Jaké jsou možnosti výplaty nemocenské při dlouhodobé neschopnosti a jak to ovlivní oddlužení?

Dobrý den, od 10/2015 mně s manželem běží společné oddlužení manželů. Manžel v současné době bude dlouhodobě pobírat DNP, byl v květnu na operaci, totální endoprotéza kyčelního kloubu. Tudíž bude dle předpokladu lékaře v neschopnosti minimálně do konce tohoto roku. Jak je to s výší nemocenské, která bude cca kolem 13 tisíc, dle výdělků v uplynulých měsících? Já jsem totiž letos od března do května také marodila a insolvenční správce mi odebral celou nemocenskou. Nedostala jsem ani korunu. Po několika neúspěšných telefonátech , kdy mi asi po patnáctém pokusu během jednoho týdne konečně zvedl telefon, řekl, ať neškemrám o peníze. Vše bohužel telefonicky, bez důkazů. Podotýkám, že pobírám k platu ID 1. stupně 6 900 korun. Ale i tak mi nezůstala ani nezabavitelná částka. Vyživovací povinnost mám pouze k manželovi. Taky mi byli IS sděleno, že mám důchod vyšší, než je životní minimum, takže mi to musí stačit. A když se mi to nelíbí, ať prodám dům. Podotýkám, že poctivě splácíme a plníme všechny povinnosti vyplývající z povolení o oddlužení. Poraďte, prosím, co s tím. Děsím se, zda IS vůbec podá včas žádost o ukončení oddlužení a prominutí zbytku splátek, teď máme splaceno 64,7 %. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci i exekuci by Vám vždy mělo zůstat min. nezabavitelné minimum. Zároveň však v insolvenci musíte plnit schválené podmínky osobního bankrotu (splatit min. 30% dluhů, dodržovat dohodnuté splátky, atd.). V případě poklesu příjmu Vám třeba nemohou srážet tak vysokou částku, nicméně pokud tímto krokem porušíte podmínky insolvence, může být osobní bankrot ukončen neúspěšně. Doporučuji tak s insolvenčním správcem jednat o nejlepším možném řešení akceptovatelném pro všechny.