Dědictví a bankovní účty, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, otec má u UniCredit Bank účty a cenné papíry, ke kterým mám dispoziční právo (oprávněná osoba/zadavatel). Bohužel před několika měsíci zemřel, peníze jsem tedy převedl na svůj účet. Ted bych chtěl jeho účty v bance zrušit, což prý nelze. Jak to tedy provést? Navíc výpisy chodí stále na jeho jméno a původní adresu. Otec se totiž znovu oženil a přestěhoval. Jeho druhá manželka o těchto účtech vůbec neví. Do dědického řízení se to nedostalo. Mám obavu, že když bance oznámím, že otec nežije vše se dostane do dědictví, kde většinu peněz zdědí ona. K čemu mi je vlastně dispoziční právo, když by se peníze měly dostat do dědictví? Nebo to lze nějak vyřešit v můj prospěch? Děkuji.

Dobrý den,

dispoziční právo Vám umožňuje nakládat s penězi na účtu majitele za jeho života (ale nedělá z Vás majitele peněz). Proto měl být zůstatek na účtu ke dni úmrtí předmětem dědického řízení. Pochybil jste tím, že jste tento majetek zamlčel. Dokud účet neprojde řádným dědickým řízením, banka ho nemůže zavřít. Případný oprávněný dědic po Vás kdykoliv může své nároky (dědický podíl na zůstatku ke dni úmrtí) vymáhat.