Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #22013, Dědictví a dělení majetku mezi dědici

Dědictví a dělení majetku mezi dědici, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 22010: Dobrý den, dědictví je celkem 3 mil. Kč a dělí se mezi manželku, dceru a syna, který dědictví odmítl (náš otec). Po otci mám dědictví já a můj bratr, každý polovinu z cca milionu. Původně jsem měl nárok na těch 490 tis., ale tím že jsem jim odkýval méně a zapsalo se do zápisu že mi stačí jen tolik, kolik je insolvence, jsem jim vlastně přes 100 tis. odpustil a počítal jsem s novou částkou cca 385 tis. Ta se bohužel do zápisu nenapsala. Při příštím dědickém řízení již nebude částka insolvence 385 tis. ale třeba 315 tis., protože se každý měsíc snižuje cca o 15 tis. a bojím se, aby mi neřekli, že částka insolvence je v dalším řízení pouze 315 tis. a ne původních 385 tis., se kterými jsem počítal. Jde mi jednoduše o to, když se do zápisu zapsalo že mi stačí tolik, kolik je insolvence, tak k jakému datu se to počítá, když není zapsaná částka.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Toto ale není problém insolvence ani notáře. Vy sám jste se dobrovolně vzdal části svého nároku ve prospěch druhého dědice a do zápisu se dostala velmi nešikovná formulace, se kterou jste bohužel souhlasil. Notář se bude snažit vést dědické řízení směrem k dohodě mezi oprávněnými dědici. Pokud bude druhý dědic stupňovat své nároky a trvat na pro Vás méně výhodné interpretaci posledního zápisu, doporučil bych Vám zvážit vyhledání odborné právní pomoci (můžete se taktéž nechat zastupovat právníkem), Pro příště - peníze se nejlépe dělí v absolutních částkách (př. každý dostane 500 000 Kč). Pokud budete dělení majetku specifikovat zbytečně komplikovanými podmínkami typu "já si nárokuji jen tolik kolik budu aktuálně dlužit", můžete na tom velmi prodělat (je to plovoucí částka, která v průběhu insolvence neustále klesá).