Můj bratranec napadá dědictví po babičce kvůli podezření na zpronevěru důchodů - má nárok na informace a výpisy z účtu?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli má můj bratranec nárok na dědictví po společné babičce (dědictví jako takové, které se řeší u notáře, je zhruba 43 000 Kč, od toho se odečte pohřeb atd, zbytek se bude dělit na půl s mým otcem, tohle bude konečná pro dědické řízení). Jde mi o to, že můj bratranec chce vše soudem a Policií napadnout následovné: Moje babička byla od 1.8. 2018 hospitalizována na PL a dne 4.3. 2020 zemřela. On chce napadnout tuto dobu, účty a řešit důchody za tohle období, kam odcházely, a co se stalo s penězi. Na účet kam chodil důchod mojí babičky, měl dispoziční právo můj otec, který peníze vybíral a platilo se z toho inkaso a některé výlohy na PL a léky (inkaso bylo psáno na moji babičku). Zhruba půl roku před babiččinou smrtí bylo rozhodnuto soudem o její zbavení svéprávnosti, a zvolený opatrovník byla moje matka. Jde o to, jestli nedošlo z naší strany, mých rodičů, kteří disponovali s důchodem (můj otec byl disponentem účtu) mojí babičky za jejího života v období kdy ležela na Psychiatrické léčebně (PL) k ZPRONEVĚŘE těchto důchodů, které chce můj bratranec právě napadnout soudem. A nárokuje si polovinu těchto peněz za tohle období. A také jestli má nárok vědět co se s důchody za tohle období dělo. A také jestli si může vyžádat výpisy z tohoto účtu za období od 1.8.2018 do 4.3.2020 (neměl žádné dispoziční právo k účtu). Jestli nebyl porušen nějaký zákon ze strany mých rodičů při nakládání s těmito důchody a nešlo o tu ZPRONEVĚRU těchto peněz, o kterou si právě můj bratranec myslí že by mohlo jít. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dědictví je stav peněz na účtu k datu úmrtí (ne důchody pobírané několik let před úmrtím). Z důchodu si zůstavitel (nebo jeho opatrovník) platil náklady na živobytí, což je naprosto v pořádku. Určitě není možné nárokovat polovinu peněz z důchodů za poslední 2 roky před úmrtím. Požadavek Vašeho bratrance je zcela absurdní.

Jsou samozřejmě případy, kdy se část příbuzenstva snaží poškodit ostatní potenciální dědice a převádějí peníze zůstavitele těsně před úmrtím na své účty. Takovéto transfery peněz (např. stotisícové částky několik měsíců před úmrtím) lze napadnout, nicméně to pravděpodobně nebude Váš případ.