Banky.cz Články Pojištění Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

20.7.2020 Pojištění

Při dovolené v cizině řeší většina lidí hlavně pojištění léčebných výloh. Jenže to zdaleka nestačí. Stejně důležité je i pojištění odpovědnosti do zahraničí. Podle loňských údajů některých pojišťoven přitom na tuto pojistku myslí jen zhruba polovina klientů.

REKLAMA
REKLAMA

Pojištění odpovědnosti v zahraničí se vyplatí nepodceňovat. Řeší totiž škody, které způsobíte někomu jinému. Například když v hotelovém pokoji zakopnete a shodíte televizi nebo když vaše děti rozbijí vystavené zboží v obchodě.

V zahraničí se přitom může cena podobných věcí vyšplhat mnohem výš než v Česku. Proto je dobré být na podobné případy připravený a nechat případnou úhradu škody na pojišťovně.

Běžná pojistka odpovědnosti stačit nemusí

Jenže v praxi lidé zmíněná rizika často podceňují. A do pojištění na dovolenou zahrnou jen řešení léčebných výloh.

Někdy spoléhají i na to, že už pojistku odpovědnosti mají. A to díky pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti.

Pojišťovny totiž tuto pojistku zpravidla nabízejí právě s majetkovým pojištěním. Stačí si jen připlatit pár set korun ročně a nemusíte si dělat starosti, když například porouchaná pračka vytopí sousedy.

Jenže na dovolené to může být málo. Často se totiž stává, že takovéto pojištění odpovědnosti v zahraničí neplatí. Někteří poskytovatelé totiž jeho územní rozsah omezují jen na Českou republiku.

Záleží přitom jak na pojišťovně, tak na podmínkách vaší pojistné smlouvy.

Kolik stojí klid? Jen pár korun denně

Další problém může být v příliš nízké pojistné částce.

Jak už jsme zmínili, v zahraničí bývají způsobené škody mnohem vyšší než v Česku. Pokud tedy máte pojistku odpovědnosti nastavenou na minimální částku, může se vám to při dovolené v cizině vymstít.

Životní pojištění od expertů

Rozhodně se proto před cestou nespoléhejte na to, že už pojištění odpovědnosti máte. Raději si důkladně projděte jeho podmínky. A pokud narazíte na problémy s územním rozsahem nebo výší pojistného plnění, přidejte pojistku odpovědnosti i do svého cestovního pojištění.

Za několik korun denně získáte spolehlivou ochranu před škodami, které můžete způsobit někomu jinému. A které se vám jinak výrazně prodraží.

Vyplatí se i krátkodobé havarijní pojištění

Jestli cestujete do zahraničí autem, myslete ještě na další pojistku – havarijní. Bez ohledu na to, zda ji běžně sjednanou máte nebo ne.

Pokud už havarijní pojištění máte, zkontrolujte si včas jeho územní platnost. Ať při poruše nebo dopravní nehodě v zahraničí nezjistíte, že se vaše pojistka na daný stát nevztahuje.

Také se může stát, že havarijní pojištění vůbec nemáte. Například proto, že máte starší auto a pojistka by se vám nevyplatila. Nebo jezdíte jen pár měsíců v roce a nechcete platit pojištění na celý rok.

V takovém případě zvažte krátkodobé havarijní pojištění. Můžete ho uzavřít jen na několik týdnů či měsíců. V přepočtu na den vás sice vyjde pojistné dráž než u běžné havarijní pojistky, celková částka je ale mnohem nižší.

A právě díky tomu je to ideální řešení na dovolenou.

Minimum? 14 dní i 3 měsíce

Jenže krátkodobé havarijní pojištění nenabízí zdaleka každá pojišťovna. A podmínky u poskytovatelů, kteří ji v nabídce mají, se často výrazně liší. Zatímco někde vás pojistí už na dvoutýdenní cestu, jinde musíte pojistku uzavřít alespoň na čtvrt roku.

Poskytovatelé tuto pojistku obvykle nabízí v all risk variantě. Tedy v takové, která kryje veškeré pojistitelné škody. Zpravidla to bývá také nejlepší řešení. I když tedy můžete zvolit levnější verzi pojistky, která myslí jen na některá rizika, doporučujeme využít právě all risk variantu.

Životní pojištění od expertů

Samozřejmě i v tomto případě se včas ujistěte, že se pojištění vztahuje na stát, do kterého míříte. A také na všechny, přes které pojedete. Nebo do kterých si chcete udělat výlet.

Jen tak máte jistotu, že vám pojistka opravdu pomůže.

Krátkodobé vs. sezónní havarijní pojištění

Pozor si dejte ještě na jednu věc. A to na rozlišení krátkodobého a sezónního havarijního pojištění. I když obě možnosti zní podobně a jsou levnější než klasická havarijní pojistka, je mezi nimi zásadní rozdíl.

  • Krátkodobé havarijní pojištění si sjednáte na předem danou omezenou dobu. Tedy například na 1 měsíc.
  • Sezónní havarijní pojištění naopak sjednáváte na celý rok, ale riziko nehody je kryté jen v měsících, kdy vozidlo opravdu používáte. Zbylou část roku jste pojištění například proti krádeži nebo vandalismu.

Zatímco krátkodobé havarijní pojištění si může sjednat kdokoliv, sezónní havarijní pojištění je často určené jen pro motorkáře nebo například pro majitele čtyřkolek či sněžných skútrů.

Včas si proto zkontrolujte, jakou pojistku uzavíráte. Ať se neupíšete k pojištění, které nechcete a nepotřebujete.

ANKETA k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Sjednáváte si pojištění odpovědnosti do zahraničí?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vyplácení životního pojištění: Co vás čeká a jak postupovat

29.1.2024 Pojištění

Po těžkých úrazech, při vážné nemoci nebo dlouhodobé hospitalizaci vám dá jistotu, že nezůstanete bez prostředků. Přesně to umí životní pojištění. A v případě vaší smrti pomůže zajistit rodinu. Stačí jen požádat o peníze. Podívejte se, jak vyplácení životního pojištění funguje.

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

26.1.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Z naší bankovní poradny

Zaniklo životní pojištění k hypotéce

Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa

Dobrý den,

Uniqa je pojišťovna, neposkytuje hypotéky. Vaše kamarádka má hypoteční úvěr sjednaný u banky, od Uniqa může mít jen pojištění (životní pojištění, pojištění schopnosti splácet atd.). Dobrým zvykem bývá klienta o ukončení produktu informovat, ale obávám se, že v roce 2024 těžko rozklíčujeme, k čemu došlo či nedošlo v roce 2020. Co se prosím přesně dělo s platbami za pojištění (1 800 Kč/měsíc)? Pokud z účtu platby odcházely a produkt byl již ukončen, měla by kamarádka nárok na vrácení peněz. Nebo došlo v roce 2020 k refixaci úrokové sazby a z důvodu vyššího úroku byla navýšena splátka hypotéky o tuto částku? Za co kamarádka dostane 200 000 Kč? Pokud není pojištěna, neměla by dostat ani korunu. Doporučuji v tomto případě zánik životního/úrazového pojištění ověřit přímo u Uniqa (abychom vyloučili situaci, kdy poradce tahá paní za nos, sám od pojišťovny vyinkasuje 1,5 mil. Kč a paní dá jen 200 000 Kč). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena