Škody za víc než 15 miliard korun. I to je
následek nedávných bouří a tornáda, které se prohnalo jižní Moravou. Kromě škod
na zdraví i životech a zničených domů či aut měli ještě další důsledek.
Prakticky hned po těchto tragických událostech si lidé začali sjednávat nové
pojistky.
Pojišťovny tak nyní hlásí růst sjednaných
smluv o desítky procent. A některé dokonce zaznamenaly dvojnásobný nárůst.
„Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nás sjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí. Další týden už to bylo 1 361 sjednaných smluv. To je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickými událostmi,“ vypočítala například mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.
Podobné statistiky hlásí i další pojišťovny. Například Kooperativa zaznamenala ihned po událostech stovky dotazů týkajících se pojištění majetku. A Česká podnikatelská pojišťovna evidovala také vyšší zájem o úpravy stávajících pojistek.
Lidé u pojišťoven také často zjišťovali, jestli se jejich pojistka týká i tornáda. Taková událost přitom v podmínkách většinou výslovně zmíněná není. Platí pro ni ale stejné podmínky jako pro vichřici.
Stačí tak mít v pojištění zahrnuté škody způsobené řáděním živlů.
Před čím vás pojistka ochrání, si přitom určujete při sjednání smlouvy. Problém je, že nastavení balíčků se u jednotlivých pojišťoven liší. Vždy tedy musíte dávat pozor, co si sjednáváte.
Mezi základní nebezpečí, která nesmíte podceňovat, patří například:
Kromě toho pojišťovny nabízejí i další připojištění. Týkají se například:
Kromě rizik musíte samozřejmě také určit, co má pojistka chránit. Většinou máte na výběr pojištění nemovitosti a domácnosti.
Obě pojistky se tak doplňují. A proto je ideální využít oba produkty. Jen tak bude váš majetek opravdu chráněný.
Velkou pozornost věnujte také určení hodnoty vašeho majetku. U pojištění nemovitosti platí, že:
Určit tuto částku jen tak z patra není jednoduché. Ideální by bylo nechat si ocenit majetek u znalce, ale pro sjednání pojištění většinou stačí zapátrat v inzerátech.
Na realitních webech můžete najít nedaleký byt či dům v okolí, který má podobnou velikost a kvalitu. Od jeho ceny se pak odrazíte.
Nebo se můžete při sjednání pojištění nemovitosti obrátit na odborníky, kteří vám poradí.
O něco jednodušší je stanovení hodnoty domácnosti. V podstatě stačí projít byt či dům a sečíst přibližnou hodnotu všech věcí, které v něm máte.
Správně nastavená pojistná částka je důležitá, abyste nebyli podpojištění. Pokud je totiž nastavená hodnota nemovitosti či domácnosti výrazně nižší než ve skutečnosti, pojišťovna vám může za případné škody zaplatit méně peněz.
Poskytovatel v takovém případě zkrátí pojistné plnění stejným poměrem, jakým jste nemovitost či domácnost podpojistili.
Pokud tedy máte dům za 4 miliony korun a pojistíte ho jen na polovinu, tedy na 2 miliony, pojišťovna vám vyplatí jen polovinu částky, na kterou byste jinak měli nárok. Pokud je tedy škoda 200 000 korun, pojišťovna vám dá 100 000 korun.
I když ale hodnotu vašeho majetku stanovíte správně, nemáte vyhráno navždy. Ceny nemovitostí i stavebních materiálů totiž každý rok výrazně rostou. Stejně tak se postupně rozšiřuje a modernizuje zařízení domácnosti. Tím pádem stoupá i hodnota vašeho bytu, domu a vybavení.
Proto musíte smlouvy pravidelně aktualizovat. Ideálně jednou za dva roky. Jinak můžete svůj majetek podpojistit, i když jste původně vše nastavili správně.
Zejména ve velkých městech a dalších atraktivních lokalitách se ceny nemovitostí mění velmi rychle.
Některé pojišťovny také nabízejí takzvanou indexaci pojištění. Hodnotu pojištěných věcí vám pak každý rok automaticky upraví podle vývoje trhu.
Máte tak klid a nemusíte nic hlídat sami.
Kromě pojištění domácnosti a nemovitosti začali lidé po tornádu častěji sjednávat i havarijní pojištění. Bouře totiž zdevastovaly i stovky aut. A povinné ručení takové škody nekryje. Vztahuje se jen na škody, které způsobíte někomu jinému.
Havarijní pojištění oproti tomu zaplatí právě poškození vašeho auta.
Stejně jako u pojištění nemovitosti a domácnosti musíte určit rizika, proti kterým se chcete pojistit. Většinou máte na výběr 4 oblasti:
Škodu způsobenou řáděním tornáda vám pojišťovna proplatí, když se pojistíte proti přírodním živlům.
Často se vyplatí přidat také pojištění skel. Oceníte ho například při silném krupobití.
Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.
Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.
Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.
Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.
Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.
KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.