Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12420, Budu mít daňový přeplatek?

Můžu využít daňovou vratku při nečerpání slevy na poplatníka při nemocenské a mateřské?

13.1.2021 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu využít daňovou vratku při nečerpání slevy na poplatníka v případě, že jsem byla na nemocenské od ledna do dubna 2020 a po té jsem 1. května nastoupila na mateřskou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste v roce 2020 neměla žádné zdanitelné příjmy, nemáte bohužel jak vyčerpat daňovou slevu na poplatníka (24 840 Kč). Jedná se o slevu (nikoliv dávku nebo bonus), kterou můžete uplatnit pouze v případě zdanitelných příjmů. Nemocenská, mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelnými příjmy (žádné daně, zdravotní ani sociální pojištění z těchto příjmů neplatíte).