Banky.cz Články Akcie a investice Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

Investice do podílových fondů
11.6.2024 Akcie a investice

Otevřené podílové fondy jsou ideálním startem pro všechny začínající investory. Proč? Jsou profesionálně spravované investiční společností, a tak po nich můžete sáhnout, i když se ve světě investic teprve rozkoukáváte. Nabízí přitom poměrně zajímavé zhodnocení a rozumnou míru rizika.

REKLAMA

Do podílových fondů můžete investovat prostřednictvím různých institucí. „Patří mezi ně zejména banky a investiční společnosti. Obvykle u nich máte na výběr z několika typů podílových fondů, které se liší svým zaměřením a mírou rizika,“ popisuje situaci Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.

Co jsou podílové fondy?

Než se podrobněji podíváme na možnosti, které tento produkt nabízí, musíme si říct, co přesně je podílový fond. Zjednodušeně řečeno je to investiční produkt, který vám nabídne podíl na různých akciích nebo dluhopisech.

„Své peníze nevložíte pouze do jedné společnosti, ale do celého portfolia akcií či dluhopisů. Díky tomu klesá riziko vaší investice. Výměnou za vložené peníze pak získáte podílový list, který označuje hodnotu vašeho podílu na fondu. Podílový list můžete kdykoliv prodat zpět. Investiční společnost vám pak vyplatí aktuální hodnotu daného listu,“ vysvětluje princip otevřených podílových fondů Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.

Jaké jsou typy podílových fondů?

Běžně se otevřené podílové fondy rozdělují do pěti kategorií podle toho, na co se zaměřují. Na výběr máte:

 • akciové fondy - orientují se na akcie,
 • dluhopisové fondy - investují do dluhopisů,
 • smíšené fondy - kombinují akci a dluhopisy,
 • ETF - kopírují vybraný akciový index,
 • zajištěné fondy - garantují investorům vyplacení minimálně počáteční investice.

Kdo podílové fondy nabízí?

Jen v České republice najdete řadu společností, u kterých můžete tento typ investic využít. Podílové fondy nabízí:

Většina společností nabízí různé typy fondů, které se liší svou strategií. Typicky jsou to:

 • konzervativní,
 • vyvážené
 • a dynamické fondy.

Objevují se ale i různé kombinace těchto strategií.

Vždy si proto nejdřív promyslete, jak moc jste ochotni při investování riskovat. Podle toho pak zvolte vhodný fond.

Ideální je poradit se s finančním poradcem a s jeho pomocí si vytvořit investorský profil.

Zajímá vás, z kolika podílových fondů máte v České republice na výběr? Podívejte se na web České národní banky. Na jejích stránkách najdete aktuální seznam všech investičních fondů, který si můžete stáhnout.

Investice se zhodnocením až 12%

Jaké jsou výnosy podílových fondů?

Většinu investorů zajímá, jaký výnos jim jejich podílové fondy přinesou. Stejně jako u jiných investic se to ale nedá předem stanovit. Závisí to například na politické situaci ve světě, výši inflace nebo na vývoji ekonomické situace.

Důležité je i to, jakou zvolíte investiční strategii a na kterou oblast se podílové fondy zaměřují.

„Obecně platí, že větší výnos, ale také riziko, jsou spojené s akciovými fondy. Naopak dluhopisové fondy slibují nižší míru rizika i nižší výnos,“ říká Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.

V posledních letech přitom akciové fondy přinášely průměrný roční výnos přes 6 %, zatímco dluhopisy se pohybovaly kolem 3 %.

Jak využít zisk podílového fondu?

Pokud máte štěstí na správné fondy, můžete dosáhnout i na mnohem vyšší zisk. Nejúspěšnější akciové fondy v ČR totiž za uplynulý rok stouply dokonce o víc než 40 %!

Zároveň musíte vyřešit otázku, jak naložit se ziskem. Máte dvě možnosti:

 • výnos reinvestovat – získané prostředky dál investujete a zhodnocujete je, tato varianta je v praxi nejčastější;
 • získat dividendy – výnos si můžete každoročně nechat vyplatit formou dividend.
Jak využít zisk podílového fondu?

Rozhodnout se musíte ještě před začátkem investování. Podle toho, kterou variantu zvolíte, si vyberete fond, který umožňuje buď reinvestování, nebo výplatu dividend.

Jaké jsou výhody podílových fondů?

Začínajícím i pokročilým investorům přinášejí otevřené podílové fondy řadu výhod. Mezi ty největší patří:

 • profesionální správa – o vše se starají odborníci v investiční společnosti;
 • zajímavé portfolio – díky fondům získáte podíl i na cenných papírech, na které by drobný investor nikdy nedosáhl;
 • nižší riziko než u přímých investic – v každém fondu je soubor různých akcií či dluhopisů, díky tomu klesá riziko ztráty;
 • různé strategie – sami si vyberete fond, který nejvíc vyhovuje vaší investiční strategii;
 • vysoká likvidita – podílové listy snadno prodáte (investiční společnost má povinnost je od vás kdykoliv odkoupit).

Firemní úvěry

Jaké jsou nevýhody podílových fondů?

Podílové fondy mají samozřejmě i své nevýhody. Ty hlavní jsou:

 • poplatky – zejména vstupní poplatek, který bývá 1–5 % z investované částky, a poplatek za správu fondu, někdy se přidává také poplatek za dosažení stanovených cílů nebo za prodej podílových listů před stanoveným termínem;
 • daně – pokud podílové listy prodáte do 3 let od pořízení, musíte odvést daň z příjmů, kromě toho platíte také daň z kapitálového zisku nebo daň z dividend.

Co čekat v roce 2024?

A co očekávat od investic do podílových fondů v roce 2024? I když je obecně složité předvídat vývoj investic, odborníci se shodují, že v roce 2024 jsou zajímavé například dluhopisové fondy.

Patří totiž k nejbezpečnějším investicím. Zároveň ale nabízejí výnos, který překonává například spořicí produkty.

A zajímavé výhledy jsou také u akciových fondů zaměřených na technologické společnosti nebo do ETF.

Jak investovat do podílových fondů?

Pokud přemýšlíte, jak začít investovat do podílových fondů, začněte tím, že se obrátíte na specialistu. Tedy na investičního či finančního poradce.

S jeho pomocí stanovíte svůj investorský profil, cíle i vhodnou strategii. A následně vyberete fondy, které vašim požadavkům nejlépe odpovídají.

Při výběru se nezapomeňte podívat na výkonnost podílových fondů z posledních let. Minulé výnosy sice nejsou zárukou výnosů budoucích, při porovnání dlouhodobých výsledků ale můžete vytipovat fondy, které si vedou lépe než ostatní.

Chcete se dozvědět víc o tom, jak začít investovat a jaké máte možnosti? Přečtěte si náš článek o aktuálních investičních trendech.

Na co nezapomenout?

Při investování do podílových fondů pamatujte ještě na jednu věc – pravidelně revidujte své portfolio. Alespoň jednou za rok si ho projděte a ujistěte se, že odpovídá vašim aktuálním cílům.

Pokud zjistíte, že tomu tak není, své investice upravte. Tak, aby pro vás byly co nejpřínosnější.

REKLAMA

ANKETA k článku Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

Máte zkušenosti s investicemi do podílových fondů?

Počet odpovědí: 63

KOMENTÁŘE k článku Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do zlata v roce 2024: Kompletní průvodce

Investice do zlata v roce 2024: Kompletní průvodce

13.6.2024 Akcie a investice

Zajímají vás investice do zlata a jejich možnosti? Ptáte se, jak se dá investovat do zlata, když nechcete kupovat přímo fyzické zlato v podobě slitků? Anebo právě o slitky stojíte nejvíce, ale nejprve chcete zjistit, jak poznat poctivého prodejce zlatých slitků, či jak si ověřit pravost? Ukážeme vám šířku možností pro zlaté investice, od slitků, přes obchodování, přes fondy, až po akcie zlatých společností. Upozorníme na jejich výhody, nevýhody, ale i náročnost nebo daňové a právní dopady takovýchto investic.

Investice do komodit v roce 2024: Kompletní průvodce

Investice do komodit v roce 2024: Kompletní průvodce

13.6.2024 Akcie a investice

Investování do komodit se může odehrávat ve fondech, v akciích, na komoditních burzách, ale i přímým nákupem komodit a jejich fyzickým držením (typické pro slitky drahých kovů). Do fondů lze začít investovat i s poměrně nízkými částkami, u obchodování s komoditami už potřebujete vyšší kapitál. Přečtěte si, jak lze investovat do komodit, jaké jsou s jednotlivými typy investic spojeny výhody, nevýhody, požadavky na znalosti investora, ale i právní a daňové aspekty.

Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024

11.6.2024 Akcie a investice

Otevřené podílové fondy jsou ideálním startem pro všechny začínající investory. Proč? Jsou profesionálně spravované investiční společností, a tak po nich můžete sáhnout, i když se ve světě investic teprve rozkoukáváte. Nabízí přitom poměrně zajímavé zhodnocení a rozumnou míru rizika.

Jak investovat do nemovitostí v roce 2024: Možnosti, rady a tipy

Jak investovat do nemovitostí v roce 2024: Možnosti, rady a tipy

10.6.2024 Akcie a investice

Investice do nemovitostí mají spoustu podob, byť to na první pohled nemusí být vůbec zřejmé. Investovat lze již od stokoruny měsíčně, ale i milionové částky. A to čistě laicky, nebo s vysokým požadavkem na profesionalitu v oblasti realit a stavebnictví. Podívejme se na možnosti investování do nemovitostí, jejich výhody, nevýhody, právní a daňové dopady nebo požadavky na investorovu odbornost a finanční zázemí.

Návratnost investice v roce 2024 - co ji ovlivňuje a jak ji řídit

Návratnost investice v roce 2024 - co ji ovlivňuje a jak ji řídit

10.6.2024 Akcie a investice

Investičním cílem naprosté většiny investorů je pochopitelně vydělat co nejvíce peněz. Abyste své výnosy maximalizovali, je dobré mít jasnou představu o očekávané návratnosti investice. Pojďme se společně podívat na to, co to návratnost investice je, jaké faktory ji ovlivňují a také jak začít investovat a jaké strategie využít.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena