Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11379, Pronájem bytu a daň z příjmu

Jak danit příjem z pronájmu družstevního bytu a zároveň odečíst náklady?

30.9.2020 Daně

Dobrý večer, rada bych pronajímala (podnajímala) družstevní byt. Jsem členem družstva, a tudíž i nájemcem bytu. Jedná se mi o to, jak danit příjem. Poplatky družstvu jsou měsíční. Družstvu platím 1) dlouhodobá záloha na opravu, 2) provoz družstva, 3) zálohy na služby, 4) splátky úvěrů v celkové hodnotě 3 000 Kč. Plus měsíční částka za podnájem 500 Kč. Nájem bych si představovala navíc 6 000 Kč. Dohromady 9 500 Kč. Mohu si odečíst 3 500 Kč zálohy družstvu a 4 000 Kč měsíčně za auto? A danit jen 15% 2 000 Kč ? Nebo paušál 30% a z jaké částky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejprve je třeba inkasované nájemné rozdělit na nájemné (úplata majiteli za zapůjčení bytu) a zálohy na energie a správu. Jako příjem se v rámci daně z příjmu uvažuje pouze nájemné (zálohy na energie a správu bývají zúčtovatelné, nejedná se o Váš příjem). Z čistého nájmu (6 000 Kč) můžete náklady uplatňovat paušálně (30%) nebo dle skutečných výdajů, které máte s pronájmem bytu (a které jsou daňově uznatelné). Za daňově uznatelný náklad lze např. považovat i paušální náklad na provoz auta, pokud auto skutečně používáte k účelům souvisejícím s pronájmem bytu (4 000 - 5 000 Kč).