Banky.cz Články Reality Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015 Reality

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončuje novelu stavebního zákona, která by měla výrazně ulehčit zejména výstavbu rodinných domů a drobných přidružených staveb. Pokud poslanci novelu schválí, nebude již například stavba svépomocí omezena zastavěnou plochou 150m2.

Stavíme rodinný dům

stavíme RD

Rodinný dům je definován jako stavba, kde je aspoň polovina podlahové plochy obytná a má maximálně jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží (+ podkroví). Současný stavební zákon pak dělí rodinné domy na jednoduché a složité podle zastavěné plochy (nikoliv např. podle obytné plochy) a hranicí je 150m2. Samostatnou kapitolou je pak rozdílný přístup úředníků, kdy si každý definuje zastavěnou plochu trochu jinak - jeden bere zeď bez zateplení, druhý se zateplením, třetí přesah střechy a čtvrtý i zpevněné plochy kolem domu.

Pro výstavbu RD tedy nyní potřebujeme:

  • „Jednoduchý RD“: územní souhlas a ohlášení stavebnímu úřadu
  • „Složitý RD“: územní řízení a stavební povolení

A pro zahájení užívání RD (bydlení) je vyžadováno:

  • „Jednoduchý RD“: oznámení stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby
  • „Složitý RD“: kolaudace

Územní řízení, resp. zejména stavební povolení, je řádově komplikovanější a nákladnější oproti pouhému souhlasu a ohlášce. Ke „složitému RD“ se vyjadřují např. i hasiči ohledně požární bezpečnosti a stavbu nemůžeme provádět svépomocí. Rozdíl mezi kolaudací (co úředník to jiný výklad technických norem) a pouhým oznámením stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby je více než zřejmý.

Současný stavební zákon, resp. dělicí čára definovaná zastavěnou plochou 150m2, logiku nemá, neboť za jednoduchou stavbu považuje např. 12m vysokou čtyřpodlažní vilu s podlahovou plochou nad 500m2. Komplikovanou stavbu pak představuje třeba přízemní bungalov se zastavěnou plochou 151m2.

Z technologického pohledu projektování a výstavby je jednoduchou stavbou jakýkoliv RD nezávisle na zastavěné ploše, oproti např. bytovým domům, kancelářskému komplexu či výrobní hale. Lidově řečeno, dokud stavba není vyšší než zhruba 12m a neobývají ji více než 3 rodiny, tak je stavební řešení nosných konstrukcí i vnitřního technologického celku (elektřina, voda, plyn, odpad, topení, klimatizace, atd.) natolik identické, že není potřeba pro každý jednotlivý případ množství razítek navíc ze stavebního a jiných úřadů.

Z hlediska územního plánování, resp. dopadů na sousedy, je podstatné, zdali je stavba v souladu s územním plánem a upřesňujícími stavebními předpisy pro danou lokalitu (zastavitelnost území, výška zástavby, odstupy od kraje parcely, atd.). Ale aby měl soused možnost automaticky obstruovat u stavby se zastavěnou plochou nad 150m2 je nesmyslné.

Co se změní?

stavební zákon

Novela stavebního zákona je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení a do PS by měla být předložena koncem roku. Platit by tedy mohla od poloviny roku 2016, nejpozději začátkem roku 2017. Co všechno se tedy změní?

  • RD bude vždy považován za „jednoduchou stavbu“ (nezávisle na zastavěné ploše), tedy bude na vše stačit: územní souhlas, stavební ohláška, stavba svépomocí a oznámení o užívání stavby
  • Drobné zahradní stavby (skleník, bazén, pergola, atd.) budou moci být stavěny zcela bez jakéhokoliv kontaktu s úřady (dnes je v jistých případech potřeba ohláška/stavební povolení a územní souhlas/rozhodnutí dle velikosti stavby)
  • Plot do výšky 1,8m bude moci být realizován bez územního souhlasu
  • Územní plán bude mít každá obec povinně vyvěšený na internetu
  • Zavede se tzv. koordinovaného řízení, které v sobě bude kombinovat územní a stavební řízení

Hlavní myšlenkou novely stavebního zákona je omezení byrokracie. Každá obec má jasně definovaný územní plán a pro konkrétní oblasti, čtvrtě a ulice případné další stavební podmínky. Pokud toto vše splním (tedy hlavně účel využití parcely, zastavitelnost, výška stavby, odstupy od kraje parcely, specifické požadavky na stavbu – vše od podlažnosti a sklonu střechy až po výšku podezdívky plotu), není důvod žádat o souhlas sousedy ani úředníka (u takto jednoduchých staveb jako RD či skleník). Úředník totiž stále občas čeká na všimné, aby věc nekomplikoval/nezdržoval. A sousedovi se často nelíbí, že nový RD zastíní jeho zahradu (přestože jeho vlastní RD zastiňuje recipročně sousední parcelu).

Přístup stavebních úřadů

Stavební úřady velmi často poměrně detailně specifikují, jak přesně má stavba vypadat. Sklon střechy, barva střechy, typ střechy, výška podezdívky plotu, typ plotu, atd. Jistě, výstavba v historickém centru města by měla tzv. zapadat, ale organizovat takto nové vilové čtvrti či satelity? Asi má smysl pro zachování rázu ulice se ještě snažit držet uliční čáru, ale předepisovat všem RD v jedné ulici stejnou střechu či plot? Pak vznikají unifikované satelity, které na rýsovacím prkně architekta možná vypadaly spořádaně, ale v reálu tomu prostě chybí jiskra rozmanitosti.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Novela stavebního zákona

Souhlasím s novelou stavebního zákona?

Počet odpovědí: 489

KOMENTÁŘE k článku Novela stavebního zákona

Přidejte nový komentář

Hledání informací, Komentoval(a): Zdeny

22.1.2016 08:19:25
Pane Jermáři, je více než evidentní, že jste nikdy stavební zákon neviděl, jinak byste nemohl napsat takto zavádějící informace:
1) Všechny rodinné domy se kolaudují oznámením záměru o užívání dokončené stavby podle § 120
2) Rodinné domy do 150 m2 zastavěné plochy jsou definovány v § 104 odst. 1 písm a). Takže vámi uváděná 4 patra je lež.
3) zastavěná plocha je definovaná v § 7, tzn. o tom, jak se určuje nemůže být pochyb
4) 12 m výška není stavebním zákonem nikde určována, to si pletete v souvislostí s požární bezpečností staveb
5) bylo by dobré si zjistit, co vše může územní plán regulovat (prakticky se jedná pouze o výšku stavby), ostatní co píšete je opět zavádějící
6) vlastníci sousedních pozemků jsou většinou automaticky i účastníci stavebního řízení, nebo je potřeba jejich souhlas při ohlášení, tzn. pokud budou chtít "obstruovat", nic na tom nezmění ani novela zákona
7) rodinný dům bude vždy podléhat nějako formě povolení stavebního úřadu
8) stavební úřady mohou specifikovat pouze to, co říká stavební zákon nebo územní plán, případně regulační plán. Váš poslední odstavec je opět zavádějící
9) Mimochodem územní plány jsou už dnes veřejně přístupné. Prosím napište seznam obcí, které mají zpracovaný územní plán a nemají ho veřejně přístupný

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

23.1.2016 22:49:04
Dobrý den, děkuji za reakci. 2) RD je definován jako max. 1xPP, 2xNP + obytné podkroví - tedy 4 patra 3) teoreticky ano, prakticky "co úředník, to jiný názor" 4) je to příklad, ne citace zákona - proto je to uvozeno "např." 5) nejde jen o ÚP, ale i o RP 6) nejde jen o stavbu RD, ale i např. o stavbu inženýrských přípojek, což si vystačí s územním souhlasem/řízením 7) ano, ale teď je potřeba územní souhlas/řízení + stavební řízení, čili celkem 2 řízení. Nově by to mělo být jen 1 konsolidované řízení. Hezký den!

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena