Banky.cz Články Pojištění Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

20.7.2020 Pojištění

Při dovolené v cizině řeší většina lidí hlavně pojištění léčebných výloh. Jenže to zdaleka nestačí. Stejně důležité je i pojištění odpovědnosti do zahraničí. Podle loňských údajů některých pojišťoven přitom na tuto pojistku myslí jen zhruba polovina klientů.

Pojištění odpovědnosti v zahraničí se vyplatí nepodceňovat. Řeší totiž škody, které způsobíte někomu jinému. Například když v hotelovém pokoji zakopnete a shodíte televizi nebo když vaše děti rozbijí vystavené zboží v obchodě.

V zahraničí se přitom může cena podobných věcí vyšplhat mnohem výš než v Česku. Proto je dobré být na podobné případy připravený a nechat případnou úhradu škody na pojišťovně.

Běžná pojistka odpovědnosti stačit nemusí

Jenže v praxi lidé zmíněná rizika často podceňují. A do pojištění na dovolenou zahrnou jen řešení léčebných výloh.

Někdy spoléhají i na to, že už pojistku odpovědnosti mají. A to díky pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti.

Pojišťovny totiž tuto pojistku zpravidla nabízejí právě s majetkovým pojištěním. Stačí si jen připlatit pár set korun ročně a nemusíte si dělat starosti, když například porouchaná pračka vytopí sousedy.

Jenže na dovolené to může být málo. Často se totiž stává, že takovéto pojištění odpovědnosti v zahraničí neplatí. Někteří poskytovatelé totiž jeho územní rozsah omezují jen na Českou republiku.

Záleží přitom jak na pojišťovně, tak na podmínkách vaší pojistné smlouvy.

Kolik stojí klid? Jen pár korun denně

Další problém může být v příliš nízké pojistné částce.

Jak už jsme zmínili, v zahraničí bývají způsobené škody mnohem vyšší než v Česku. Pokud tedy máte pojistku odpovědnosti nastavenou na minimální částku, může se vám to při dovolené v cizině vymstít.

Rozhodně se proto před cestou nespoléhejte na to, že už pojištění odpovědnosti máte. Raději si důkladně projděte jeho podmínky. A pokud narazíte na problémy s územním rozsahem nebo výší pojistného plnění, přidejte pojistku odpovědnosti i do svého cestovního pojištění.

Za několik korun denně získáte spolehlivou ochranu před škodami, které můžete způsobit někomu jinému. A které se vám jinak výrazně prodraží.

Vyplatí se i krátkodobé havarijní pojištění

Jestli cestujete do zahraničí autem, myslete ještě na další pojistku – havarijní. Bez ohledu na to, zda ji běžně sjednanou máte nebo ne.

Pokud už havarijní pojištění máte, zkontrolujte si včas jeho územní platnost. Ať při poruše nebo dopravní nehodě v zahraničí nezjistíte, že se vaše pojistka na daný stát nevztahuje.

Také se může stát, že havarijní pojištění vůbec nemáte. Například proto, že máte starší auto a pojistka by se vám nevyplatila. Nebo jezdíte jen pár měsíců v roce a nechcete platit pojištění na celý rok.

V takovém případě zvažte krátkodobé havarijní pojištění. Můžete ho uzavřít jen na několik týdnů či měsíců. V přepočtu na den vás sice vyjde pojistné dráž než u běžné havarijní pojistky, celková částka je ale mnohem nižší.

A právě díky tomu je to ideální řešení na dovolenou.

Minimum? 14 dní i 3 měsíce

Jenže krátkodobé havarijní pojištění nenabízí zdaleka každá pojišťovna. A podmínky u poskytovatelů, kteří ji v nabídce mají, se často výrazně liší. Zatímco někde vás pojistí už na dvoutýdenní cestu, jinde musíte pojistku uzavřít alespoň na čtvrt roku.

Poskytovatelé tuto pojistku obvykle nabízí v all risk variantě. Tedy v takové, která kryje veškeré pojistitelné škody. Zpravidla to bývá také nejlepší řešení. I když tedy můžete zvolit levnější verzi pojistky, která myslí jen na některá rizika, doporučujeme využít právě all risk variantu.

Samozřejmě i v tomto případě se včas ujistěte, že se pojištění vztahuje na stát, do kterého míříte. A také na všechny, přes které pojedete. Nebo do kterých si chcete udělat výlet.

Jen tak máte jistotu, že vám pojistka opravdu pomůže.

Krátkodobé vs. sezónní havarijní pojištění

Pozor si dejte ještě na jednu věc. A to na rozlišení krátkodobého a sezónního havarijního pojištění. I když obě možnosti zní podobně a jsou levnější než klasická havarijní pojistka, je mezi nimi zásadní rozdíl.

  • Krátkodobé havarijní pojištění si sjednáte na předem danou omezenou dobu. Tedy například na 1 měsíc.
  • Sezónní havarijní pojištění naopak sjednáváte na celý rok, ale riziko nehody je kryté jen v měsících, kdy vozidlo opravdu používáte. Zbylou část roku jste pojištění například proti krádeži nebo vandalismu.

Zatímco krátkodobé havarijní pojištění si může sjednat kdokoliv, sezónní havarijní pojištění je často určené jen pro motorkáře nebo například pro majitele čtyřkolek či sněžných skútrů.

Včas si proto zkontrolujte, jakou pojistku uzavíráte. Ať se neupíšete k pojištění, které nechcete a nepotřebujete.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Sjednáváte si pojištění odpovědnosti do zahraničí?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

Inflace útočí i na pojistky. Dejte si pozor na podpojištění

11.7.2022 Pojištění

Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena