Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2344, Zástavní hodnota nemovitosti

Zástavní hodnota nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
3.12.2015 Reality

Dobrý den. Přečetl jsem si váš článek ohledně oceňování nemovitostí. Pochopil jsem správně, že zástavní hodnota nemovitosti zjištěná bankovním odhadcem by měla být nižší než zjištěná obvyklá cena (=tržní) zjištěná soudním znalcem? Kdy mohou v tomto případě nastat vyjímky? Jakým mechanismem se může stát, že je cena zjištěná smluvním odhadcem banky, pro účely přiznání hypotéčního úvěru o 1 mil. vyšší než cena určená soudním znalcem, který snanovoval tržní hodnotu nemovitosti (tj. nejednalo se o adminitrativní cenu určenou pro přiznaání daně finančnímu úřadu) ? Je tato situace běžná?

Dobrý den,

drobné rozdíly mezi odhady jsou běžné, neboť každý odhadce mohl použít jinou oceňovací metodu - pro zjištění tržní hodnoty mohl první odhadce použít porovnávací metodu a druhý třeba výnosovou metodu. Nebo oba použili porovnávací či výnosovou metodu, ale počítali s malinko odlišnými vstupními parametry (porovnávané nemovitosti, obvyklý výnos z pronajmu v daném místě a čase, atd). Každý vyhotovený odhad by měl mít jasně popsané tyto předpoklady/vstupní parametry a více platný by měl být odhad pracující s předpoklady více vystihujícími realitu.

Obecně se dá říci, že se vždy určuje spíše interval hodnoty než jen jedno konkrétní finální číslo. Zejména o větších nemovitostních celků či podniků pak rozptyl může být i několik milionů či desítek milionů korun. Ale u standardní obytné nemovitosti (byt/RD) s hodnotou v řádu milionů korun by se odhady neměly lišit o více než pár set tisíc korun (rozhodně ne milion Kč).

Typicky se stává, že odhadce banky je přísnější a jeho posudek indikuje nižší hodnotu (než by indikoval posudek někoho jiného, třeba vašeho odhadce). S opačnou situací, kdy odhadce banky stanovil hodnoty o 1 mil. Kč vyšší než odhadce kupujícího, jsem se ještě nesetkal.