Platí závěť, která omezuje dědické podíly na minimální část, nebo je soud přisoudí dětem celý podíl?

Dobrý den, manžel sepsal u notáře závěť, v níž chtěl omezit dědické podíly našim 3 zletilým dětem na minimální možnou část (což je tuším dle zákona v současné době pro každého 1/4 z jeho podílu). Notář tam ale napsal, že každému dítěti odkazuje určitou částku, která ale nedosahuje výše ani té 1/4 podílu. Je tato závěť platná? A pokud budou děti závěť rozporovat, přisoudí jim soud ten nejnižší zákonný podíl nebo celý dědický podíl?

Dobrý den,

buď závěť sepsána je, a pak se majetek dělí dle poslední vůle zůstavitele, nebo závěť sepsána není, a pak se majetek dělí dle zákona (manželka polovinu a druhá polovina se dělí rovným dílem mezi děti a manželku - např. při 3 dětech by každé dostalo 1/8). Není nic jako minimální možný podíl dětí na dědictví - děti můžete za určitých okolností i zcela vydědit.