Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6089, Dědictví a dispoziční právo k účtu

Co se stane s běžným účtem po smrti majitelky a jaké jsou nároky manžela?

Dobrý den, mám veškerá dispoziční práva včetně zrušení k běžnému účtu (Fio banka) mé matky a v rodině jsme dohodnuti, že peníze připadnou mně. Mám otce a ještě jednoho sourozence. 1) Co by nastalo v případě jejího úmrtí (přestože jsou peníze vlastně moje)? 2) Jsem vdaná, mohl by mít na něco nárok můj manžel?

Dobrý den,

tvrzení "jsme v rodině dohodnuti, že peníze připadnou mně" má v případě dědického řízení nulovou právní váhu. Dispoziční právo z Vás nedělá majitele peněz na účtu, pouze Vám umožňuje disponovat s penězi někoho jiného.

1) vypořádání dědictví se řídí buď vůli zesnulého (je třeba sepsat závěť, nejlépe u notáře) nebo rozdělením majetku dle zákona (jedna polovina připadá druhému z manželů a druhá se dělí mezi manžela a děti rovným dílem)

2) dědictví nespadá do SJM, manžel na peníze nárok nemá