Banky.cz Články Peníze Perpetum mobile na peníze

Perpetum mobile na peníze

4.7.2015 Peníze

Rekordně nízké úrokové sazby u hypoték a zvýšená potřeba ruských bank po kapitálu vytvořily na trhu malé perpetum mobile na peníze. Stačí vlastnit nemovitost, mít dostatečný příjem a ročně si přilepšíme až o 15 tisíc korun, s garancí na 5 let.

REKLAMA

Článek by se mohl jmenovat „Nechte svoji nemovitost vydělávat“, ale toto heslo již dostatečně dehonestovaly rádoby marketingové agentury, které slibovaly za reklamní plachtu vyvěšenou na domě (či reklamou oblepeném autě) až tisíce korun měsíčně. Háček byl v povinném měsíčním zalistovacím poplatku za nemovitosti/auto a slíbená reklama, která podobně jako Godot nikdy nedorazila.

perpetum mobile na peníze

Metoda ročního přivýdělku až 15 tisíc korun je až překvapivě jednoduchá:

  • Zastavíme svoji nemovitost u banky a přes hypoteční úvěr s úrokem 1,99% načerpáme peníze, úrok fixujeme na 5 let (tedy po 5 letech můžeme úvěr jednorázově doplatit bez sankce).
  • Takto získané peníze uložíme na dobře úročený termínovaný vklad na 5 let s úrokem 2,7%.

Hypotéka

Hypoték za 1,99% a méně je na trhu spousta, ale pokud nabídky očistíme o produkty s vysokými poplatky za sjednání a vedení úvěru či předražené pojistky, mnoho bank nám nezbude. Vybírat tedy budeme moci jen mezi Fio Bankou, která pětiletou fixaci 1,98% nabízí bez nutnosti sjednání pojištění, pro úvěr od 2 mil. Kč a s LTV do 70%, a Wüstenrot hypoteční bankou, kde v nabídce pětiletých fixací natrefíme na 1,89% - ale s měsíčním poplatkem 150 Kč za vedení úvěru, čímž se dostáváme opět na efektivní 2%, bez pojištění dokonce na 2,2%. Ale i toto se stále vyplatí.

Příjem

Budeme potřebovat dostatečně velký čistý měsíční příjem, abychom po banku byli bonitními klienty a dosáhli na nejlepší možnou sazbu. Vyšší příjem je nutný i pro následné snížení základu daně o zaplacené úroky za hypotéku (bez této slevy na dani by byl výnos výrazně nižší).

Nemovitost

Běžný účet

Základem je mít dobře zastavitelnou nemovitost, tedy obytnou, ideálně na dobré adrese (větší města a jejich okolí, ne pohraničí). Banka za 1,99% půjčuje pouze pro koupi nebo výstavbu nemovitosti, ne pro účely zbohatnutí na následném přesunu peněz do termínového vkladu. Koupě nemovitosti je mimo hru, tedy to budeme muset uhrát na výstavbu nemovitosti, u které dnes při ručení jinou obytnou nemovitostí není vyžadováno dokládání faktur a peníze lze takto získat s trochou štěstí pro libovolný účel.

Termínovaný vklad

Evropsko-ruská banka nabízí úrok 2,7% při pětiletém termínu na vklady od 0,5 mil. Kč. Vklad do výše ekvivalentu 100 000 EUR (tedy dnes zhruba 2,7 mil. Kč, za 5 let s posílením kurzu cca 2,5 mil. Kč) je 100% pojištěn. Družstevní záložny jsou bohužel od 1/7/2015 mimo hru, neboť pro zisk úročeného vkladu je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného kapitálu záložny.

Jak na to?

kupecké počty

Optimální kombinace:

Běžný účet bez poplatků

  • Úvěr 2,5 mil. Kč (ne více z důvodu pojistného krytí vkladu)
  • Zástavní hodnota nemovitosti min. 3,6 mil. Kč (abychom dodrželi LTV 70%)
  • Příjem: individuálně dle rodinného stavu (orientačně bezdětný bez závazů ne méně než republikový průměr 27 000 Kč hrubého, s dětmi více)

Půjde-li vše dobře a dosáhneme-li na úrok u hypotéky 1,98%, bude rozdíl oproti termínovanému vkladu (2,7%) činit 0,61% (po odečtení srážkové daně 15% z úroků termínovaného vkladu a 15% slevy na dani z příjmu za snížení daňového základu za zaplacené úroky z hypotéky). Pro 2,5 mil. Kč to je ročně čistý zisk 15 300 Kč, za 5 let necelých 80 tisíc korun. V ideálním případě bude kromě našeho investovaného času dalším nákladem pouze odhad nemovitosti (a kolek na katastru).

Pokud na sazbu 1,98% nedosáhneme a nakonec se nám s bankou podaří dojednat třeba efektivních 2,2%, i tak si ročně můžeme vydělat stále příjemných téměř 11 000 Kč (za pět let přes 50 tisíc Kč).

Stěžejním bodem úspěchu je dosáhnutí na úrokovou sazbu z úvěru určenou na bydlení. Přestože úroky u tzv. amerických hypoték (bez doložení účelu) neustále klesají a aktuálně lze tento úvěr pořídit již od 3,28% (opět Fio Banka), perpetum mobile na peníze bychom za těchto podmínek nevytvořili. 

REKLAMA

ANKETA k článku Perpetum mobile na peníze

Mám zastavitelnou nemovitost?

Počet odpovědí: 451

KOMENTÁŘE k článku Perpetum mobile na peníze

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Fio banka spouští okamžité Europlatby

10.5.2024 Peníze

Fio banka se stává jednou z prvních českých bank, která se plně zapojila do systému okamžitých plateb v eurech (SEPA platby). Odesílání i přijímání těchto plateb je nyní zdarma.

[AKTUÁLNĚ] Důchod dosáhl nové výše

4.4.2024 Peníze

Průměrná výše důchodu dosáhla v roce 2023 na novou úroveň: 20 310 Kč. Mnoho krajů ČR se ovšem na tuto výši nedostane, a důchodci v regionech pobírají nižší částky. Situaci ohledně výše důchodů v krajích a počtu jejich příjemců v roce 2023 (a v porovnání s rokem 2018) ukázal Český statistický úřad na příkladu Kraje Jihomoravského. Právě tam průměrná výše důchodu zaostává dlouhodobě.

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Z naší bankovní poradny

Vraťte mi prosím peníze, co mi ukradl podvodník

20.5.2024 Podvod

Dobrý den, společnost AIRALLY, konkrétně Dan Horák, manažer, mi převedl podvodem všechny mé vklady z Komerční banky do Revolut. Karta REVOLUT VISA 4165 9827 3213 4764, platnost 05/29 č. 105. Jednak Vás prosím o zablokování jakékoliv transakce v REVOLUT a budu vám neskutečně vděčná o vrácení všech mých peněz na účet do KB. Momentálně jsem celou záležitost řešila dnes s KB a zítra jsem nucena jít na Policii. Budu Vám neskutečně vděčná, když mi vyjdete vstříc a pomůžete mi k navrácení mých peněz. Účet u KB je nyní zablokovaný, tak mi můžete zaslat peníze do České spořitelny na účet. Děkuji Vám a věřím, že mi v této záležitosti pomůžete.

Dobrý den,

naše bezplatná finanční poradna nemá jak zablokovat peníze na účtu podvodníka. Ani banka Revolut by tak nemohla konat na základě Vaší žádosti. Podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která může podniknout další kroky. Obvykle to ale bývá zbytečné. Podvodníci Vaše peníze ze svého účtu dávno vybrali. Účet byl pravděpodobně založen na bílého koně, tedy se ani nedozvíte identitu podvodníků. Důrazně doporučuji nekomunikovat s neznámými lidmi na internetu a nikomu nesvěřovat přístupové údaje ke svému účtu. Taktéž si do počítače ani mobilu neinstalujte neznámé cizí aplikace. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena