Rozdělení účtu po zesnulém manželovi: Co se stane s bytem a jak to ovlivní maminku a jeho tři děti?

Dobrý den, mamince zemřel manžel, který má z prvního manželství 3 děti. Maminka má také 3 děti z předchozího manželství. Její zesnulý manžel má účet a společně za trvání manželství koupili byt do osobního vlastnictví. Maminka zřejmě k účtu svého zesnulého manžela neměla zřízené dispoziční právo, ale prozatím než dojde k rozhodnutí notáře a vyřízení dědictví se nadále strhávají z účtu poplatky za byt, ve kterém maminka bydlí a chce i nadále bydlet (86 let). Chtěla bych se zeptat, jak bude rozdělen účet po zemřelém manželovi mamince a jeho třem dětem z předchozího manželství (maminka si účet chce zachovat a převést později na sebe), a zda bude muset za života jeho dětem vyplácet jejich zákonný podíl z bytu a nebude ohrožena z bytu odejít a prodat ho. Děkuji

Dobrý den,

nebyla-li sepsána závěť, bude se majetek dělit mezi zákonné dědice rovným dílem. Společný majetek v SJM (byt, peníze na účtu, atd.) se rozdělí na 2 poloviny. Jedna polovina zůstane mamince, druhá bude předmětem dědického řízení - z této poloviny obdrží čtvrtinu maminka a každé ze 3 dětí.

Maminka si musí zřídit nový běžný účet na své jméno (z otcova účtu ji jen vyplatí peníze). Na dědický podíl mají dědicové nárok ihned - nečeká se na úmrtí druhého z manželů. I proto se důrazně doporučuje tyto záležitosti řešit předem za života (např. zřízením věcného břemena práva dožití, atd.).