Jak probíhá dědické řízení v případě smrti manžela a/nebo mě, pokud není závěť?

Dobrý den, můj manžel má trvalý pobyt v Bulharsku (je Bulhar) a svoji jsme od r. 2020. Já jsem Češka, trvalým pobytem v ČR. Mám mladšího bratra a zatím i oba rodiče. Manžel má 1 dospělou dceru z prvního manželství. Jeho dcera má (v tuto chvíli) trvalý pobyt na Ukrajině, ale má bulharské i ukrajinské občanství. My společné děti nemáme. Jak by se postupovalo v dědickém řízení v případě úmrtí manžela a/nebo v případě mého úmrtí, pokud nebude závěť? Mohu nějakým způsobem předem v závěti ošetřit/rozdělit dědictví, které by zůstalo po mně? Velmi děkuji za odpověď na tuto trochu komplikovanou otázku.

Dobrý den,

nejlepší by bylo sepsat závěť, v rámci které byste si oba s manželem přesně stanovili, kdo co dědí. Pokud by závěť sepsána nebyla, dělil by se majetek mezi zákonné dědice rovným dílem. V případě vašeho úmrtí by tak 100% vašeho majetku (polovina SJM a majetek ve vašem výlučném vlastnictví) dědil manžel. V případě manželova úmrtí by 50% manželova majetku připadlo Vám a 50% jeho dceři (opět polovina SJM a majetek v manželově výlučném vlastnictví).