Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6331, Dědické řízení a vkladní knížka

Dědické řízení a vkladní knížka, Osobní a rodinné finance

V dědickém řízení notář zjistil majetek, kterým je vkladní knížka s číslem účtu ČSOB Poštovní spořitelna a.s. K této informaci je ještě uvedeno, že knížka má dva vkladatele. Jedním vkladatelem je zesnulý manžel a druhým jeho manželka (nyní vdova). Tyto peníze na knížce zatím nebyly vypořádány notářem coby SJM. Může prosím manželka s těmito penězi volně nakládat, či jen do 1/2 poloviny zůstatku k datu úmrtí manžela? Poštovní spořitelna má povinnost knížku zablokovat? Koho jsou peníze, pokud nebylo dosud vypořádáno SJM? Manželka má opatrovníka, ale ten neví, jestli má peníze na knížce evidovat, v jaké výši a uvádět ve zprávě opatrovnickému soudu. Děkuji

Dobrý den,

peníze na vkladní knížce jsou předmětem dědického řízení. Banky tyto účty (vkladní knížky) blokují po doručení úmrtního listu. S penězi by nemělo být manipulováno. Pokud by např. pozůstalý A peníze vybral a v dědickém řízení by peníze připadly pozůstalému B, mohl by pozůstalý B peníze zpětně vymáhat po pozůstalém A.