Banky.cz Články Akcie a investice Investice do dluhopisů v roce 2024: Podívejte se, jak vybírat

Investice do dluhopisů v roce 2024: Podívejte se, jak vybírat

Investice do dluhopisů
18.6.2024 Akcie a investice

Bezpečný způsob zhodnocení peněz. Taková je pověst dluhopisů, zejména těch státních. Díky solidnímu úroku obvykle zvládnou překonat inflaci a zároveň bývají bezpečnější než investice do akcií nebo například do kryptoměn. Mají ale i své nevýhody. Podívejte se proto, jak fungují a na co u investic do dluhopisů myslet

REKLAMA

Dluhopisy (nebo také obligace či bondy) jsou cenné papíry, které vydavateli pomáhají získat peníze například na další rozvoj služeb. Obvykle mají přesně danou cenu, úrokovou sazbu i splatnost. 

„Díky tomu předem znáte výnos této investice a nemusíte se bát poklesu její hodnoty. Samozřejmě ale stále existuje riziko, že vydavatel obligací zkrachuje,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.

Jak dluhopisy fungují?

Při nákupu dluhopisu se vydavatel zavazuje, že vám bude pravidelně posílat smluvené úroky. A že cenný papír po uplynutí doby splatnosti odkoupí za jeho nominální hodnotu.

Důležité však je kupovat bonitní dluhopisy předních společností, nikoliv obligace „garážových firem“.

„Takový dluhopis můžete prodat i dříve, a to na trhu s dluhopisy. V takovém případě ho prodáváte za tržní cenu. Ta může být vyšší, ale také nižší než nominální hodnota dluhopisu. Závisí to například na aktuálním vývoji inflace,“ říká Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.

Pokud inflace stoupá, cena obligací klesá – jejich úrok přestává být výhodný. S poklesem inflace hodnota dluhopisů obvykle roste.

Jaké jsou typy dluhopisů?

Dluhopisy můžeme rozdělit do několika kategorií. Záleží na tom, z jakého pohledu se na ně díváme.

Obvykle je to podle:

 • vydavatele,
 • doby splatnosti,
 • sazby.

Typy dluhopisů podle vydavatele

Nejčastější rozdělení vychází z toho, kdo cenné papíry vydal. Podle toho rozlišujeme následující typy dluhopisů.

Typy dluhopisůVlastnosti
státní dluhopisyVydává je stát, který ručí za jejich splacení. Státní dluhopisy jsou proto vnímané jako bezpečné. Vždy však záleží na ekonomické a politické situaci v dané zemi.
Obvykle mají nižší úrok než korporátní dluhopisy.
korporátní dluhopisy
Vydávají je společnosti, které s jejich pomocí získávají prostředky na inovace či expanzi.
Zpravidla nabízejí vyšší úroky, zároveň však bývají rizikovější než státní dluhopisy.
municipální dluhopisyJsou podobné jako státní dluhopisy, ale vydávají je města, obce či kraje. Vydavatel za ně ručí svým majetkem.
Bývají bezpečnější než korporátní dluhopisy.
bankovní dluhopisyJsou speciálním typem korporátních dluhopisů. Vydávají je banky a zajišťují si tak další prostředky. Emisi a prodej dluhopisů si banky často zprostředkovávají samy.

Typy dluhopisů podle doby splatnosti

Dluhopisy můžeme rozdělit také podle doby splatnosti. A to na:

 • krátkodobé – splatnost do 1 roku,
 • střednědobé – splatnost 1 rok – 10 let,
 • dlouhodobé – splatnost víc než 10 let,
 • bez uvedené splatnosti – doba splatnosti je neomezená a vydavatel po celou dobu vyplácí výnos.
Typy dluhopisů podle doby splatnosti

Typy dluhopisů podle sazby

V závislosti na jejich úrokové sazbě pak rozlišujeme dluhopisy:

Investice se zhodnocením až 12%

 • s fixní sazbou – je pevně daná bez ohledu na vnější vlivy;
 • s variabilní sazbou – váže se na referenční sazbu, a proto může úrok těchto obligací klesat, či růst – do této kategorie patří státní protiinflační dluhopisy (Dluhopisy Republiky), jejichž sazba se odvíjí od aktuální inflace;
 • s nulovou sazbou – mají nulový úrok, místo toho jsou vydávané za nižší než nominální hodnotu – investor vydělává na rozdílu mezi nákupní a nominální cenou.

Jak investovat do dluhopisů?

Přestože investice do dluhopisů jsou poměrně lákávé, vložit do nich své prostředky není jednoduché. Jejich cena se pohybuje i ve statisících korun – zejména u korporátních dluhopisů.

Pokud tyto prostředky máte, můžete si obligace koupit na burze prostřednictvím některého z jejích členů. Těmi jsou hlavně banky a další finanční instituce.

Korporátní dluhopisy koupíte také přímo od vydavatele – tedy od dané firmy. Bývá to však rizikovější, protože cenné papíry neprocházejí regulovaným prostředím jako při nákupu prostřednictvím banky. 

Do obligací investujete i prostřednictvím podílových fondů. Získáte tak podíl na celém portfoliu dluhopisů či dluhopisů a akcií.

Výhody investic do dluhopisů

Hlavním plusem je, že jde o poměrně bezpečnou investici. Zvlášť u státních dluhopisů.

Neznamená to však, že nemůžete prodělat. Vždy záleží na kondici daného vydavatele. Oproti investicím do akcií či komodit však bývá riziko nižší.

„Díky tomu jsou dluhopisy velmi oblíbené pro rozšíření a zajištění investičního portfolia. Přispívá k tomu i fakt, že v případě krachu vydavatele jsou držitelé dluhopisů upřednostněni před akcionáři,“ upozorňuje Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.

Výhodou je, že můžete vydělat i prodejem dluhopisů před dobou splatnosti. Stačí využít období, kdy jejich ceny rostou.

Nevýhody investic do dluhopisů

Ani investice do dluhopisů ale nejsou zcela bez rizika. Zkrachovat může firma, a dokonce i stát. Proto musíte vybírat důvěryhodné vydavatele.

„Dobrým vodítkem jsou úvěrové ratingy vydávané specializovanými agenturami, jako je například Moody’s nebo Standard & Poor’s. Ti nejspolehlivější vydavatelé mají hodnocení AAA a AA+,“ říká Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.

Orientovat se můžete i podle úroků. Většinou platí, že čím jsou vyšší, tím vyšší je také riziko.

Nemovitostní fondy

Pokud tedy hledáte co nejbezpečnější dluhopisy, počítejte s poměrně nízkým úrokem.

A nezapomeňte, že příjmy z úroků podléhají 15% dani.

Jakou investiční strategii u dluhopisů zvolit?

Základem správné investiční strategie u dluhopisů je diverzifikace. Své prostředky proto rozdělte mezi obligace z různých oborů a od různých vydavatelů.

Nejjednodušší je vložit peníze do dluhopisových fondů, které obsahují celé portfolio cenných papírů.

Vhodné je také kombinovat krátkodobé a dlouhodobé dluhopisy. Využijete tak výhody obou variant.Jak vybrat vhodné dluhopisy?

Při výběru konkrétních dluhopisů vycházejte zejména z faktorů, které už jsme zmiňovali. Zaměřte se tedy na:

 • rating vydavatele,
 • úrokovou sazbu,
 • dobu splatnosti – nižší splatnost obvykle znamená nižší riziko a nižší zisk
 • či na tržní cenu.

Další tipy, jak vybírat korporátní dluhopisy a čemu se vyhnout, najdete na webu České národní banky.

Investice do dluhopisů v roce 2024

V posledních letech byly investice výrazně ovlivněné inflací. A u dluhopisů to platí i v roce 2024.

Tentokrát je však vývoj pozitivní. Zatímco v předchozích letech inflace rostla, což výnosy z dluhopisů snižovalo, v roce 2024 klesla k 2% hranici. Výnosy z fixních úroků ji tak zpravidla překonávají.

Oproti tomu výnosy řady dluhopisů s variabilní sazbou klesají spolu s inflací. Výsledkem je menší zájem o tyto obligace. A také zajímavý budoucí růst

Zajímá vás, do čeho se také vyplatí v roce 2024 investovat? Přečtěte si článek Investice 2024: Jaké máte možnosti a jaké jsou aktuální trendy.

REKLAMA

ANKETA k článku Investice do dluhopisů v roce 2024: Podívejte se, jak vybírat

Investujete do dluhopisů?

Počet odpovědí: 70

KOMENTÁŘE k článku Investice do dluhopisů v roce 2024: Podívejte se, jak vybírat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

15.7.2024 Akcie a investice

Toužíte po finanční nezávislosti? Naučte se, jak efektivně zhodnotit své peníze pomocí spoření a investování. Jedině tak totiž dosáhnete svých finančních cílů. Zjistěte, jak si stanovit finanční cíl a plán, jak vytvořit vyvážené portfolio, začít investovat a spořit, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy. Nechte se provést jedním z možných přístupů, vedoucím k finanční svobodě.

Co je to likvidita investice?

Co je to likvidita investice?

11.7.2024 Akcie a investice

Jedním z důležitých pojmů, který byste měli vzít v potaz, pokud začínáte investovat, je likvidita, která popisuje schopnost proměnit aktivum na hotovost. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, co to likvidita je a jaké investiční nástroje jsou spojeny s nízkou a vysokou likviditou.

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Investice do akcií v posledních letech lákají řadu lidí. Je to nejen díky zajímavému výnosu, který slibují, ale také díky jejich dostupnosti. Vznik řady online investičních platforem totiž umožnil nákup těchto cenných papírů prakticky každému. Podívejte se proto, jak do akcií investovat a na co si dát pozor.

Možností, jak investovat do akcií, je několik. Stejně jako typů těchto cenných papírů. Liší se přitom svým zaměřením i právy, která poskytují držitelům.

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investování je skvělý způsob, jak si můžete začít budovat dlouhodobý finanční majetek. Pokud jste v této oblasti nováčkem, může se vám to zdát složité, ale nebojte se! Na začátek stačí pochopit několik základních principů, které vám pomohou rychle se zorientovat ve světě investic. Připravili jsme praktického průvodce investováním, který vám pomůže na začátku vaší investiční cesty.

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500 vám pomůže s diverzifikací portfolia. Index S&P 500 největšími americkými společnostmi je dnes snadnou cestou k pasivnímu investování a s dlouhodobou výkonností. Využít se dá i k aktivním investičním krokům. Zjistěte více o výhodách, rizicích a možnostech investování do tohoto (nebo podle tohoto) klíčového indexu.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena