Banky.cz Články Reality Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020 Reality

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Vlnu spekulací o zlevňování nemovitostí odstartovala opatření spojená s pandemií koronaviru COVID-19. Dočasné uzavření řady podniků totiž dopadá na život a příjmy lidí. Pro některé menší podnikatele a drobné živnostníky může dokonce znamenat konec činnosti. A výsledkem je nižší kupní síla.

Právě o tuto skutečnost se opírají někteří odborníci, kteří o poklesu cen mluví. Zároveň vychází z informací České národní banky, podle které jsou nemovitosti v současnosti předražené o 15–20%.

Důležité je rychlé zvládnutí epidemie

Jenže ani současná opatření, ani nadhodnocení nemovitostí k poklesu cen domů a bytů nestačí. Většina analytiků se tak shoduje na tom, že se žádné velké zlevňování čekat nedá.

A to i přesto, že aktuální situace rozmetala původní předpovědi o 5% růstu cen, který měl letos přijít.

Pokud ale současná krize nepotrvá extrémně dlouho a podaří se ji zvládnout do několika měsíců, dá se podle expertů čekat, že dopad na ekonomiku nebude zásadní. A že se většina podniků postupně vrátí k běžné činnosti. Tudíž se zvedne i koupěschopnost lidí.

U většiny nemovitostí ceny zamrznou

V praxi to znamená, že u většiny nemovitostí sice ceny v současnosti neporostou, ale ani neklesnou. Zůstanou tedy přibližně na stejné úrovni jako dosud.

Zlevnění se tak zřejmě dotkne pouze domů a bytů v nepříliš atraktivních lokalitách. Tedy na starých sídlištích nebo na okrajích měst.

Poptávce pomůže zlevnění hypoték

Důvodů, které mluví proti zlevňování, je několik. Prvním je už zmíněný postupný návrat firem k běžné činnosti a stabilizace ekonomiky. Většina analytiků totiž předpokládá, že se přibližně do roka situace vrátí do normálních kolejí.

I když tedy poptávka dočasně klesne, brzy by měla zase růst.

Tomu zřejmě pomůže také očekávaný pokles úroků u hypoték. Nahrává mu například nedávné snížení sazeb České národní banky, která postupně zredukovala své úroky o 1,25 procentního bodu.

Kvůli obrovskému propadu světových akciových trhů navíc výrazně klesly světové mezibankovní sazby. Bankám se díky tomu výrazně zmenšily náklady spojené se získáním zdrojů, které používají například k zajištění hypotečních úvěrů. Mají tak opět prostor ke zlevnění.

A i když hypotéky v současnosti nabízí průměrný úrok 2,42%, analytici očekávají propad až pod 2% hranici. Někteří poskytovatelé se přitom k této hranici blíží už nyní. Potvrzuje to i naše srovnání hypoték.

Proti zlevnění stojí nedostatek bytů

Někteří komentátoři přirovnávají očekávanou situaci na trhu k letům 2008–2010, kdy v souvislosti se světovou ekonomickou krizí přišlo velké zlevňování nemovitostí. Jenže v současnosti je česká ekonomika v mnohem lepší kondici. Tím pádem nehrozí tak fatální dopady.

V té době se navíc na trhu objevily tisíce bytů jako důsledek velké privatizační vlny. Vznikl tak převis, který ceny tlačil dolů.

Něco takového ale v současnosti nehrozí. Volných nemovitostí je naopak nedostatek a prodat byt je tak otázka několika málo dnů, maximálně týdnů. I když se tento interval o něco prodlouží, trhu se to nijak zásadně nedotkne.

Výprodej nemovitosti experti nečekají

Nedá se přitom čekat, že by se nyní objevilo na prodej tolik nemovitostí, že by jejich počet převýšil poptávku. Brání tomu například pomalá výstavba nových bytů. Česká republika dokonce patří mezi nejhorší země v rychlosti vyřizování stavebního povolení, když průměrná délka povolovacího řízení je zhruba 5,5 roku.

Na trhu tedy v současnosti chybí desetitisíce bytů a je jasné, že v nejbližší době se to nezlepší.

Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jako investici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmy z nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny.

Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhu objevil větší počet volných nemovitostí, který by ceny srazil.

Nemovitosti přitahují zahraniční kupce

Naopak se dá čekat, že v některých lokalitách zájem o byty vzroste. Týká se to například centra Prahy.

Může za to zejména propad koruny, který nahrává zahraničním investorům. Díky němu jednodušeji a výhodněji dosáhnou na atraktivní nemovitosti. A můžou počítat se zajímavým zhodnocením prostředků.

Zároveň je potřeba upozornit, že nemovitosti patří mezi konzervativní investice. A právě ty táhnou v době krize nejvíc.

Potvrzuje to i současná situace ve Velké Británii. Zatímco akcie padají, cena britských domů a bytů v březnu vyrostla o 1%. A v samotném Londýně dokonce o 1,6%.

Nedá se proto vyloučit, že podobná situace nastane i v Česku.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Zlevní nemovitosti v důsledku krize koronaviru?

Počet odpovědí: 143

KOMENTÁŘE k článku Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Přidejte nový komentář

Loby realitek vsude, Komentoval(a): Dominik

6.4.2020 16:22:53
Pam Hadac je mozna vsechno, ale urcite ne odbornik. Mnohem vic by mu slusel titul lobista realitek, figurka developeru. Samozrejme, ze ceny bytu pujdou dolu. Kdyz to bude jen 10 %, bude to zazrak...

Re: Loby realitek, Komentoval(a): Franta

7.4.2020 10:25:09
Už je to měsíc od krize a já žádný propad cen nevidím...

, Komentoval(a): Dominik

7.4.2020 15:13:47
Tak si pockejte a nebudte hrrrr. Zatim jeste pomaha vlada. Nezamestnanost je taky jen 3 % a uz je "mesic od krize". Ta vzrostr cca v cervenci a pote napiste, zda uz pokles cen vidite, ano?

RE: Pokles cen nemovitostí spíše nebude, Komentoval(a): David

9.4.2020 10:08:16
Mně ten článek přijde fér. Krizí jsou postihnuti převážně pracovníci v pohostinství, kultuře, cestovním ruchu a automotive. Služby, státní správa, policie, hasiči, armáda, učitelé, lékaři, výrobci vlaků a autobusů, lékařství a mnohá další odvětví postihnuty nejsou vůbec či zcela minimálně. Těžko budou v lukrativních oblastech (Praha, Brno, Hradec, Plzeň) ceny realit klesat, když zde bylo postiženo minimum lidí. V Praze chybí desítky tisíc bytů, těžko lidé vlivem krize ztratí potřebu bydlet.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena