Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8780, Darování nemovitosti a daň z prodeje

Darování nemovitosti a daň z prodeje, Daně

31.1.2020 Daně

V roce 2010 jsme s manželkou darovali pozemek (vlastnili jsme ho cca 15 let) dceři a jejímu manželovi. Nyní se rozhodli formou "zpětného daru" nám pozemek vrátit. Budeme při jeho prodeji platit daň z příjmu, pokud ho prodáme ještě před uplynutím pětileté lhůty od zpětného převzetí?

Dobrý den,

v případě dědictví by šlo započítat dobu, po kterou pozemek vlastnil zůstavitel, nicméně u daru dobu předchozího vlastnictví příbuzným započítat nelze. Zákon ale výslovně stanovuje podmínku "vlastnit nemovitost 5 let" a neříká, že to musí být před datem prodeje (nebo že v mezičase nemohl nemovitost vlastnit někdo jiný). Váš případ je velmi specifický, možná na něj doposud neexistuje ani žádný precedens. Doporučuji věc konzultovat s finančním úřadem. Nebo to může být vaše dcera s manželem, kdo pozemek prodá a peníze Vám pak darují (pokud převod na Vás nebyl doposud dokončen).