Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16343, Daň z prodeje nemovitosti

Jaké jsou daňové povinnosti při prodeji zděděné zahrady?

9.1.2022 Daně

Pokračování dotazu č. 16339: Dobrý den, omlouvám se, položila jsem špatně dotaz. Jednalo se o prodej nemovitosti - zahrady - zděděné po zemřelém v roce 2017. Zahradu zdědila matka zemřelého a jeho sestra. Matka svou část darovala sestře zemřelého. Ta nemovitost prodala. Bude muset sestra zemřelého platit daň z příjmu z prodeje této nemovitosti? Sestra zemřelého je ve starobním důchodu. Kdyby platila daň z příjmu z nemovitosti, může si uplatnit slevu na poplatníka? Děkuji.

Dobrý den,

pokud by příjem z prodeje nemovitosti danil starobní důchodce, mohl by samozřejmě uplatnit všechny slevy (na poplatníka, atd. - viz náš článek Jak vyplnit daňové přiznání). Příjem z prodeje nemovitosti se nedaní v těchto případech:

  • prodávající nemovitost vlastnil min. 5 let
  • prodávající v nemovitosti bydlel min. 2 roky
  • prodávající použil peníze z prodeje na řešení vlastních bytových potřeb do 1 roku od přijetí peněz (týká se jen prodeje obytných nemovitostí, tedy nikoliv samostatných zahrad a pozemků)

Do lhůt výše počítá i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.