Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020 Hypotéka

Zcela specifická kategorie hypotečních úvěrů. I tak můžeme označit hypotéky pro firmy. Využijete je například k rozšíření provozu, stavbě nových kanceláří nebo k nákupu továrních strojů. Podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste na hypotéku pro firmu dosáhli, a čím se tyto půjčky liší od klasických hypotečních úvěrů.

Základní odlišnost oproti běžným půjčkám na bydlení je už v osobě žadatele. Hypotéku pro firmy totiž mohou získat pouze právnické osoby. Musí přitom mít:

 • mít sídlo na území České republiky
 • a nesmí mít záporný vlastní kapitál.

Jinak řečeno to znamená, že vaše společnost už musí mít nějakou historii. Pokud o hypoteční úvěr požádáte krátce po založení firmy, banka vaši žádost s největší pravděpodobností zamítne.

Na co můžete hypotéku pro firmy využít

Jednou z výhod firemní hypotéky je poměrně velký rozsah možností, jak můžete půjčku využít. Banky vám obvykle půjčí například na:

 • nákup nemovitosti,
 • stavbu nové budovy,
 • přestavbu nebo rekonstrukci stávající nemovitosti,
 • připojení nemovitosti k veřejným sítím,
 • splacení jiných úvěrů, které jste získali na financování nemovitosti určené k podnikání.
Hypotéka pro firmy: kancelář s lidmi.

U nákupu, stavby nebo například rekonstrukce nemovitosti je také důležité, jak ji plánujete využívat. Jestli v ní chcete vybudovat kanceláře, využít ji jako skladovací halu nebo z ní udělat továrnu.

Také podle účelu nemovitosti se totiž banka rozhoduje, jestli a kolik peněz vám půjčí.

Podmínky firemní hypotéky se liší podle jejího účelu. Záleží tedy na tom, zda chcete vybudovat například kanceláře nebo kupujete vybavení do továrny.

Co potřebujete k získání firemní hypotéky

U hypotéky pro firmy musíte bance obvykle doložit víc dokladů, než když řešíte „pouze” klasickou půjčku na bydlení. Kromě základních informací o společnosti chtějí banky vidět zejména:

 • kompletní daňové přiznání,
 • výsledovku,
 • rozvahu
 • a výkaz zisků a ztrát.

Kromě toho poskytovatelé často požadují také:

 • firemní příjmy,
 • daňovou evidenci,
 • předmět podnikání,
 • podnikatelský záměr včetně plánovaného cashflow, který je podepsaný statutárními zástupci společnosti (jednateli),
 • potvrzení o bezdlužnosti u finančního úřadu
 • nebo účel hypotéky – tedy jaké náklady chcete hypotékou zaplatit a k čemu budete nemovitost využívat.

Počítejte také s tím, že banka bude zkoumat vaši podnikatelskou i úvěrovou historii. A samozřejmě se neobejdete ani bez dokumentů, které se týkají pořizované nemovitosti.

Podmínky u hypotéky pro firmy

Hypotéka pro firmu se od běžných hypotečních úvěrů liší také podmínkami, které vám banka nabídne. Jiný bývá například úrok nebo výše hypotéky.

V případě úrokové sazby platí, že u hypotéky pro firmu musíte počítat s vyšším úrokem než u běžných hypotečních úvěrů. A to alespoň o 1 procentní bod.

Banky přitom tyto sazby často veřejně neprezentují. Navíc je upravují individuálně podle vašeho záměru, historie firmy a dalších faktorů.

Výše půjčky je pak u některých poskytovatelů téměř neomezená. Můžete tak získat dost peněz například i na rozsáhlé developerské projekty. O ty největší hypotéky se přitom zpravidla podělí víc bank.

Zároveň ale počítejte s tím, že potřebujete mít dost velký vlastní kapitál. Zatímco běžní žadatelé obvykle získají až 90 % z ceny zastavené nemovitosti, u firemních hypoték je toto číslo menší.

Často se LTV pohybuje do 80 %.

Stejně jako u běžných hypoték přitom platí, že čím větší část z ceny nemovitosti uhradíte ze svého, tím lepší podmínky získáte.

Zároveň musíte počítat i s kratší splatností půjčky. Obvykle je maximálně 25 let.

A také s vyššími poplatky. A to nejen za vyřízení či vedení hypotéky, ale také například za správu běžného účtu, který si často musíte k hypotečnímu úvěru zřídit.

Hypotéka pro firmu vs. běžná hypotéka pro občana

Hypotéka pro firmu

 • úroková sazba: stanovuje se individuálně, bývá vyšší než u běžné hypotéky
 • maximální výše půjčky: prakticky neomezená
 • LTV: většinou do 80 %
 • LTC (poměr půjčky vůči nákladům projektu): do 75 %      
 • splatnost půjčky: do 20 let

Hypotéka pro občana

 • úroková sazba: pevně daná
 • maximální výše půjčky: obvykle do 20 000 000 korun
 • LTV: zpravidla až 90 %
 • LTC (poměr půjčky vůči nákladům projektu): banky ji neřeší
 • splatnost půjčky: až 30 let (výjimečně i 40 let)

Podmínky se můžou výrazně lišit

Kromě všeho, co už jsme zmínili, počítejte ještě s jednou zásadní věcí. Veškeré žádosti poskytovatelé posuzují individuálně. Když tedy u jedné banky požádají o hypotéku dvě různé firmy, každá z nich pravděpodobně získá jiné podmínky.

Projeví se to například v maximální výši půjčky, LTV nebo v nabízené úrokové sazbě.

Zároveň pamatujte, že podmínky u jednotlivých poskytovatelů se často výrazně liší. A některé banky na českém trhu hypotéku pro firmy vůbec neposkytují.

Hypotéka pro firmy: developerský projekt – kancelářská budova.

Proto je nejlepší obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Přesně ví, kteří poskytovatelé vám dokáží půjčit. Navíc zná jejich obvyklé požadavky a nabízené podmínky. Na základě informací o vaší firmě proto dokáže najít nejvhodnější banku a vyjednat vám u ní co nejlepší úvěr.

Pokud připravujete developerský projekt, například na výstavbu kancelářské budovy, musíte si v první řadě ověřit, které banky vám půjčí.

Varianta pro OSVČ: podnikatelská hypotéka

Kromě hypotéky pro firmy existuje ještě jedna možnost, jak pomocí hypotečního úvěru získat peníze například na nákup domu, ve kterém chcete mít třeba autodílnu. Jmenuje se podnikatelská hypotéka a je hlavně pro živnostníky a menší podnikatele.

Oproti hypotéce pro firmy počítejte s:

 • jasně daným LTV,
 • zastropovanou maximální částkou, kterou si můžete půjčit,
 • a obvykle s nižším úrokem.

Podnikatelskou hypotéku využijete například k:

 • nákupu bytu, ve kterém budete mít kancelář,
 • koupi domu, ve kterém máte ordinaci,
 • stavbě domu, ve kterém si chcete zbudovat truhlářskou dílnu,
 • a tak dál.

Také u podnikatelské hypotéky musíte samozřejmě předložit potřebné doklady související s vaším podnikáním.

Nabídky se liší i u podnikatelské hypotéky

Stejně jako u hypotéky pro firmy, také u podnikatelské hypotéky se liší podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Zatímco někde je maximální doba splácení 10 let, jinde můžete půjčku platit i 30 let. Tedy stejně dlouho jako klasický úvěr na bydlení.

Hypotéka pro firmy: truhlářská dílna.

To samé platí i pro LTV. Přestože u podnikatelské hypotéky je hodnota tohoto parametru pevně stanovená, v každé bance je hranice jiná. Obvykle se pohybuje od 70 % do 90 % z ceny zastavené nemovitosti.

U některých poskytovatelů navíc smíte ručit pouze nemovitostí, na kterou si půjčujete, a směnkou podepsanou jednatelem.

Podnikatelskou hypotéku využijete například k vybudování truhlářské dílny.

Stejně odlišný je i pohled jednotlivých bank na maximální výši půjčky. Zatímco někde vám nabídnou nanejvýš 5 milionů korun, jinde se hranice pohybuje okolo 30 milionů. A najdou se i poskytovatelé, u kterých můžete získat prakticky neomezený úvěr.

Také v tomto případě navíc platí, že podnikatelskou hypotéku nabízí jen některé banky. Opět se tedy vyplatí požádat o pomoc hypotečního poradce.

Ví, kteří poskytovatelé mají tuto půjčku ve svém portfoliu a za jakých podmínek vám půjčí. Rovnou vám tedy řekne, kde máte šanci na požadovaný úvěr dosáhnout.

Spolu s vámi tak najde co nejvýhodnější úvěr, který odpovídá vašim možnostem a požadavkům. A navíc vám pomůže vyjednat co nejlepší podmínky.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Žádali jste o podnikatelskou hypotéku?

Počet odpovědí: 107

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena