Když si hypotéku rozmyslím, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
17.12.2022 Hypoteční poradna

Dobrý den, přebírám hypotéku. Podepíši převzetí, ale pak si vše hypoteticky rozmyslím (osud se dokáže zahrát hry) a budu muset vycouvat s tím, že zaplatím pokutu realitce. Co ale s převzatou hypotékou? To se asi nedá zvrátit. Jiná věc je asi s novou hypotékou, tam se přeposílají nové peníze do zástavy. Ty se dají poslat zpátky. Děkuji.

Dobrý den,

u nově sjednaných úvěrů máte za určitých okolností možnost odstoupit od úvěrové smlouvy bez sankcí ve lhůtě 14 dnů od podpisu. Následně již od úvěrové smlouvy odstoupit nelze a při nenačerpání úvěru byste platil sankční poplatek (obvykle 2-5% z nevyčerpané částky). S penězi v úschově se nakládá dle podmínek sjednaných ve smlouvě o úschově (tam se přesně píše, komu uschovatel pošle peníze a za jakých podmínek) - zde prostor pro "vše jsem si rozmyslel" být nemusí. Když po někom převezmete hypotéku, musíte ji dál splácet za stanovených podmínek (pokud byste si vše rozmyslel, můžete hypotéku umořit jednorázovou mimořádnou splátkou - sankce dle podmínek banky).

Obecně záleží, kdy přesně byste si vše rozmyslel. Pokud by již úvěr byl načerpán do notářské úschovy, musí notář postupovat dle podmínek smlouvy u úschově (musí podat návrh na vklad na katastr a následně peníze vyplatit protistraně). Před koupí nemovitosti si tak vše dobře rozmyslete, některé kroky jsou nevratné.