Banky.cz Články Akcie a investice Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020 Akcie a investice

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Poslední půlrok byl pro světové akciové trhy hodně turbulentní. Nejprve výrazně rostly, následně ale přišel obrovský propad. Některé z nich během 6 týdnů klesly téměř o 40%. Týkalo se to například:

Následně se situace trochu uklidnila a akciové trhy získaly alespoň část své hodnoty zpět. Aktuálně se tak ztráty zmíněných indexů oproti jejich maximální letošní hodnotě pohybují „pouze” okolo 20%. Jen v případě Euro Stoxx 50 je ztráta víc než 25%.

Pozor na druhou vlnu

Postupné zklidňování situace a návrat k normálnímu režimu naznačují, že akciové trhy znovu porostou. A že je tedy vhodný čas pro investice do akcií.

Ve skutečnosti je ale situace složitější. Dá se totiž čekat, že některé dopady koronavirové krize se teprve projeví. Odborníci navíc varují před druhou vlnou pandemie. A ta může být ještě horší než první.

Právě tyto faktory stojí proti investorům. Hrozí totiž, že se akciové trhy znovu propadnou. A výrazněji než v minulých měsících.

Bezpečné investice? Pomůžou 2 pravidla

Nikdo však bezpečně neví, zda takový pokles opravdu přijde a jak velký bude. Pokud tedy budete vyčkávat, můžete také přijít o zajímavé investiční příležitosti.

Právě v době krize či poklesu ceny je totiž nákup akcií nejvýhodnější. Důvod je jednoduchý. Výrazný pokles a nízká cena slibují následný vysoký růst. A tedy i zajímavý zisk.

Proti sobě tak v současnosti stojí dva protichůdné scénáře:

  • Možnost zajímavého zisku.
  • Hrozba velkého propadu.

Oba jsou přitom poměrně reálné.

Řešení současné situace se může zdát složité. Existuje ale způsob, jak si s ním vcelku bezpečně a efektivně poradit. Stačí dodržet 2 jednoduchá pravidla:

  • Neinvestovat všechny prostředky naráz.
  • Investice rozdělit do víc portfolií a komodit.

Zásadní chyba: investovat všechno najednou

Když nyní investujete do akcií jen část peněz a v dalších etapách přijdete s dalšími nákupy, výrazně snížíte riziko ztráty.

I kdyby totiž po první investici hodnota vybraných akcií nebo indexu klesla, v další vlně nákupu můžete tento pokles využít. A při následném růstu ceny vyděláte.

Peníze určené na investice si proto rozdělte alespoň do 3 skupin. Teprve poté je postupně investujte.

Nebo vyzkoušejte pravidelné a dlouhodobé investice po menších částkách. Při nich můžete část svých úspor investovat třeba každý měsíc. Sice tak o něco klesne možný výnos, ale zároveň minimalizujete riziko ztráty.

Nespoléhejte pouze na akcie

Důležité je také rozdělit investice do různých trhů, portfolií a komodit. Tedy nespoléhat se jen na akci jedné firmy nebo na jediný index.

Čím víc své investice rozdělíte, tím méně vás zasáhne, když některá z nich nevyjde. Ostatní části vašeho investičního portfolia totiž pokles vyrovnají.

Bezpečí s nejistým zhodnocením

Také při výběru dalších investic musíte dobře vybírat. A reagovat na situaci.

V současnosti je například otázkou, jak moc se ještě vyplatí vložit peníze do zlata nebo do nemovitostí.

Trhy s nemovitostmi i s drahými kovy totiž v poslední době výrazně rostly. Tím pádem je otázka, jak velký je u nich ještě prostor pro další zdražení. A jestli se nevyplatí počkat na pokles jejich hodnoty.

Zajímavé zhodnocení slibuje ropa

Naopak lákavé jsou v posledních týdnech investice do ropy. Její hodnota totiž klesla až do záporných hodnot a dřív nebo později se dá čekat výrazný růst.

Situace je ale v jejím případě podobná jako u akcií. I když je pravděpodobné, že cena časem poroste, nikdo nedokáže vyloučit, že v mezidobí nepřijde další propad. Proto je také v tomto případě potřeba obezřetnost.

Nezapomínejte na opatrnost

Z uvedených faktorů je vidět, že situace je v současnosti poměrně nepřehledná. Nikdo neví, kdy a jestli opravdu přijde druhá vlna koronavirové pandemie a jaké budou její následky ve společnosti i na jednotlivých trzích.

Přesto platí, že pokud dodržíte zmíněná doporučení, můžou vám zejména investice do akcií výrazně vydělat. Stačí jen:

  • doplnit portfolio také o další produkty (klidně včetně drahých kovů nebo nemovitostních fondů – i když jejich cena v nejbližší době neporoste, poslouží jako bezpečné zajištění peněz)
  • a investovat postupně.

Za několik let tak můžete své prostředky výrazně rozmnožit. A s minimálním rizikem.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Investujete do akcií?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena