Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8942, Daň z prodeje nemovitosti

Daň z příjmu za prodej bytu: Osvobození od daně a odečítání investic - vše, co potřebujete vědět

13.2.2020 Daně

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.