Banky.cz Články Politika Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

Přestože má ČSSD coby tradiční levicová strana ve svém programu podporu rodin s dětmi, za poslední roky neprosadila jediný zákon, který by rodinám pomohl. Spíše právě naopak – ČSSD neustále předkládá další návrhy, jak rodinám vytáhnout z kapes ještě více peněz. Poslední absurditou je návrh na zrušení slevy na dani z příjmu (24 840 Kč) pro pracující za druhého z manželů, který vydělává méně než 68 000 Kč ročně a stará se o domácnost. O peníze by tak přišlo 76 000 rodin.

Více info o daňových slevách v našem článku Daň z příjmu za rok 2018.

Snaha „gender odborníků“ organizovat rodinám jejich osudy

Každá rodina je unikát a má své individuální potřeby. Někde mají méně dětí, jinde více. Někde živí rodinu oba manželé, jinde pouze jeden z manželů, zatímco ten druhý se stará o domácnost. Někde chodí na rodičovskou žena, jinde muž. Zatímco liberál nemá potřebu rodinám organizovat jejich osudy, gender specialisty z ČSSD přímo dráždí, že nejsou všechny aktivity ve všech rodinách rozděleny přesně 50:50 mezi muže a ženu. I proto ČSSD neustále předkládá návrhy zákonů, které by takovéto rodiny finančně trestaly.

Příklad rodiny č. 1: Muž jako IT specialista vydělává trojnásobek průměrné mzdy, žena coby knihovnice pracuje za minimální mzdu. Mají spolu 3 děti. Jestli se chtějí uživit a splácet hypotéku, musí muž vydělávat a žena se starat o domácnost.

Příklad rodiny č. 2: Žena jako lékařka vydělává stejně jako muž úředník, ale oba ví, že lékař je pro společnost přínosnější než úředník, a proto na rodičovské s dětmi zůstává muž.

Takovýchto příkladů je nespočet. Jsou samozřejmě i rodiny, kde dělají oba všechno přesně na půl. Nicméně trestat ostatní rodiny krácením rodičovské za to, že ji netráví s dětmi přesně 50:50 je stejně absurdní jako nynější návrh trestu pro jednoho z manželů, který si dovolí drze nechodit do práce a raději se stará o domácnost, protože mu to dává větší smysl. U rodin se 3 a více dětmi, kde jeden z manželů pracuje za méně než průměrnou mzdu totiž ani nedává finančně smysl, aby rodina platila chůvu, protože by je chůva vyšla na více než kolik méně vydělávající rodič přinese z výplaty domů.

Společné zdanění manželů

Výborný institut, který by na rozdíl od sociálních dávek pro samoživitele rodiny naopak stmeloval. Sečteme příjmy obou manželů, a pak aplikujeme na celkový příjem dvojnásobně vysoké odpočty. Každá rodina tak dostane šanci vyčerpat férově všechny daňové slevy a už se nebude stávat, že něco jednomu z manželů propadne jen proto, že druhý z manželů v jednom roce vydělal o pár tisíc méně nebo více než z hlediska daňové optimalizace měl.

Následně můžeme zrušit slevy na nepracující manželky, protože již více nebudou třeba. Taktéž ušetříme na administrativě, kdy nebudeme muset každý rok složitě dokládat Finančnímu úřadu a zaměstnavatelům všemožná potvrzení o tom, jaké daňové slevy který z rodičů kdy uplatnil a neuplatnil.

Rodinná důchodová reforma

seniori-1.jpg

Ženy mají nižší platy i důchody. To je statistický fakt, na kterém se shodne pravicový liberál i levicový „gender odborník“. Neshodnou se však na řešení. Zatímco ČSSD neustále navrhuje ponižující kvóty na ženy (které mimochodem ani sama neplní), mnohem rozumnější by bylo počítat důchody manželům ze společného základu.

Výše platu vždy odpovídá pracovním zkušenostem. Stráví-li jeden z rodičů se 2 dětmi na rodičovské 4 roky, pak má zákonitě méně pracovních zkušeností než druhý z rodičů, a proto má mírně nižší plat (a následně důchod). Obětuje-li někdo život rodině a domácnosti, měl by být rehabilitován nikoliv diskriminačními kvótami či jinými produkty sociálního inženýrství, nýbrž již zmíněným společným zdaněním manželů, na které by navazoval stejný důchod pro oba manžele počítaný ze společného základu.

Zálohové výživné

Nemálo sociologů viní z rozvodovosti nad 50% a rozpadu modelu tradiční rodiny štědrý sociální stát, který dnes reálně bonifikuje singles před rodinami. Začíná to případy nepřiznaného otcovství, kdy otec je znám a s matkou žije, nicméně finančně výhodnější je otce nepřiznat. Končí to nápady na zálohové výživné, kdy by alimenty za neplatící financoval erár (úspěšnost vymáhání dluhů se odhaduje na méně než 10%, tedy z 90% by to byla další sociální dávka). Takto nastavený sociální systém přímo rodiny vyzývá „rozpadejte se, my se o vás postaráme“. Mnohem rozumnější by byl systém, který by rodiny a společnost stmeloval. Společné zdanění manželů, společný důchod pro manžele, bonifikace pro rodiče za řádně vychované děti (budoucí daňové poplatníky), motivační slevy na dani místo od práce odrazujících sociálních dávek.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Jste pro zrušení daňové slevy pro rodiny?

Počet odpovědí: 179

KOMENTÁŘE k článku Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017 Politika

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena