Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020 Hypotéka

Zcela specifická kategorie hypotečních úvěrů. I tak můžeme označit hypotéky pro firmy. Využijete je například k rozšíření provozu, stavbě nových kanceláří nebo k nákupu továrních strojů. Podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste na hypotéku pro firmu dosáhli, a čím se tyto půjčky liší od klasických hypotečních úvěrů.

REKLAMA
REKLAMA

Základní odlišnost oproti běžným půjčkám na bydlení je už v osobě žadatele. Hypotéku pro firmy totiž mohou získat pouze právnické osoby. Musí přitom mít:

 • mít sídlo na území České republiky
 • a nesmí mít záporný vlastní kapitál.

Jinak řečeno to znamená, že vaše společnost už musí mít nějakou historii. Pokud o hypoteční úvěr požádáte krátce po založení firmy, banka vaši žádost s největší pravděpodobností zamítne.

Na co můžete hypotéku pro firmy využít

Jednou z výhod firemní hypotéky je poměrně velký rozsah možností, jak můžete půjčku využít. Banky vám obvykle půjčí například na:

 • nákup nemovitosti,
 • stavbu nové budovy,
 • přestavbu nebo rekonstrukci stávající nemovitosti,
 • připojení nemovitosti k veřejným sítím,
 • splacení jiných úvěrů, které jste získali na financování nemovitosti určené k podnikání.
Hypotéka pro firmy: kancelář s lidmi.

U nákupu, stavby nebo například rekonstrukce nemovitosti je také důležité, jak ji plánujete využívat. Jestli v ní chcete vybudovat kanceláře, využít ji jako skladovací halu nebo z ní udělat továrnu.

Také podle účelu nemovitosti se totiž banka rozhoduje, jestli a kolik peněz vám půjčí.

Podmínky firemní hypotéky se liší podle jejího účelu. Záleží tedy na tom, zda chcete vybudovat například kanceláře nebo kupujete vybavení do továrny.

Co potřebujete k získání firemní hypotéky

U hypotéky pro firmy musíte bance obvykle doložit víc dokladů, než když řešíte „pouze” klasickou půjčku na bydlení. Kromě základních informací o společnosti chtějí banky vidět zejména:

 • kompletní daňové přiznání,
 • výsledovku,
 • rozvahu
 • a výkaz zisků a ztrát.

Kromě toho poskytovatelé často požadují také:

 • firemní příjmy,
 • daňovou evidenci,
 • předmět podnikání,
 • podnikatelský záměr včetně plánovaného cashflow, který je podepsaný statutárními zástupci společnosti (jednateli),
 • potvrzení o bezdlužnosti u finančního úřadu
 • nebo účel hypotéky – tedy jaké náklady chcete hypotékou zaplatit a k čemu budete nemovitost využívat.

Počítejte také s tím, že banka bude zkoumat vaši podnikatelskou i úvěrovou historii. A samozřejmě se neobejdete ani bez dokumentů, které se týkají pořizované nemovitosti.

Podmínky u hypotéky pro firmy

Hypotéka pro firmu se od běžných hypotečních úvěrů liší také podmínkami, které vám banka nabídne. Jiný bývá například úrok nebo výše hypotéky.

V případě úrokové sazby platí, že u hypotéky pro firmu musíte počítat s vyšším úrokem než u běžných hypotečních úvěrů. A to alespoň o 1 procentní bod.

Banky přitom tyto sazby často veřejně neprezentují. Navíc je upravují individuálně podle vašeho záměru, historie firmy a dalších faktorů.

Výše půjčky je pak u některých poskytovatelů téměř neomezená. Můžete tak získat dost peněz například i na rozsáhlé developerské projekty. O ty největší hypotéky se přitom zpravidla podělí víc bank.

Nejlepší hypotéka online

Zároveň ale počítejte s tím, že potřebujete mít dost velký vlastní kapitál. Zatímco běžní žadatelé obvykle získají až 90 % z ceny zastavené nemovitosti, u firemních hypoték je toto číslo menší.

Často se LTV pohybuje do 80 %.

Stejně jako u běžných hypoték přitom platí, že čím větší část z ceny nemovitosti uhradíte ze svého, tím lepší podmínky získáte.

Zároveň musíte počítat i s kratší splatností půjčky. Obvykle je maximálně 25 let.

A také s vyššími poplatky. A to nejen za vyřízení či vedení hypotéky, ale také například za správu běžného účtu, který si často musíte k hypotečnímu úvěru zřídit.

Hypotéka pro firmu vs. běžná hypotéka pro občana

Hypotéka pro firmu

 • úroková sazba: stanovuje se individuálně, bývá vyšší než u běžné hypotéky
 • maximální výše půjčky: prakticky neomezená
 • LTV: většinou do 80 %
 • LTC (poměr půjčky vůči nákladům projektu): do 75 %      
 • splatnost půjčky: do 20 let

Hypotéka pro občana

 • úroková sazba: pevně daná
 • maximální výše půjčky: obvykle do 20 000 000 korun
 • LTV: zpravidla až 90 %
 • LTC (poměr půjčky vůči nákladům projektu): banky ji neřeší
 • splatnost půjčky: až 30 let (výjimečně i 40 let)

Podmínky se můžou výrazně lišit

Kromě všeho, co už jsme zmínili, počítejte ještě s jednou zásadní věcí. Veškeré žádosti poskytovatelé posuzují individuálně. Když tedy u jedné banky požádají o hypotéku dvě různé firmy, každá z nich pravděpodobně získá jiné podmínky.

Projeví se to například v maximální výši půjčky, LTV nebo v nabízené úrokové sazbě.

Zároveň pamatujte, že podmínky u jednotlivých poskytovatelů se často výrazně liší. A některé banky na českém trhu hypotéku pro firmy vůbec neposkytují.

Hypotéka pro firmy: developerský projekt – kancelářská budova.

Proto je nejlepší obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Přesně ví, kteří poskytovatelé vám dokáží půjčit. Navíc zná jejich obvyklé požadavky a nabízené podmínky. Na základě informací o vaší firmě proto dokáže najít nejvhodnější banku a vyjednat vám u ní co nejlepší úvěr.

Pokud připravujete developerský projekt, například na výstavbu kancelářské budovy, musíte si v první řadě ověřit, které banky vám půjčí.

Varianta pro OSVČ: podnikatelská hypotéka

Kromě hypotéky pro firmy existuje ještě jedna možnost, jak pomocí hypotečního úvěru získat peníze například na nákup domu, ve kterém chcete mít třeba autodílnu. Jmenuje se podnikatelská hypotéka a je hlavně pro živnostníky a menší podnikatele.

Nejlepší hypotéka online

Oproti hypotéce pro firmy počítejte s:

 • jasně daným LTV,
 • zastropovanou maximální částkou, kterou si můžete půjčit,
 • a obvykle s nižším úrokem.

Podnikatelskou hypotéku využijete například k:

 • nákupu bytu, ve kterém budete mít kancelář,
 • koupi domu, ve kterém máte ordinaci,
 • stavbě domu, ve kterém si chcete zbudovat truhlářskou dílnu,
 • a tak dál.

Také u podnikatelské hypotéky musíte samozřejmě předložit potřebné doklady související s vaším podnikáním.

Nabídky se liší i u podnikatelské hypotéky

Stejně jako u hypotéky pro firmy, také u podnikatelské hypotéky se liší podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Zatímco někde je maximální doba splácení 10 let, jinde můžete půjčku platit i 30 let. Tedy stejně dlouho jako klasický úvěr na bydlení.

Hypotéka pro firmy: truhlářská dílna.

To samé platí i pro LTV. Přestože u podnikatelské hypotéky je hodnota tohoto parametru pevně stanovená, v každé bance je hranice jiná. Obvykle se pohybuje od 70 % do 90 % z ceny zastavené nemovitosti.

U některých poskytovatelů navíc smíte ručit pouze nemovitostí, na kterou si půjčujete, a směnkou podepsanou jednatelem.

Podnikatelskou hypotéku využijete například k vybudování truhlářské dílny.

Stejně odlišný je i pohled jednotlivých bank na maximální výši půjčky. Zatímco někde vám nabídnou nanejvýš 5 milionů korun, jinde se hranice pohybuje okolo 30 milionů. A najdou se i poskytovatelé, u kterých můžete získat prakticky neomezený úvěr.

Také v tomto případě navíc platí, že podnikatelskou hypotéku nabízí jen některé banky. Opět se tedy vyplatí požádat o pomoc hypotečního poradce.

Ví, kteří poskytovatelé mají tuto půjčku ve svém portfoliu a za jakých podmínek vám půjčí. Rovnou vám tedy řekne, kde máte šanci na požadovaný úvěr dosáhnout.

Spolu s vámi tak najde co nejvýhodnější úvěr, který odpovídá vašim možnostem a požadavkům. A navíc vám pomůže vyjednat co nejlepší podmínky.

ANKETA k článku Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Žádali jste o podnikatelskou hypotéku?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena