Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3302, Kdo hradí škody způsobené zateplením?

Kdo hradí škody způsobené zateplením?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
14.1.2017 Reality

Bydlím v paneláku v bytě v osobním vlastnictví. Všichni jsme vlastníci bytů. Bylo provedeno zateplení, ale ne v mezeře mezi sousedícími domy. Začal problém studené stěny, vznikla mezera mezi panelem a zemí v ložnici a stěna byla vlhká a studená. Bylo mi řečeno, že je to můj problém a že si to musím spravit na své náklady. Stěnu a zem jsme pastou k tomu určenou zastříkali. Stěna je do půl místnosti studená asi 1,5m od rohu venkovní místnosti. Bylo mi zdůvodněno, že zateplení nebylo možné provést, aby nebyla poškozena stěna sousedního domu. Opravu mi nabídl předseda, ale s tím, že si opravu mám zaplatit. Jsem senior, vdova, je mi 72 roků - Mám i pojištění bytu - obvodu- můžete mi poradit ? děkuji hezký den

Dobrý den,

škoda vznikla špatně provedeným zateplením, kde projekt nerespektoval veškeré důsledky takové stavební úpravy. Nápravu škod musí hradit společenství vlastníků, neboť to bylo právě společenství vlastníků, které nechalo zrealizovat zateplení. Na další diskuzi může být, kde přesně se stala chyba (špatný projekt, špatné provedení stavebních prací, společenství trvající na špatném projektu i přes upozornění projektanta), ale to nechť si řeší společenství s projektantem či dodavatelem stavebních prací.

I kdyby škoda nevznikla vlivem činnosti společenství, tak podobně jako o střechu a společné prostory se o tyto záležitosti (problém se svislými nosnými konstrukcemi) stará společenství a ne jednotliví vlastníci bytů.

Soužití vlastníků bytů v bytovém domě nemusí být vždy ideální a je už jedno, je-li bytový dům zastřešen společenstvím vlastníků či družstvem. Co vlastník bytu, to jiný názor a bohužel ne všichni jednají vždy racionálně či spravedlivě. Domáhání se svých práv a férového jednání není vždy jednoduché. Ve Vašem případě není moc co řešit - opravu musí uhradit společenství, ne Vy. Zkuste se s vedením společenství domluvit, případně snažte se přesvědčit na další schůzi i ostatní vlastníky bytů. Nepůjde-li to po dobrém, můžete se svých práv domáhat i soudně. Nicméně to stojí čas, peníze a nervy a obecně soudit se se sousedy nepřispívá k lepším vztahům (i když někdy jiná možnost bohužel nezbývá).