Banky.cz Banky.cz Články Reality Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt
13.1.2020, Reality

Každý rok zhruba o 12% výš. Tak podle některých odborníků stoupají ceny rekreačních nemovitostí – tedy zejména chat a chalup. Nejvíc za ně zaplatíte v okolí Prahy a v Krkonoších.

V poslední době kupce lákají hlavně horské nemovitosti – roubenky, chalupy a apartmány. Ideálně takové, které jsou poblíž lyžařských vleků. A které se dají využívat celoročně.

Právě u takových staveb ale roste cena nejrychleji. Podle některých údajů za poslední čtyři roky stoupla až o polovinu.

Krkonoše jsou skoro 2× dražší než Šumava

Zdražování horských nemovitostí je dobře vidět zejména v Krkonoších. Právě v nich průměrné ceny apartmánů přesáhly 100 000 korun za metr čtvereční. A někde se pohybují dokonce kolem dvojnásobku. Tedy na podobných hodnotách jako luxusní byty v centru Prahy.

Krkonoše tak těží ze své atraktivity. Jsou nejnavštěvovanějšími českými horami, a proto se v nich nejvýš šplhá i částka, kterou jsou lidé ochotní za nemovitosti zaplatit. Loni v létě se tam průměrná cena chat a chalup pohybovala okolo 2,7 milionu korun. Je to skoro dvakrát víc než na Šumavě, která také tradičně patří mezi nejoblíbenější rekreační oblasti v Česku.

Výrazné rozdíly mezi jednotlivými lokalitami jsou i přímo v Krkonoších. Nejvíc lidé zaplatí za nemovitosti ve:

  • Špindlerově Mlýně,
  • Peci pod Sněžkou
  • a Harrachově.

Ceny pozemků v těchto místech jsou i dvakrát dražší než v méně populárních částech Krkonoš.

Lidé nemovitosti kupují hlavně k rekreaci

Lidé kupují nejen horské chalupy, roubenky a apartmány, ale také bývalé hotely. A postupně je proměňují v nové apartmány.

Místní upozorňují, že to přináší jeden problém – noví majitelé tyto nemovitosti využívají jen nahodile a zároveň je nikomu nepronajímají. Takový přístup komplikuje situaci jak turistům, tak běžným obyvatelům.

Ve vyjádření pro server irozhlas.cz potvrdil starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch. Podle něj kvůli tomu ve městě klesá nabídka služeb.

Zájem o horské nemovitosti navíc žene jejich ceny stále výš, což vede k tomu, že na ně místní obyvatelé nemají dost peněz. Některé obce se proto postupně vylidňují.

Výrazně zdražuje také okolí Prahy

Tento problém se netýká jen Krkonoš. Podobná situace je také v oblastech, které leží poblíž Prahy. Nemovitosti jsou v nich často tak drahé, že si je místní nemohou dovolit.

Právě pro ně byl přitom nákup chaty či chalupy mnohdy možností, jak poměrně levně získat vlastní pozemek i s nemovitostí, kterou by mohli využívat. A po čase na jejím místě postavit vlastní dům.

Tím spíš, že jen koupě samotného pozemku v obcích a městech v okolí Prahy vychází na několik milionů korun. A za hotový dům o zhruba 150 metrech čtverečních zájemci běžně zaplatí i víc než 10 milionů.

Obvykle přitom platí, že čím blíž je pozemek k Praze, tím je dražší. Zvlášť pokud leží v některé z oblíbených rekreačních lokalit.

Někde navíc cenu ještě zvyšuje postup obecních úřadů. Například v Černošicích lidé dostanou stavební povolení jen u pozemků, které mají alespoň 1 000 metrů čtverečních. A dům pak smí zabírat maximálně 20 % plochy.

Zdražování má pokračovat i letos

V nejbližší době se situace podle všeho nezmění. Analytici totiž předpokládají, že cena rekreačních nemovitostí letos ještě poroste. Prim mají hrát zejména stavby, které mohou lidé využívat většinu roku.

A o jaké lokality je největší zájem? Kromě okolí Prahy a Krkonoš jsou to zejména:

  • Šumava,
  • Jizerské hory
  • a Beskydy.

Na zdražování vydělají investoři

Právě očekávané zdražování nemovitostí nahrává lidem, kteří je kupují jako investici. Tedy k dalšímu pronájmu.

Také proto je největší zájem o chalupy či apartmány, které se dají využívat většinu roku. Jejich majitelé je obvykle snadno pronajmou nejen v zimní a letní sezoně, ale i na jaře a zkraje podzimu.

Tím pádem se jim investice dřív vrátí. A díky dalšímu růstu cen vydělají také na případném prodeji.

Pozor na správnou zástavu

Problémem při nákupu rekreačních nemovitostí může být jejich financování. Ne každá banka vám na ně dá hypoteční úvěr. Někteří poskytovatelé totiž vyžadují, abyste za půjčku na bydlení ručili trvale obývanou nemovitostí. A to například chata nesplňuje.

Řešením je vybírat z hypoték, které vám umožní dát do zástavy také chatu nebo chalupu. Získáte tak dost peněz na nákup pozemku i dané stavby. Stačí jen pomocí hypoteční kalkulačky najít nejvýhodnější nabídky a z nich poté vybrat ty, které podobnou půjčku umožňují.

Případně můžete bance nabídnout jinou zástavu. Musí však být dost hodnotná na to, aby výsledný úvěr (spolu s vašimi úsporami) nákup pokryl.

ANKETA k článku "Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt"

Uvažujete o koupi chaty na rekreaci?
Počet odpovědí: 129

KOMENTÁŘE k článku Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

16.1.2020 17:38:48

Díky , Komentoval(a): Pavel

Díky za článek https://www.banky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

16.12.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

21.10.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Pozor, vaše nemovitosti jsou moc drahé. A můžou způsobit problémy se splácením. Zhruba tak zní varování, které dal v září České republice Evropský výbor pro systémová rizika. Podle něj může pomoct posílení pravomocí České národní banky.Rychlé odkazy

Banky v ČR