Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte
20.7.2020, Pojištění

Při dovolené v cizině řeší většina lidí hlavně pojištění léčebných výloh. Jenže to zdaleka nestačí. Stejně důležité je i pojištění odpovědnosti do zahraničí. Podle loňských údajů některých pojišťoven přitom na tuto pojistku myslí jen zhruba polovina klientů.

Pojištění odpovědnosti v zahraničí se vyplatí nepodceňovat. Řeší totiž škody, které způsobíte někomu jinému. Například když v hotelovém pokoji zakopnete a shodíte televizi nebo když vaše děti rozbijí vystavené zboží v obchodě.

V zahraničí se přitom může cena podobných věcí vyšplhat mnohem výš než v Česku. Proto je dobré být na podobné případy připravený a nechat případnou úhradu škody na pojišťovně.

Běžná pojistka odpovědnosti stačit nemusí

Jenže v praxi lidé zmíněná rizika často podceňují. A do pojištění na dovolenou zahrnou jen řešení léčebných výloh.

Někdy spoléhají i na to, že už pojistku odpovědnosti mají. A to díky pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti.

Pojišťovny totiž tuto pojistku zpravidla nabízejí právě s majetkovým pojištěním. Stačí si jen připlatit pár set korun ročně a nemusíte si dělat starosti, když například porouchaná pračka vytopí sousedy.

Jenže na dovolené to může být málo. Často se totiž stává, že takovéto pojištění odpovědnosti v zahraničí neplatí. Někteří poskytovatelé totiž jeho územní rozsah omezují jen na Českou republiku.

Záleží přitom jak na pojišťovně, tak na podmínkách vaší pojistné smlouvy.

Kolik stojí klid? Jen pár korun denně

Další problém může být v příliš nízké pojistné částce.

Jak už jsme zmínili, v zahraničí bývají způsobené škody mnohem vyšší než v Česku. Pokud tedy máte pojistku odpovědnosti nastavenou na minimální částku, může se vám to při dovolené v cizině vymstít.

Rozhodně se proto před cestou nespoléhejte na to, že už pojištění odpovědnosti máte. Raději si důkladně projděte jeho podmínky. A pokud narazíte na problémy s územním rozsahem nebo výší pojistného plnění, přidejte pojistku odpovědnosti i do svého cestovního pojištění.

Za několik korun denně získáte spolehlivou ochranu před škodami, které můžete způsobit někomu jinému. A které se vám jinak výrazně prodraží.

Vyplatí se i krátkodobé havarijní pojištění

Jestli cestujete do zahraničí autem, myslete ještě na další pojistku – havarijní. Bez ohledu na to, zda ji běžně sjednanou máte nebo ne.

Pokud už havarijní pojištění máte, zkontrolujte si včas jeho územní platnost. Ať při poruše nebo dopravní nehodě v zahraničí nezjistíte, že se vaše pojistka na daný stát nevztahuje.

Také se může stát, že havarijní pojištění vůbec nemáte. Například proto, že máte starší auto a pojistka by se vám nevyplatila. Nebo jezdíte jen pár měsíců v roce a nechcete platit pojištění na celý rok.

V takovém případě zvažte krátkodobé havarijní pojištění. Můžete ho uzavřít jen na několik týdnů či měsíců. V přepočtu na den vás sice vyjde pojistné dráž než u běžné havarijní pojistky, celková částka je ale mnohem nižší.

A právě díky tomu je to ideální řešení na dovolenou.

Minimum? 14 dní i 3 měsíce

Jenže krátkodobé havarijní pojištění nenabízí zdaleka každá pojišťovna. A podmínky u poskytovatelů, kteří ji v nabídce mají, se často výrazně liší. Zatímco někde vás pojistí už na dvoutýdenní cestu, jinde musíte pojistku uzavřít alespoň na čtvrt roku.

Poskytovatelé tuto pojistku obvykle nabízí v all risk variantě. Tedy v takové, která kryje veškeré pojistitelné škody. Zpravidla to bývá také nejlepší řešení. I když tedy můžete zvolit levnější verzi pojistky, která myslí jen na některá rizika, doporučujeme využít právě all risk variantu.

Samozřejmě i v tomto případě se včas ujistěte, že se pojištění vztahuje na stát, do kterého míříte. A také na všechny, přes které pojedete. Nebo do kterých si chcete udělat výlet.

Jen tak máte jistotu, že vám pojistka opravdu pomůže.

Krátkodobé vs. sezónní havarijní pojištění

Pozor si dejte ještě na jednu věc. A to na rozlišení krátkodobého a sezónního havarijního pojištění. I když obě možnosti zní podobně a jsou levnější než klasická havarijní pojistka, je mezi nimi zásadní rozdíl.

  • Krátkodobé havarijní pojištění si sjednáte na předem danou omezenou dobu. Tedy například na 1 měsíc.
  • Sezónní havarijní pojištění naopak sjednáváte na celý rok, ale riziko nehody je kryté jen v měsících, kdy vozidlo opravdu používáte. Zbylou část roku jste pojištění například proti krádeži nebo vandalismu.

Zatímco krátkodobé havarijní pojištění si může sjednat kdokoliv, sezónní havarijní pojištění je často určené jen pro motorkáře nebo například pro majitele čtyřkolek či sněžných skútrů.

Včas si proto zkontrolujte, jakou pojistku uzavíráte. Ať se neupíšete k pojištění, které nechcete a nepotřebujete.

ANKETA k článku "Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte"

Sjednáváte si pojištění odpovědnosti do zahraničí?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pojišťovny už vyřídily přes 45 % škod po silných bouřkách a řádění tornáda na jižní Moravě. Zatím vyplatily 1,1 miliardy korun. Celkově ale počítají s tím, že lidem zaplatí zhruba 5x tolik.

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Škody za víc než 15 miliard korun. I to je následek nedávných bouří a tornáda, které se prohnalo jižní Moravou. Kromě škod na zdraví i životech a zničených domů či aut měli ještě další důsledek. Prakticky hned po těchto tragických událostech si lidé začali sjednávat nové pojistky.

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pojištěný už od narození. I to je případ některých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů v porodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může být nevýhodná.

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Už víc než rok je tu s námi pandemie koronavirové nemoci COVID-19. A spolu s ní také omezené cestování a řada rizik, které na nás doma i ve světě číhají. Nezapomínají na ně ani pojišťovny. Některé z nich proto nedávno představily nové produkty – týkají se nejen cestování, ale i očkování proti COVID-19.Banky v ČR