Banky.cz Články Reality Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020 Reality

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.

Podle průzkumu si na nedostupnost bydlení nejvíc si stěžují obyvatelé Královéhradeckého kraje. Přes 70% jich tvrdí, že na trhu je málo nabídek. A ty stávající jsou podle nich příliš drahé.

Lidé v Královéhradeckém kraji jsou tak dokonce nespokojenější než obyvatelé Prahy, kde jsou byty nejdražší. Cena za metr čtvereční v novostavbě se tam pohybuje okolo 100 000 korun.

Naopak nejméně si na nedostupnost bydlení stěžují lidé v Ústeckém kraji. V něm patří nemovitosti dlouhodobě mezi nejlevnější v České republice.

Místo nového bydlení pouze rekonstrukce

Situaci v minulých letech zkomplikovalo zejména zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustálé zdražování nemovitostí. Podle některých odhadů stoupla jejich cena za poslední rok o 6%. A údaje z prodejních portálů mluví dokonce až o 15% růstu!

Zdražování má navíc pokračovat i letos. I když o něco pomaleji. Lidé proto hledají alternativní způsoby, jak si zajistit vyhovující bydlení.

Stále častěji se například pouštějí do rekonstrukce bytu. Je pro ně totiž mnohem jednodušší změnit jeho dispozice stavebními úpravami než shánět nové bydlení.

Z uvedeného průzkumu dokonce vyplynulo, že v příštích pěti letech počítá s rekonstrukcí přes 40% lidí.

Tomuto řešení nahrává i fakt, že většina bytů je zastaralá. Zhruba 90% z nich je starších než 20 let.

Češi často spoléhají na své úspory

Přestože ceny nemovitostí stoupají, velká část lidí stále spoléhá na to, že si na nákup domu či bytu našetří. Věří, že zejména v kombinaci s hypotékou nebo jiným úvěrem jim to k získání vlastního bydlení postačí.

Problém je, že ve skutečnosti má jen málokdo naspořeno dost peněz na to, aby dosáhl na vysněné bydlení.

Víc než 100 000 korun má připravených pouze polovina lidí do 36 let, kteří plánují požádat o půjčku na bydlení. A jen každý pátý má naspořených alespoň 300 000 korun.

U průměrné hypotéky je přitom zhruba 300 000 korun naprosté minimum. A většina lidí bude potřebovat i víc než dvojnásobek.

Lidé se častěji vrací k rodičům

Nutnost naspořit nejméně 10% z ceny nemovitosti vede i k tomu, že roste popularita nájemního a také družstevního bydlení. Průzkum ukázal, že podobnou variantu hledá 18% oslovených.

Současná situace navíc vede lidi k tomu, že se stále častěji stěhují zpět k rodičům. Ve vícegeneračních domácnostech jich žije 13%, tedy přibližně každý osmý.

Nové byty staví i města

V posledních letech je stále oblíbenější také bydlení na vesnici nebo v menších městech. Ideálně v takových, ze kterých je dobrá dostupnost do těch velkých. Lidé tak mohou bez problémů dojíždět například za prací.

Jenže i v těchto oblastech volných bytů postupně ubývá, a proto se do jejich výstavby stále častěji pouštějí samotná města. Následně je buď pronajmou, nebo nabídnou k prodeji.

Hlavní výhodou takového bydlení je nižší cena. Přestože i v menších městech a na vesnicích nemovitosti postupně zdražují, stále jsou podstatně levnější než novostavby například v Praze nebo v Brně.

Byt ve městě? Ideální k pronájmu

Zároveň je třeba podotknout, že i byty ve velkých městech stále mají své kupce. Často jsou to ale lidé, kteří tyto nemovitosti vnímají jako investici. Koupený byt tedy dál pronajímají.

Do karet jim hraje právě zmíněné zdražování nemovitostí. Jejich investice se díky němu dál zhodnocuje.

Prim přitom hrají zejména malé byty, které je lehčí pronajmout. Kromě toho jsou levnější. K nákupu proto nepotřebujete tak vysokou hypotéku. Pokud navíc máte i další nemovitost k ručení, snadněji splníte podmínky pro získání této půjčky. A můžete počítat s úrokem i okolo 2%.

Stačí jen úvěr správně vybrat. S tím vám pomůže například naše hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu.

Stanovte správnou cenu

Pak už stačí jen nastavit správné nájemné a najít zájemce. Cenu za pronájem přitom volte obezřetně. Záleží například na:

  • lokalitě
  • situaci na trhu
  • stavu nemovitosti
  • i reálných možnostech nájemníků v dané oblasti

Musíte tedy opravdu dobře počítat, abyste získali co nejlepší cenu a zároveň sehnali spolehlivé nájemníky.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Zvažujete koupi bytu na pronájem?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Přidejte nový komentář

Byty -bydlení, Komentoval(a): Karel

12.3.2020 07:28:22

Zlatý socialismus, byty a rodinné domky, výstavba za pakatel. Nenávratné půjčky na výstavbu, bezúročné půjčky, úleva na splácení, úroková sazba 1%.

Re: Bydlení, Komentoval(a): Petr Jermář

12.3.2020 13:51:59
Dobrý den, komunismus byl postaven na tom, že nejprve se všem vše sebralo (zemědělcům pole, průmyslníkům továrny, lidem peníze - viz měna 1953) a následně se z takto nakradeného rozdávalo a lidé jásali, že něco dostali levně či zdarma. Problém nastal o necelých 40 let později, kdy nakradené zdroje došly a lidem nebylo dále co rozdávat. Pak je tu ještě druhý rozdíl - dnešní hůře dostupné bydlení v lukrativních lokalitách je výsledkem toho, že si každý může svobodně bydlet kde chce (poptávka v lukrativních lokalitách převyšuje nabídku a ceny rostou). V komunismu Vám bylo nakázáno, kde máte pracovat a bydlet. Bydlení mimo Prahu a krajská města dnes seženete velmi levně.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena