Změna vlastnictví bytu po dědickém řízení: Jak postupovat na finančním úřadu a co se změní v roční dani z nemovitosti?

1.12.2019 Daně

Dobrý den, v r. 1993 jsme společně s maminkou zakoupily byt 3+1 do podílového vlastnictví. Každá jsme tedy vlastnily 1/2 bytu a takto jsme byly zapsány v katastru nemovitostí. V květnu 2019 maminka zemřela a byt byl řešen v rámci dědického řízení. Doplňuji, že mám sestru, která bydlí zcela mimo. V rámci dědického řízení se tedy řešila maminčin podíl na bytu a se sestrou jsme se domluvily, že bude zapsána jako vlastník 1/2 z maminčiny části, celkově tedy 1/4 bytu, 3/4 bytu vlastním já. Nyní je již sestra v katastru nemovitostí zapsána. Byt tedy nebyl prodán, pouze změněna práva se zápisem do KN. Můj dotaz je, jak postupovat v rámci finančního úřadu, zda toto nahlásit na FÚ, zda se změní roční daň z nemovitosti a jakým způsobem (výše?, budu platit já část a část sestra?), zda budeme některá z nás platit daň a pokud ano, jakou, v jaké výši a v jakém termínu. Děkuji Vám předem za odpověď a přeji Vám hezký den

Dobrý den,

při dědictví v rámci rodiny žádné daně z nabytí nemovitosti ani daně z příjmu neplatíte. Dále budete platit pouze každoročně daň z nemovitosti jako doposud (pár stokorun až nižší tisíce). Zatímco dnes jste platila 50% Vy a 50% Vaše matka, nově budete platit 75% Vy a 25% Vaše sestra.