možnosti úschovy kupní ceny. Přehled a porovnání jistotních účtů zde. U bank počítejte s poplatkem cca 10 000 Kč (při využití standardizované smlouvy o úschově + 6 000 Kč na případnou modifikaci smlouvy). Notář Vám sepíše smlouvu o úschově přímo na míru a i s úschovou to vychází na zhruba 13 000 - 15 000 Kč.

Ohledně podmínek složení a výplaty - toto je čistě na Vás a prodávajícím, jak se dohodnete. Co si dohodnete, to banka/notář nechají vepsat do podmínek smlouvy o úschově a tak bude se složenými penězi nakládáno. Toto je třeba velmi dobře rozvážit a podmínkami popsat všechny možné situace, které mohou nastat (katastr odmítne provést vklad, formální chyba v kupní smlouvě, možnost korekcí a počet pokusů o nový vklad, atd.). Obecně by měly být peníze poukázány prodávajícímu až po úspěšně provedeném zápisu nového majitele na katastru. A naopak peníze by měly být vráceny kupujícímu po druhém/třetím neúspěšném pokusu o zápis na katastru či po uplynutí 6 měsíců od podpisu smlouvy o úschově.

Může se Vám hodit i náš článek Prodej nemovitosti 1.