Banky.cz Články Reality Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020 Reality

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

REKLAMA
REKLAMA

Vlnu spekulací o zlevňování nemovitostí odstartovala opatření spojená s pandemií koronaviru COVID-19. Dočasné uzavření řady podniků totiž dopadá na život a příjmy lidí. Pro některé menší podnikatele a drobné živnostníky může dokonce znamenat konec činnosti. A výsledkem je nižší kupní síla.

Právě o tuto skutečnost se opírají někteří odborníci, kteří o poklesu cen mluví. Zároveň vychází z informací České národní banky, podle které jsou nemovitosti v současnosti předražené o 15–20%.

Důležité je rychlé zvládnutí epidemie

Jenže ani současná opatření, ani nadhodnocení nemovitostí k poklesu cen domů a bytů nestačí. Většina analytiků se tak shoduje na tom, že se žádné velké zlevňování čekat nedá.

A to i přesto, že aktuální situace rozmetala původní předpovědi o 5% růstu cen, který měl letos přijít.

Pokud ale současná krize nepotrvá extrémně dlouho a podaří se ji zvládnout do několika měsíců, dá se podle expertů čekat, že dopad na ekonomiku nebude zásadní. A že se většina podniků postupně vrátí k běžné činnosti. Tudíž se zvedne i koupěschopnost lidí.

U většiny nemovitostí ceny zamrznou

V praxi to znamená, že u většiny nemovitostí sice ceny v současnosti neporostou, ale ani neklesnou. Zůstanou tedy přibližně na stejné úrovni jako dosud.

Zlevnění se tak zřejmě dotkne pouze domů a bytů v nepříliš atraktivních lokalitách. Tedy na starých sídlištích nebo na okrajích měst.

Poptávce pomůže zlevnění hypoték

Důvodů, které mluví proti zlevňování, je několik. Prvním je už zmíněný postupný návrat firem k běžné činnosti a stabilizace ekonomiky. Většina analytiků totiž předpokládá, že se přibližně do roka situace vrátí do normálních kolejí.

I když tedy poptávka dočasně klesne, brzy by měla zase růst.

Nejlepší hypotéka online

Tomu zřejmě pomůže také očekávaný pokles úroků u hypoték. Nahrává mu například nedávné snížení sazeb České národní banky, která postupně zredukovala své úroky o 1,25 procentního bodu.

Kvůli obrovskému propadu světových akciových trhů navíc výrazně klesly světové mezibankovní sazby. Bankám se díky tomu výrazně zmenšily náklady spojené se získáním zdrojů, které používají například k zajištění hypotečních úvěrů. Mají tak opět prostor ke zlevnění.

A i když hypotéky v současnosti nabízí průměrný úrok 2,42%, analytici očekávají propad až pod 2% hranici. Někteří poskytovatelé se přitom k této hranici blíží už nyní. Potvrzuje to i naše srovnání hypoték.

Proti zlevnění stojí nedostatek bytů

Někteří komentátoři přirovnávají očekávanou situaci na trhu k letům 2008–2010, kdy v souvislosti se světovou ekonomickou krizí přišlo velké zlevňování nemovitostí. Jenže v současnosti je česká ekonomika v mnohem lepší kondici. Tím pádem nehrozí tak fatální dopady.

V té době se navíc na trhu objevily tisíce bytů jako důsledek velké privatizační vlny. Vznikl tak převis, který ceny tlačil dolů.

Něco takového ale v současnosti nehrozí. Volných nemovitostí je naopak nedostatek a prodat byt je tak otázka několika málo dnů, maximálně týdnů. I když se tento interval o něco prodlouží, trhu se to nijak zásadně nedotkne.

Výprodej nemovitosti experti nečekají

Nedá se přitom čekat, že by se nyní objevilo na prodej tolik nemovitostí, že by jejich počet převýšil poptávku. Brání tomu například pomalá výstavba nových bytů. Česká republika dokonce patří mezi nejhorší země v rychlosti vyřizování stavebního povolení, když průměrná délka povolovacího řízení je zhruba 5,5 roku.

Na trhu tedy v současnosti chybí desetitisíce bytů a je jasné, že v nejbližší době se to nezlepší.

Nejlepší hypotéka online

Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jako investici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmy z nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny.

Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhu objevil větší počet volných nemovitostí, který by ceny srazil.

Nemovitosti přitahují zahraniční kupce

Naopak se dá čekat, že v některých lokalitách zájem o byty vzroste. Týká se to například centra Prahy.

Může za to zejména propad koruny, který nahrává zahraničním investorům. Díky němu jednodušeji a výhodněji dosáhnou na atraktivní nemovitosti. A můžou počítat se zajímavým zhodnocením prostředků.

Zároveň je potřeba upozornit, že nemovitosti patří mezi konzervativní investice. A právě ty táhnou v době krize nejvíc.

Potvrzuje to i současná situace ve Velké Británii. Zatímco akcie padají, cena britských domů a bytů v březnu vyrostla o 1%. A v samotném Londýně dokonce o 1,6%.

Nedá se proto vyloučit, že podobná situace nastane i v Česku.

ANKETA k článku Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Zlevní nemovitosti v důsledku krize koronaviru?

Počet odpovědí: 143

KOMENTÁŘE k článku Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Přidejte nový komentář

Loby realitek vsude, Komentoval(a): Dominik

6.4.2020 16:22:53
Pam Hadac je mozna vsechno, ale urcite ne odbornik. Mnohem vic by mu slusel titul lobista realitek, figurka developeru. Samozrejme, ze ceny bytu pujdou dolu. Kdyz to bude jen 10 %, bude to zazrak...

Re: Loby realitek, Komentoval(a): Franta

7.4.2020 10:25:09
Už je to měsíc od krize a já žádný propad cen nevidím...

, Komentoval(a): Dominik

7.4.2020 15:13:47
Tak si pockejte a nebudte hrrrr. Zatim jeste pomaha vlada. Nezamestnanost je taky jen 3 % a uz je "mesic od krize". Ta vzrostr cca v cervenci a pote napiste, zda uz pokles cen vidite, ano?

RE: Pokles cen nemovitostí spíše nebude, Komentoval(a): David

9.4.2020 10:08:16
Mně ten článek přijde fér. Krizí jsou postihnuti převážně pracovníci v pohostinství, kultuře, cestovním ruchu a automotive. Služby, státní správa, policie, hasiči, armáda, učitelé, lékaři, výrobci vlaků a autobusů, lékařství a mnohá další odvětví postihnuty nejsou vůbec či zcela minimálně. Těžko budou v lukrativních oblastech (Praha, Brno, Hradec, Plzeň) ceny realit klesat, když zde bylo postiženo minimum lidí. V Praze chybí desítky tisíc bytů, těžko lidé vlivem krize ztratí potřebu bydlet.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výstavba nemovitosti – jaké dokumenty si připravit

18.12.2023 Reality

S výstavbou rodinného domu můžete začít až poté, co získáte povolení od stavebního úřadu. Připravte se na to, že k vyřízení ohlášení stavby nebo stavebního povolení je třeba řada dokumentů a papírování zabere několik měsíců. Přečtěte si našeho praktického průvodce, který vás seznámí s celým procesem povolení stavby.

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena