Banky.cz Články Politika Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Politické recepty na podporu bydlení se různí. Pravice klade důraz na osobní odpovědnost a odbourávání překážek v získávání vlastního bydlení. Sníží se daně, lidem zůstane více peněz v kapse a spíše si tak našetří na vlastní byt. Levice volí opačný přístup. Zvýší se daně, lidem zůstane méně peněz v kapse, nebudou si tak schopni našetřit na vlastní byt a budou závislí na státu, který jim erární byty (postavené z jejich vlastních peněz) pronajme. A pak tu jsou ještě extrémy. Komunisté by rádi zvýšili majetkové daně na takovou úroveň, že by se nikomu nevyplatilo vlastnit nemovitost. A Zelení by chtěli legalizovat squatting.

Z dobré adresy uděláme špatnou

ČSSD by ráda zavedla novou daň pro developery v podobě odevzdání 10% nových bytů z každého projektu obcím. Obce by zde následně ubytovaly sociálně slabé. Co by to přesně znamenalo?

  • Developeři by zdražili nové byty o 10% (někdo to zaplatit musí).
  • Mladá rodina urputně šetří několik let 10-20% z ceny bytu pro získání hypotéky a následně splácí byt 20-30 let.
  • Po přestěhování do nového bytu následuje šok. Sousedem Vám není tvrdě pracující slušná mladá rodina, ale sociálně slabý či nepřizpůsobivý nájemník vybraný obcí. Hluk, nepořádek, rušení nočního klidu, drobný vandalismus a krádeže. Balkón si moc neužijete, protože Váš nový soused bude pravděpodobně silný kuřák.

Tak končí sen o vlastním bydlení na lepší adrese v režii ČSSD.

Obecní byty

reality-2.jpg

Prvně je třeba zdůraznit, že na bydlení v lepší lokalitě není právní ani morální nárok. Kdyby byl, bydlela by celá republika pod orlojem na Staroměstském náměstí. Z kapacitních důvodů to není možné. Proto v centru bydlí jen ten, kdo je ochoten a schopen zaplatit více. Kdo na to nemá, bydlí na sídlišti. Kdo nemá ani na sídliště, bydlí za městem.

Každá obec potřebuje ke svému fungování jisté profese (učitelé, lékaři, policisté, hasiči, řidiči MHD). Není-li v daném místě dostatek lidí ochotných pracovat v těchto profesích, může obec nové zájemce motivovat dotovaným obecním bydlením. A přesně k tomuto má sloužit bytový fond měst a obcí. Má nabízet dostupné bydlení lidem, kteří jsou pro chod obce nepostradatelní a zároveň třeba oproti komerční sféře hůře placení. Erární byty na lepších adresách nemají primárně sloužit sociálně slabým a nepřizpůsobivým. Na to máme systém sociálních dávek v čele s příspěvkem na bydlení (které platí stát, nikoliv obce).

Bohatí a chudí

Společnost se dělí na bohaté, střední třídu a chudé. Pod hranicí chudoby žije v ČR aktuálně 9,2% obyvatelstva, přičemž extra chudých (tzv. materiálně deprivovaných) je 3,7%. Hranice chudoby je definována příjmem nižším než 60% mediánové čisté mzdy (cca 12 000 Kč). Do chudoby padají nejčastěji samoživitelé na dlouhodobé rodičovské (kterým neplatí druhý rodič alimenty řádně a včas) a nepracující. Stát má dát chudému sociální dávku. Chudý si má za tyto peníze najít adekvátní bydlení (třeba na sídlišti nebo za městem, všichni nemohou bydlet v centru). Obec má primárně rozvíjet infrastrukturu (opravovat chodníky, stavět školky atd.) a služby (MHD, volnočasové aktivity pro děti a seniory) a neřešit chudé. To je v gesci MPSV.

Jak podpořit vlastní bydlení?

podpis-smlouvy1.jpg

Místo složitých dotačních programů, na které se stojí nedůstojné fronty i přes celou noc (státní půjčka na bydlení), je přece jednodušší odpustit každému daň z nabytí nemovitostí pro prvně kupovanou nemovitost. Za průměrný byt (3 mil. Kč) zaplatí mladá rodina na dani 120 000 Kč. Chceme-li smysluplně podpořit vlastní bydlení, slevme každému z ceny první nemovitosti tato 4%. Všem. Bez rozdílu věku, počtu dětí a ceny nemovitosti. Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Mají developeři odevzdávat z každého projektu část nových bytů obcím?

Počet odpovědí: 199

KOMENTÁŘE k článku Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Přidejte nový komentář

Byt v takovém domě si koupí povinně celé vedení ČSSD, Komentoval(a): Jan

27.11.2018 11:11:33
V prvním takovém postaveném domě si koupí byt a bude v něm bydlet povinně celé vedení ČSSD a pokud by jich bylo málo, tak počet doplní nejdříve jejich poslanci a senátoři, pokud by to nestačilo, ti delegáti sjezdu ČSSD, kteří pro tuto "grandiózní myšlenku" hlasovali, a i kdyby to bylo málo, doplní je krajští představitelé ČSSD a tak dále.
Až bude dům obsazen, bude vyhlášeno období vyhodnocování experimentu - 5 let. A teprve, když se osvědčí = nikdo z ČSSD se z něj neodstěhuje (z důvodů nastíněných v článku) - leda z předem přísně stanovených důvodů (zaměstnání mimo ČR, smrt = povinné bydlení některého z dědiců...), teprve pak by se o tom mohlo vypsat referendum...
... Vážení spoluobčané - budete je příště volit?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena