Jak se vypořádat s hypotékou po smrti dlužníka a předcházející insolvenci?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, sestra s manželem si vzali hypotéku na mého taťku a ten minulý rok zemřel. Vyřešilo se dědictví a hypotéku rozpůlili mezi nás dvě, protože jsme byly dědičky. Jenže ségra je na mateřské a její manžel má rok po insolvenci a chtějí po nich, aby to do 3 měsíců zaplatili celé, jinak jim vezmou exekutoři barák. Nevíme co s tím.

Dobrý den,

v prvé řadě si Váš otec neměl brát na sebe úvěr své dcery. Pokud ji banka nebyla ochotna půjčit, bylo to jen pro její dobro (banka už tehdy věděla, že by Vaše sestra pravděpodobně hypotéku nezvládla splatit). V rámci dědictví měl přejít dluh z hypotéky jen na Vaši sestru, protože její dluhy s Vámi nemají nic společného. Byla-li hodnota poloviny hypotéky vyšší než polovina zděděného majetku, bylo pro Vás lepší se dědictví zříct. Vy tak nyní platíte dluh za dům sestry, o který stejně přijde, neboť není schopna splatit ani svoji polovinu (proto jí banka úvěr zesplatnila). Z mateřské hypotéku splácet nelze a lidem rok po insolvenci nikdo nepůjčí (sotva prošli svým osobním bankrotem). Dejte od toho ruce pryč a nic dalšího už za sestru neplaťte, neberte na sebe další půjčky či ručitelské závazky (jinak si zničíte i svůj život). Je to možná drsné, ale kdyby již tenkrát na počátku si Vaše sestra úvěr nevzala na jméno otce, byla by ušetřena nynější nepříjemné situace.