Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20434, Pronájem bytu a sleva na poplatníka

Pronájem bytu a sleva na poplatníka, Daně

22.1.2023 Daně

Dobrý den, celý minulý rok jsem byl nezaměstnaný (vedený na úřadu práce) a v době nezaměstnanosti jsem si koupil byt, který jsem začal v druhé polovině roku pronajímat. Jak jistě víte, daňová sleva na poplatníka pro rok 2022 je 30 840 Kč za rok. Mám nárok na slevu na dani z ostatních příjmů jen za období, ve kterém jsem byt pronajímal nebo i za ostatní měsíce bez žádných příjmů? Díky daňové slevě nemusím z bytu odvést žádnou daň, chci však vědět, jestli do kolonky 91 daňového přiznání mohu napsat minusovou částku a tím pádem budu mít nárok na vrácení daní nebo jsem bez nároku a má být v tomto řádku 0. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte nárok na celou slevu na poplatníka (30 840 Kč) nehledě na počet měsíců, po které jste byt pronajímal či pracoval. Nevyčerpaná sleva na poplatníka se neproplácí, nejedná se o daňový bonus - přinejlepším můžete skončit na nule.