Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7437, Mohou mi v insolvenci prodat dům?

Insolvence schválena, ale dluh u sociálky a prodej domu? Co je pravda?

Dobrý den, známému byla schválena v březnu insolvence. Zatím řádně platí. Dnes měl telefonát, že má u sociálky dluh, který neplatí, a že mu prodají dům. V pátek má přijít makléř. Insolvenční řízení prý trvalo moc dlouho, insolvenční správce prý žádné peníze sociálce neposílá a měl známému sdělit, že i přes insolvenční řízení mu dům prodají. Nechápu to, řízení se dělalo právě z důvodu zaplacení dluhů a zachování domu. Insolvenční správce ani soud výše uvedené nezmiňoval. Přítele nikdo písemně dopisem či emailem nijak neupozornil ani neupomínal a do současné doby žil v dobré víře, že soud vše vyřešil a on tak má možnost v klidu své dluhy splatit zvlášť, že během určené doby splatí své dluhy v plné výši. V současné době je na neschopence, jde na operaci se srdcem, ale poté má dál v úmyslu řádně platit zvlášť, když jsou mu odebírány peníze i při neschopence. Zaráží nás i to, že nikdo mu nic písemně nesdělil a telefon z mobilu není možno ověřit. Díky za názor

Dobrý den,

insolvence nechrání majetek dlužníka před zpeněžením. Zatímco cílem exekuce je co nejrychlejší vymožení dluhů pro věřitele v pořadí "kdo dřív přijde, ten dřív mele" (s možností doživotní exekuce), cílem insolvence je dát dlužníkům šanci na nový začátek. Tento nový začátek ale není zadarmo. Je třeba žít 5 let o chlebu a vodě, mnohdy zpeněžit všechen svůj majetek a teprve po této projevené snaze může soud rozhodnout o případném prominutí zbylých dluhů. I v insolvenci je tak tlak na uhrazení co nejvíce dluhů v co nejkratším možném termínu.

Insolvence má svá pravidla. Všichni věřitelé musí své pohledávky přihlásit insolvečnímu správci (nepřihlášené pohledávky propadají při úspěšně ukončené insolvenci bez možnosti dalšího vymáhání). V průběhu insolvence je dlužník chráněn před exekucí za dluhy vzniklé před vyhlášením insolvence (exekučně lze nadále vymáhat nové dluhy vzniklé po zahájení insolvence).