Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #3992, Pojištění nemovitosti a vinkulace

Pojištění nemovitosti a vinkulace, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám u banky hypotéku a s ní je spojeno pojištění nemovitosti. Pojištění jsem sepsal při žádosti o hypotéku přímo s pracovnicí banky. Před asi 2 lety získal banku jiný majitel. Nyní po letech kdy mi zbývají doplatit poslední asi 4 splátky (4x 4 000 Kč) banka zjistila, že smlouvy nebyly vinkulovány a žádala mě o to. Na pojišťovně mi řekli, že tato původní smlouva vinkulovat nelze. V dobré víře jsem tedy nemovitost pojistil, abych bance vyhověl. Vzhledem k nízké částce, kterou mám doplatit, jsem pojistil nemovitost na nižší částku (místo původních 300tis. na 150tis.). Jenže ve smlouvě s bankou je uvedeno pojištění na oněch 300tis. a banka novou pojistku neuznala. Banka mě tedy nutí doložit pojištění na 300tis. Podle smlouvy chápu, že na to má právo. Nicméně přijde mi nesmyslné při dlužné částce cca 16tis. jít opět na pojišťovnu a sepsat znovu novou smlouvu kvůli 16tis. dluhu na pojistění 300tis. Nehledě na to, že původně, když jsem o hypotéku žádal, všem požadavkům banky jsem vyhověl a podepsal smlouvu o pojištění jakou si přáli. Nyní se obávám ze sankcí z nedodržení smlouvy s "bankou".

Dobrý den,

tento postup banky skutečně hraničí s úřední šikanou, kdy pracovník banky slepě následuje interní předpisy bez použití selského rozumu. Jedinou sankcí banky za porušení podmínek úvěrové smlouvy může být zesplatnění úvěru (tedy že Vám banka úvěr vypoví a bude chtít vrátit zbylou dlužnou částku 16 000 Kč ihned). Může Vám pak také dát záznam do registru dlužníků. Asi nejjednodušší by bylo úvěr zcela doplatit ihned (umožňují-li Vám to podmínky banky bez sankcí). Případně zkuste kontaktovat ombudsmana banky a domluvit se na přijatelném řešení pro obě strany.