Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19785, Pronájem bytu a daň z příjmu

Jak ovlivní pronájem bytu a placení nájemného na daně při vlastnictví bytové jednotky s bratrem?

15.11.2022 Daně

Dobrý den, s bratrem vlastníme bytovou jednotku. Na mne je napsáno 7/8, na něj 1/8. Když dáme byt do pronájmu a já bych mu z bytu platila částku ve velikosti jeho podílu, jak by se to následně projevilo na daních? Jsem totiž na rodičovské dovolené a zvažovala jsem, že bych napsala manželovi nájemní smlouvu i s bratrem, a pak by se byt podnajal. Aby manžel nepřišel o daňovou slevu na manželku. Prosím o radu.

Dobrý den,

pokud byste svůj byt pronajala manželovi za 0 Kč a on by byt dále podnajímal za tržní nájemné, mohlo by být vše FÚ vyhodnoceno jako snaha o krácení daní (s ohledem na uplatňovanou slevu na manželku). U bytu v SJM by vykazování příjmu z pronájmu jedním z manželů bylo v pořádku.