Banky.cz Banky.cz Články Akcie a investice Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?
27.5.2020, Akcie a investice

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Poslední půlrok byl pro světové akciové trhy hodně turbulentní. Nejprve výrazně rostly, následně ale přišel obrovský propad. Některé z nich během 6 týdnů klesly téměř o 40%. Týkalo se to například:

Následně se situace trochu uklidnila a akciové trhy získaly alespoň část své hodnoty zpět. Aktuálně se tak ztráty zmíněných indexů oproti jejich maximální letošní hodnotě pohybují „pouze” okolo 20%. Jen v případě Euro Stoxx 50 je ztráta víc než 25%.

Pozor na druhou vlnu

Postupné zklidňování situace a návrat k normálnímu režimu naznačují, že akciové trhy znovu porostou. A že je tedy vhodný čas pro investice do akcií.

Ve skutečnosti je ale situace složitější. Dá se totiž čekat, že některé dopady koronavirové krize se teprve projeví. Odborníci navíc varují před druhou vlnou pandemie. A ta může být ještě horší než první.

Právě tyto faktory stojí proti investorům. Hrozí totiž, že se akciové trhy znovu propadnou. A výrazněji než v minulých měsících.

Bezpečné investice? Pomůžou 2 pravidla

Nikdo však bezpečně neví, zda takový pokles opravdu přijde a jak velký bude. Pokud tedy budete vyčkávat, můžete také přijít o zajímavé investiční příležitosti.

Právě v době krize či poklesu ceny je totiž nákup akcií nejvýhodnější. Důvod je jednoduchý. Výrazný pokles a nízká cena slibují následný vysoký růst. A tedy i zajímavý zisk.

Proti sobě tak v současnosti stojí dva protichůdné scénáře:

  • Možnost zajímavého zisku.
  • Hrozba velkého propadu.

Oba jsou přitom poměrně reálné.

Řešení současné situace se může zdát složité. Existuje ale způsob, jak si s ním vcelku bezpečně a efektivně poradit. Stačí dodržet 2 jednoduchá pravidla:

  • Neinvestovat všechny prostředky naráz.
  • Investice rozdělit do víc portfolií a komodit.

Zásadní chyba: investovat všechno najednou

Když nyní investujete do akcií jen část peněz a v dalších etapách přijdete s dalšími nákupy, výrazně snížíte riziko ztráty.

I kdyby totiž po první investici hodnota vybraných akcií nebo indexu klesla, v další vlně nákupu můžete tento pokles využít. A při následném růstu ceny vyděláte.

Peníze určené na investice si proto rozdělte alespoň do 3 skupin. Teprve poté je postupně investujte.

Nebo vyzkoušejte pravidelné a dlouhodobé investice po menších částkách. Při nich můžete část svých úspor investovat třeba každý měsíc. Sice tak o něco klesne možný výnos, ale zároveň minimalizujete riziko ztráty.

Nespoléhejte pouze na akcie

Důležité je také rozdělit investice do různých trhů, portfolií a komodit. Tedy nespoléhat se jen na akci jedné firmy nebo na jediný index.

Čím víc své investice rozdělíte, tím méně vás zasáhne, když některá z nich nevyjde. Ostatní části vašeho investičního portfolia totiž pokles vyrovnají.

Bezpečí s nejistým zhodnocením

Také při výběru dalších investic musíte dobře vybírat. A reagovat na situaci.

V současnosti je například otázkou, jak moc se ještě vyplatí vložit peníze do zlata nebo do nemovitostí.

Trhy s nemovitostmi i s drahými kovy totiž v poslední době výrazně rostly. Tím pádem je otázka, jak velký je u nich ještě prostor pro další zdražení. A jestli se nevyplatí počkat na pokles jejich hodnoty.

Zajímavé zhodnocení slibuje ropa

Naopak lákavé jsou v posledních týdnech investice do ropy. Její hodnota totiž klesla až do záporných hodnot a dřív nebo později se dá čekat výrazný růst.

Situace je ale v jejím případě podobná jako u akcií. I když je pravděpodobné, že cena časem poroste, nikdo nedokáže vyloučit, že v mezidobí nepřijde další propad. Proto je také v tomto případě potřeba obezřetnost.

Nezapomínejte na opatrnost

Z uvedených faktorů je vidět, že situace je v současnosti poměrně nepřehledná. Nikdo neví, kdy a jestli opravdu přijde druhá vlna koronavirové pandemie a jaké budou její následky ve společnosti i na jednotlivých trzích.

Přesto platí, že pokud dodržíte zmíněná doporučení, můžou vám zejména investice do akcií výrazně vydělat. Stačí jen:

  • doplnit portfolio také o další produkty (klidně včetně drahých kovů nebo nemovitostních fondů – i když jejich cena v nejbližší době neporoste, poslouží jako bezpečné zajištění peněz)
  • a investovat postupně.

Za několik let tak můžete své prostředky výrazně rozmnožit. A s minimálním rizikem.

ANKETA k článku "Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?"

Investujete do akcií?
Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Investice do virtuální měny bitcoin poslední dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře Elona Muska.

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

Akciové fondy za poslední rok vyrostly o 40 %. Díky koronaviru

21.4.2021, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Vydělat na akciových fondech přes 40 % za rok? Proč ne, stačí jen počkat na tu správnou chvíli. Přesvědčili se o tom lidé, kteří investovali do akcií prostřednictvím fondů loni na jaře. Od loňského března až do konce toho letošního jim akcie ve vyspělých zemích přinesly průměrné zhodnocení 42,4 %.

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů

14.10.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve skutečnosti nahrává dalšímu růstu.

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

Akcie Tesly vyskočily za poslední rok o víc než 700 %. Přesto budou dostupnější – díky dělení

19.8.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Jeden z největších hitů na akciových trzích. Přesně tak se dá mluvit o automobilce Tesla. Od začátku roku totiž ceny jejích akcií stouply téměř čtyřnásobně a za poslední rok zaznamenaly víc než 700% růst. A dá se předpokládat, že tento týden ještě porostou. Minulý týden totiž automobilka informovala o chystaném dělení akcií.

Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.Banky v ČR