Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #7900, Koupě nemovitosti v záplavové zóně

Koupě nemovitosti v záplavové zóně, Reality

Sjednejte si hypotéku online
2.11.2019 Reality

Dobrý den, měli bychom zájem o koupi nemovitosti, nicméně je ve 4. zóně záplavové oblasti a máme problém s pojištěním a tedy i s hypotékou. Do nemovitosti se ale voda nemá šanci dostat, za posledních 20 let nebyla ani v ohrožení (dle městského úřadu). Lze nemovitost nějak vyjmout z této povodňové zóny a zařadit do jiné? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

4. zóna dle povodňových map je velmi problematická, téměř nepojistitelná, riziko vysoké, nedají se zde stavět žádné nové stavby a osobně bych doporučil se takové nemovitosti raději vyhnout. Vodoprávní úřady vymezují záplavové zóny, o jejichž úpravu můžete požádat. Nicméně se jedná o řízení, které může trvat mnoho měsíců, třeba i rok (vyjmutí území by muselo být řádně podloženy, nestačil by argument "za posledních 20 let ze zde nic nestalo"). Vyjmutí nemovitosti ze záplavové zóny se nutně nemusí promítnout do úpravy povodňových map pojišťoven, které rizika záplav počítají trochu jinak (uvažují např. i přívalové deště, zpětné vzedmutí vody přes kanalizaci, atd.).